Autor Tema: Svasta nesto o punjenju...  (Pročitano 10796 puta)

Na mreži Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 1162
  • -Receive: 600
  • Ugled: +600/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Svasta nesto o punjenju...
« Odgovor #15 poslato: Jun 21, 2019, 17:24:37 »
znam da smo u off-u al premestice dobri moderator  :dance:
nesto mi nije jasno ,a pretpostavljam da nije komplikovano
buni me... maksimalna struja koju daje usb 2.0 je 500 ma ,a usb 3.0 900ma
kako onda npr ovi adapteri koji isto imaju usb port daju 2A IL 1,5 A
mozda lupam al nisam tesla ,nije da se branim sto sam glup ....trebao bi da znam te stvari majstorske al ne znam
da dodam
@rankosuns ovaj moj alkatel original punjac radi na 550mA

Van mreže rankosuns

• Jr. Member
  • **
  • Thank You
  • -Given: 65
  • -Receive: 135
  • Ugled: +135/-0
  • elektronske cigarete
« Odgovor #16 poslato: Jun 21, 2019, 17:26:53 »
nije bitno, nemoj se zamaraš
Ako hoćeš da naučiš da plivaš moraš skočiti u vodu

Na mreži Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #17 poslato: Jun 21, 2019, 17:48:35 »
nasao sam adapter od 2A (od nekog tableta iz mts,dobar tablet , posle dobio jos jedan al mnogo losiji ,)
bice 2A @liberprint @Nedeljko  ;D ...nedeljko ,petko ,...davitelj je proslog petka napao u petak  :dance:

Na mreži LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 12198
  • -Receive: 11404
  • Ugled: +23156/-0
« Odgovor #18 poslato: Jun 21, 2019, 18:06:27 »
znam da smo u off-u al premestice dobri moderator  :dance:
nesto mi nije jasno ,a pretpostavljam da nije komplikovano
buni me... maksimalna struja koju daje usb 2.0 je 500 ma ,a usb 3.0 900ma
kako onda npr ovi adapteri koji isto imaju usb port daju 2A IL 1,5 A
mozda lupam al nisam tesla ,nije da se branim sto sam glup ....trebao bi da znam te stvari majstorske al ne znam
da dodam
@rankosuns ovaj moj alkatel original punjac radi na 550mA

Ako sam dobro razumeo pitanje... USB konektor je samo konektor. Uticnica ;D  I isporucuje struju koju na njega nakacis. Adapterima je jedina uloga punjenje. Znaci nemaju svrhu prenosa podataka, sluze samo da isporuce struju  od adaptera do uredjaja, dok su ostali kontakti prazni. USB 2.0 i 3.0 su standardi, koje pored napajanja imaju i brzinu prenosa podataka i jos po nesto sto nije bitno za ovu pricu. Znaci nije im, kao adapteru, primarna uloga punjenje, vec je ta definisana struja nesto sto prati odredjeni standard. Delimicno je to i kao jedan od aduta za prodaju nekih buducih uredjaja koji imaju noviji standard. To sto se portovi obelezavaju razlcitim bojama je samo da bi vlasnik mogao da ih razlikuje, jer su po obliku i rasporedu kontakata svi do 3.1 identicni i medjusobno kompatibilni.

Van mreže kinkel

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 1273
  • -Receive: 1370
  • Ugled: +1370/-0
  • elektronske cigarete
« Odgovor #19 poslato: Jun 21, 2019, 19:07:26 »
.. recimo da imas novi QC 3 ili 4 (pretezno za mobilne telefone) sa max strujom 2-3A.. i sa njim hoces da punis mod koj prima max 1A .. situacija je sledeca .. punjac je dovoljno intelegentan da shvati da treba da isporuci 1A, a ne recimo 3A .. na tom principu rade svi bolji punjaci za mobilne telefone sa podrskom za QC..

Na mreži Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #20 poslato: Jun 21, 2019, 19:11:08 »
ja nakucao 5 recenica ,kad sam hteo da ispalim - ona poruka - ima novi post pa odustah
qc sam vidjao oznaku ali ne znam sta znaci
ne ocekujem da mi neko objasnjava al ako je za opste dobro ...

