Autor Tema: Svasta nesto o punjenju...  (Pročitano 10797 puta)

Van mreže Nedeljko

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 492
  • -Receive: 2243
  • Ugled: +2243/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Svasta nesto o punjenju...
« Odgovor #30 poslato: Jun 22, 2019, 08:29:39 »

Kao odgovor samom sebi na pitanje sa pocetka ove teme a mozda bude poucno i za sve ostale koji su misljenja da je USB 2.0 ogranicen sa 500mA i da nema dalje..

Usb 2.0 jeste ograničen po dizajnu na maksimalnih 0.5A, izvor koji si citirao takodje kaže isto to. Usb 3.0 na 0.9 A. A usb portovi specijalne namene na računarima mogu da isporuče do 1.5A.

U principu ništa za krajnjeg korisnika od navedenog nije bitno (i ne treba da bude za prosečnog korisnika).  Uključi i vozi standardi su napravljeni da funkcionišu i osim u retkim scenarijima nema nikakvog rizika po uredjaje. Jedan od tih izuzetaka su pojedini nekvalitetni Usb-C kablovi koji vrlo lako mogu napraviti dar-mar, a dosta takvih se i dan-danas prodaje po kineskim on-line prodavnicama.

https://www.google.com/amp/s/www.theverge.com/platform/amp/2016/2/4/10916264/usb-c-russian-roulette-power-cords

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 6097
  • -Receive: 10292
  • Ugled: +11118/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
« Odgovor #31 poslato: Jun 22, 2019, 14:35:20 »
Mislim da je ipak bolje uvek koristiti namenski "alat" ,bar kad je moguce i pristupacno.Zakucam i ja ponekad ekser klestima kad me mrzi da idem po cekic ali...cekicem je bolje  ;D

USB na racunaru je pre svega namenjen da povezuje periferne uredjaje koji se prikace na njega - misa,tastaturu,skener...i da im istovremeno isporuci energiju potrebnu za rad.Posto ti uredjaji vremenom postaju komplikovaniji i zahtevaju vise tako se i struja koju USB moze isporuciti podize ali primarna namena mu i dalje nije da bude izvor energije (sem u specificnim slucajevima kad je to naznaceno).
Jedan odgovarajuci kvalitetan zidni adapter od par $ nije losa investicija jer nas oslobadja razmisljanja o QC, USB2.0 vs 3.0,kvalitetu kineskih komponenti ili strucnosti "komsijinog malog" koji je to sastavljao,ploci/napajanju od $$$ itd.

Naravno,to ne znaci da PC ne moze da se iskoristi i za punjenje ecig,mobilnog itd ali ipak...nije cekic.

Na mreži Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 1162
  • -Receive: 600
  • Ugled: +600/-0
  • elektronske cigarete
« Odgovor #32 poslato: Jun 22, 2019, 16:39:38 »
imam adapter od 2000mA (2A)
jel smem na njega da prikljucim punjac koji radi na 0,5A i 1A ?
usput ,koja je nabolja struja za punjenje 18650 baterije?
HVALA

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 11017
  • -Receive: 12952
  • Ugled: +15387/-0
« Odgovor #33 poslato: Jun 22, 2019, 16:46:42 »
Najlakse je reci nebitno ,ukljuci i vozi opusteno ,,,koja je razlika izmedju prosecnog i naprednog korisnika ako se na kraju svede racun da su i jedan i drugi korisnici sa jednakim potrebama ?
Tako smo dosli do saznanja da postoje neki kontroleri i protokoli koji obezbedjuju i vecu izlaznu struju na USB 2.0 portu do cak max 5A..

Slazem se sa bobpp da je najbolje koristiti strujne adaptere  :00000003:
Umesto da se lepo prilagodimo i pevamo hvalospeve svakom govnetu, mi samo nesto kritikujemo :D

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #34 poslato: Jun 22, 2019, 18:18:42 »
Milanez,sad cu ja  tebi onako strucno da objasnim kako tu stoje stvari  ;D
Cuo si cesto ono pitanje koliko "vuce" struje? To pitanje je tako formulisano jer se struja na odredjeni nacin "izvlaci" iz izvora dok napon izvor pruza sam (zapravo postoji i lepo formulisana izreka vezana za napon i struju ali nebitno sad).
U praksi to znaci sledece:
Kad prikljucis taj adapter od 2A (i 5V ako je USB u pitanju) na kucnu instalaciju,tj "ustekas' u zid,na njegovom izlazu imas okruglo 5V i 0A.
Ukoliko na taj adapter prikljusis potrosaca koji "vuce" 1A onda on na izlazu ima 5V i 1A
Ukoliko potrosac zahteva 2A onda na izlazu imas 5V i 2A
I sve ostalo izmedju toga...

