Elektronska cigareta vise nije tako nov proizvod, pa i ako pojedini mediji pokusavaju da stvore pogresnu sliku o e-tecnostima, postoje mnoga naucna istrazivanja a i zdrava logika nam sve govori, pa pisanjem o njihovoj zdravstenoj ispravnosti necu trositi ni svoje ni tudje vreme. Jednostavno samo treba voditi racuna od koga se kupuje tecnost, odnosno da li mozemo da budemo sigurni da su koriscene baze potpuno ispravne. Kada je napravljena prva elektronska cigara, cilj je bio da nosilac arome i doze nikotina bude najneskodljivija tecnost koja isparava pri odredjenoj temperaturi i koja pri isparavanju ne oslobadja neprijatene mirise. Izbor je pao na propilen glikol i glicerol koje sau najbolji poznati izbor za tu namenu, pa jedna ili druga ili u kombinaciji zadovoljavaju potrebe vecine korisnika. Pojedini korisnici su preosetljivi na jednu od ovih komponenti, ali jako retko na obe, pa svako ko zeli da koristi elektronske cigarete moze sebi da pronadje odgovarajucu bazu. Preosetljivost na neki sastojak e-tecnosti nije nista neobicno niti zabrinjavajuce, jednostavno ako se jave smetnje treba probati drugu bazu. Pri koriscenju tecnosti sa vecinskim sadrzajem propilen glikola moze dodci do susenja grla, ali se taj problem najcesce resava konzumiranjem tecnosti u vecoj kolicini dok se organizam privikne. Nije uvek propilen glikol uzrok iritacija, vec su cesce one posledica ostecenja usne duplje i grla usled dugog koriscenja cigareta i izlozenosti hemikalijama koje se u njima nalaze.
E-tecnosti sadrze nikotin koji je direktno odgovoran za nasu zavisnost, pa upravo zbog toga su najbolja moguca zamena cigaretama. Potrebnu kolicinu nikotina u tecnostima nam diktira organizam, a moze se korigovati kako izborom tecnosti tako i izborom rasprsivaca i napajanja, odnosni izborom same cigarete. I ako daleko manje stetne od duvanskih cigareta, za elektronske cigarete se nikako ne moze reci da nisu stetne, pa je pozeljno u sto vecoj meri redukovati i potrosnju tecnosti i zastupljenost nikotina u njoj.
I ako ni na koji nacin ne utice na zasicenje nase potrebe za nikotinom, ono sto je najvaznije i sto ce nas vezati za elektronske cigarete je aroma. Najveci problem korisnika elektronskih cigareta, je pronaci odgovarajucu aromu. Ovo je narocito tesko na pocetku koriscenja, kada je karakter jos uvek slabasan i kada jos uvek trazimo razlog da se vratimo staroj navici, pa ce najmanji nedostatak biti povod da kazemo "nije ovo za mene". Mnogi proizvodjaci su se trudili i trude se jos uvek da naprave tecnost sto slicniju duvanskim cigaretama. Mnogi su u velikoj meri uspeli ali ne u potpunosti i verovatno nikad i nece. Osnovni razlog je taj, sto da bi aroma e-tecnosti bila identicna duvanskoj cigareti, ona mora da ima iste sastojke kao ona, sto je opet krajnje nepovoljno za korisnika. Cinjanica je da duvanskim cigaretama ukus u velikoj meri daju nekoliko hiljada hemikalija koje se nalaze u njima. Ove hemikalije su vise stetne nego sam nikotin, pa je njegova potpuna simulacija i ako mnogi korisnici teze njoj, apsolutno nepozeljna. Dodatni problem pretstavlja i cinjenica da su osnovni sastojci aroma e-cigareta u stvari prehrambene arome, koje su dozirane teko da oponasaju aromu duvana. Kao i kod svih prehrambenih ukusa, i sa e-tecnostima dolazi do prezasicenja receptora u nasim ustima, pa tecnost posle duzeg konzumiranja jednostavno prestane da nam prija. Ova pojava je jako slicna pojavi koja nam se desava kada jednu istu hranu jako cesto konzumiramo, pa je pozeljno povremeno promeniti aromu. Inace, pri konzumiranju e-tecnosti ljudski organizam se ponasa jako cudno, pa prvi utisak koji steknemo o odredjenoj tecnosti, nikad nije merodavan. Zato je potrebno tecnostima "dati sansu", odnosno potositi makar 1ml pre donosenja konacnog suda. Pojedine tecnosti imaju odredjenu dozu slatkosti, ali se posle oderedjenog vremena ta slatkost izgubi, pa na prvu neprijatna tecnost moze da postane favorit. Takodje, posto su arome u e-tecnostima jako kompleksne i sastavljene od vise pojedinacnih aroma, moze se desiti da posle duzeg koriscenja pocnemo da osecamo neku notu koju u pocetku nismo osecali. Ovo u pojedinim situacijama moze biti prijatno iskustvo, a ponekad ne. Na ukus arome e-tecnosti u velikoj meri utice i konstrukcija samog rasprsivaca, kao i napon na kome koristimo, pa je najvece zadovoljstvo kada uskladimo odgovarajuci rasprsivac i tecnost. Takodje, arome se razlicito ponasaju u razlicitim bazama, pa i na to treba obratiti paznju. Pojedine tecnosti u svom sastavu imaju i originalne duvanske satojke, odnosno smole i etericna ulja izdvojena iz samih listova duvana, pa su ove tecnosti idelane za pocetnike.
Kada se naviknemo na ukuse e-tecnosti, koriscenje e-cigareta postaje mnogo vece zadovoljstvo nego koriscenje duvanskih cigareta, pa moze uzrokovati jos vecu zavisnost nego one, odnosno zavsinost od ukusa. Kod mnogih korisnika konzumiranje e-cigareta prerasta u opsesiju. Mnogi se jednostavno zaljube u uredjaj koji koriste, u svoje omiljene arome, rituali pri koriscenju klasicnih cigareta se zamene novim i u odredjenoj meri dopune, pa ovo nikako ne treba poslatrati kao nacin za odvikavanje od pusenja. Potpuni prestanak pusenja se moze postici samo jakom voljom, ali ako prestanak pusenja sa sobom donese negativne posledice poput drasticnog povecanja tezine, napetosti, gubitka koncentracije... onda je e-cigareta najbolje resenje.