U slucaju potrosaca od 3A ti na izlazu dobijas 0V i 0A + gratis sobu punu belog dima  ;D jer toliku potrebu za strujom adapter ne moze da ispostuje pa ili prekine sa radom ili na drugi nacin ogranici sebe ukoliko je kvalitetniji ili "izgori" u slucaju onih jeftinih kineskih od 150 din.

Znaci tih "2A" napisanih na njemu znaci da je to max struja koju moze isporuciti ukoliko postoji potreba.Moze manje ali ne i vise od toga.Kao sto kad kod kola pise "max 180 km/h" ne znaci da toliko idu cim okrenes kljuc tako i ovde struja zavisi samo od potrosaca.

Van mreže Nedeljko

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #35 poslato: Jun 23, 2019, 10:53:14 »
@bobpp Jeste bolje, kao što sam napisao i ja preferiram punjače. Ali kome je praktičnije (ili iz bilo kog drugog razloga mu tako odgovara) slobodno neka puni preko usb-a na računaru.

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 12198
  • -Receive: 11404
  • Ugled: +23156/-0
« Odgovor #36 poslato: Jun 23, 2019, 11:11:55 »
A ako mu nesto zvekne, slobodno nek se obrati savetodavcu za popravku? Istina je da je malo slucajeva koji su imali problema sa tim, ali samo zato sto je jako malo ljudi koji bilo sta pune na USB od laptopa. Ok za nuzdu, ali svakodnevno puniti uredjaj od 3000mAh koji u svakom momentu vuce maksimalnu struju koju ploca moze da isporuci, mislim da je malo suludo. Ok, na stabilnim racunarima i nekako. Jeftine komponente, lako se menjaju, a i daleko bolje hladjenje. Ali kod laptopova kod kojih su komponente slicnih performansi zbijene u visestruko manje kuciste, gde je i onako hladjenje problematicno a komponente iskljucivo namenske za taj model... Mislim da moze samo neko iz neznanja, neko ko ima visak para i racunara, ili ako se dele saveti bez obaveze da se snose posledice.

Van mreže Nedeljko

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #37 poslato: Jun 23, 2019, 11:31:54 »
A ako ga ti plašiš bez potrebe kome da se obrati? Mnogo ali baš mnogo ljudi svakodnevno dopunjava telefone preko računara. Tebi ako to nije poznato, ili na primer želiš diskusiju radi diskusije to je već nešto drugo.
Još jednom, otkaz usb-a na računaru je baš baš redak slučaj, a otkad su pametni telefoni masovnost usb portovi na računarima se koriste više nego ikada.
A ako mu nesto zvekne, slobodno nek se obrati savetodavcu za popravku? Istina je da je malo slucajeva koji su imali problema sa tim, ali samo zato sto je jako malo ljudi koji bilo sta pune na USB od laptopa.

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #38 poslato: Jun 23, 2019, 14:02:09 »
Ma moze to da se puni tako,nece da rikne sem u slucaju greske ali nekako mi ne deluje...primereno.
To meni lici na ovu situaciju- u kamionu postoji kompresor koji sluzi pre svega za njegov rad (kocnice i ostale stvari) ali mozes naduvati i gume ukoliko je nuzno.I sad neko kupi novu Scaniu ili nesto slicno za 100k evra sto je ok ako hoce da vozi ture od 5k evra ali on ide i po selu da farba komsijama tarabe jer eto ima kompresor i ima prikljucak za crevo i duva to i sve.Moze,nece crci ali nekako se ne uklapa...
Tako i ovo.Koristiti PC/laptop od 500+ evra za nesto sto moze da radi ali nije predvidjeno umesto adaptera od 5 evra kome je samo to namena meni nije logicno.Ali ne kazem da ne moze.

Na mreži Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #39 poslato: Jun 23, 2019, 14:10:40 »
do sada(skoro 3 godine) punim na laptopu (kojeg ne skidam sa njegovog punjaca)
ali pocecu preko adaptera,eno ga spreman, cekam da se isprazne baterije

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
« Odgovor #40 poslato: Jun 23, 2019, 18:05:27 »
Verovatno se nece nista desiti. Ali nije iskljuceno ni da hoce. USB 2.0 je standard sada vec verovatno oko 15 godina star. Datira iz vremena kad je 1000mAh baterija vazila za poveliki kapacitet,i na mobilnim telefonima trajala po nekoliko dana. A cak ni tad nije bio zamisljen kao port za punjenje. Puniti bateriju od 3000mAh, svakoga dana, i to jos od drljavog kineskog moda kod kog svasta moze da krene po zlu, na racunaru od nekoliko stotina evra, a alternativa je punjac od nekoliko dolara koji je namenjen bas za punjenje? Aj' da zanemarimo opterecenje na ploci usled 6-7h izlaganja maksimalnom opterecenju USB porta svakog dana u godini, ali kad tu dodamo kablove sumnjivog kvaliteta (jer onaj ko nece da kupi namenski punjac sigurno nece ni neki kvalitetniji kabal), lose konektore na modu, utoliko vise rizicne zbog minimalisticke konstrukcije micro USB porta... I sve to rizikovati samo zato sto neko zna mnogo ljudi koji pune razne uredjaje preko USB porta na racunaru. A uz to i sam koristi namenski punjac :017: 

Ja ne znam ama bas nikog ko za punjenje koristi port na racunaru. Valjda se druzim sa prostim narodom koji i ne zna da tu ima neke struje i da tu moze nesto i da se pripuni ;D

Na mreži Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #41 poslato: Jun 23, 2019, 18:11:46 »
ja kad sam video punjac da ima usb kabl ,a i modovi sa usb meni je prva asocijacija kompjuter (bila)
tek sad malo prosirih vidike na adaptere

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #42 poslato: Jun 23, 2019, 18:42:45 »
Naravno,i to sto Liber kaze - ne samo opterecenje vec i mogucnost kratkog spoja.Kineski proizvodjaci su poznati da u modove od 15$ (sa sve postarinom) ugradjuju samo konektore ekstra kvaliteta a i lemovi su im klasu iznad onih kod Nase pa kad se to sve rasklima posle par stotina ubadanja onda rikne osigurac (ako imas srece) ili USB kontroler (ako je imas malo manje) ili komplet i ploca i napajanje (ako je nemas uopste - default varijanta  ;D ) pa se ceses.Nije da se cesanje ne moze desiti i sa stvarima koje su predvidjene da se tu ubadaju (misevi,skeneri,stampaci itd.) ali to mora...sto izazivati srecu i tamo gde ne mora i sto se moze izbeci za sitne pare.

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
« Odgovor #43 poslato: Jun 23, 2019, 19:12:25 »
Nije da se cesanje ne moze desiti i sa stvarima koje su predvidjene da se tu ubadaju (misevi,skeneri,stampaci itd.) ali to mora...sto izazivati srecu i tamo gde ne mora i sto se moze izbeci za sitne pare.

Da, to mora. A i ti uredjaji uglavnom imaju svoje napajanje, ili su izuzetno mali potrosaci, ili se koriste jako kratko. Cak su i prvi eksterni hard diskovi i hard rack-ovi imali dodatno napajanje iz elektricne mreze, ili dva USB porta. U najsrecnijim danima moje bivse stamparije, imao sam i preko 20 uredjaja povezanih na jedan racunar (stampaca, katera, plotera, skenera...). Nisam mogao da navasam USB hub-ova. Crkavale ploce, napajanja, grafike... Ko zna od cega, verovatno ne od opterecenja jer svi ti uredjaji imaju svoje napajanje. Ali cak i da jeste, to je bilo nesto sto je donosilo zaradu i sto nema alternativu. Osim toga, to su uglavnom uredjaji renomiranih proizvodjaca koji prolaze stroge kontrole. Ali da rizikujem moj racunar i na njemu napunim parce kineske elektronike sklepane u nekoj supi, bez ikakve zavrsne kontrole i garancije kvaliteta... I to da bih ustedeo kupovinu punjaca od par stotina dinara? Neka hvala. Ok, za nuzdu, kad uhvati kriza a nema drugog napajanja pri ruci... Ali svaki dan, mesecima, godinama... Naravno, ono sto ja ne bih uradio, ne savetujem ni drugima. I zato svo ovo pisanje, a ne radi diskusije.

Van mreže Nedeljko

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #44 poslato: Jun 24, 2019, 08:59:04 »
@Milanez bolji je punjač, namenska stvar je namenska. Sa druge strane slobodno koristi usb na računaru za punjenje ako i kad ti zatreba za tako nešto, ignoriši kolegu @LiberPrint po tom pitanju :)

Dodatak:
Jer po njegovom ti imaš izuzetnu sreću da za dve godine koliko si koristio usb na računaru nije došlo do Černobilja.
A u stvarnosti kroz moje ruke je prošlo bar stotinu računara, većina vlasnika ih koristi za dopunjavanje telefona, neki povremeno a neki baš često, kao i ti što si ga koristio. Nikada nisam naišao na računar sa spaljenim usb portom. A pretragom po forumima se može videti da je spaljen usb na računaru potpuna egzotika :)

Ljudi koje sam ja upoznao baš često dopunjavaju telefon preko računara. Valjda se krećemo medju drugom vrstom prostog naroda :)
Ja ne znam ama bas nikog ko za punjenje koristi port na racunaru. Valjda se druzim sa prostim narodom koji i ne zna da tu ima neke struje i da tu moze nesto i da se pripuni ;D