Van mreže kinkel

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #21 poslato: Jun 21, 2019, 19:14:23 »
quick charging

Na mreži Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #22 poslato: Jun 21, 2019, 19:16:20 »
evo oznaka sa usb kabla od pico 25
QC USB Cable
charging/data transmision
rating DC 5.0V ,2A
MADE in China  :dance:
sta bi znacila oznaka 2A ? mozda ,posto je kabl od pico 25 preporuceno punjenje? lupam

Van mreže kinkel

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #23 poslato: Jun 21, 2019, 19:24:22 »
da kabl moze bez problema da provede 2A struju .. to ne znači da punjač može da da 2A struju ako je, recimo projektovan za 900mA .. on će dati max struju 900mA, većim delom punjenja (0-100%) .. dakle kako kabl, tako i punjač moraju biti deklarisani za 2A, da bi QC bio ostvaren.

Na mreži Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #24 poslato: Jun 21, 2019, 19:27:23 »
imam od Tesla tableta punjac od 2000 mA sto je 2A (ne umem da otkucam znak jednako,a  navodnice i da ne pominjem)  :dance: hvala!! :00000003: :00000003:

Na mreži LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
« Odgovor #25 poslato: Jun 21, 2019, 19:27:37 »
Koliko ja znam, QC je oznaka za Qualcomm-ovu tehnologiju brzog punjenja i ima smisla iskljucivo sa uredjajima koji imaju ugradjen njihov cip za punjenje, sto su uglavnom mobilni telefoni. Odavno sam nesto citao, ali ako se dobro secam, radi se o manipulaciji naponom  i strujom, pa u pojedinim momentima punjac isporucuje i do 20V i do maksimalnih 5A. Ali to sve iskljucivo u kombinaciji punjac + chip za punjenje u uredjaju koji ima ugradjen mikroprocesot i koji medjusobno komuniciraju. Bez toga se valjda QC punjac ponasa kao bilo koji drugi.

Ali to svakako nije bitno, jer uredjaj ''uzima'' onoliko koliko mu treba.

Van mreže kinkel

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #26 poslato: Jun 21, 2019, 19:49:31 »
pa da oni su to progurali .. ali je opste prihvaceno

Na mreži LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
« Odgovor #27 poslato: Jun 21, 2019, 19:55:33 »
Pa da, slazem se, ali je QC njihova originalna patentirana tehnologija i radi iskljucivo sa uredjajima koji imaju ugradjenu istu tehnologiju. Ostalo su klonovi i nisu medjusobno kompatibilni i ako brzo punjenje funkcionise na slican nacin. Svakako, ne radi se o prilagodjavanju struje punjenja uredjaju, vec o kombinaciji napona i struje koji funkcionisu iskljucivo na uredjajima koji imaju ugradjen njihov mikroprocesor. Sto eleaf istick verovatno nema.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 11017
  • -Receive: 12952
  • Ugled: +15387/-0
  • Pol: Muškarac
« Odgovor #28 poslato: Jun 22, 2019, 01:04:04 »
Kao odgovor samom sebi na pitanje sa pocetka ove teme a mozda bude poucno i za sve ostale koji su misljenja da je USB 2.0 ogranicen sa 500mA i da nema dalje...postavljam sledeci citat na engleskom jer na srpskom nisam pronasao (sto ne znaci da ga nema)...

Citat
Power Delivery
USB 2.0 with a current of 500mA has limitations when charging a larger smartphone or tablet battery. Keeping the smartphone running on a bright screen during charge could result in a net discharge of the battery as the USB cannot satisfy both. Connecting a high-speed disk drive requires more than 500mA and this can create a power issue with the original USB port.

In 2008, USB 3.0 relieved the power shortage by upping the current to 900mA. This current ceiling was chosen to prevent the thin ground wire from interfering with high-speed data transfer when drawing a full load.

With the need for more power, the USB Implementers Forum released the Battery Charging Specification in 2007 that enables a faster way to charge off a USB host. This led to the dedicated charger port (DCP)serving as a USB charger, delivering currents of 1,500mA and higher by connecting the DCP to an AC outlet or a vehicle. To activate the DCP, the D- and D+ pins are internally connected by a resistor of 200 ohms or less. This distinguishes the DCP from the original USB ports that carry data. Some Apple products limit the charge current by connecting different resistor values to the D+ and D- pins.

IZVOR

EDIT:  Sto se tice USB kodiranja pominjao sam ga u OVOJ temi gde je ujedno i objasnjen nacin prepoznavanja nekoliko razlicitih uredjaja...
Umesto da se lepo prilagodimo i pevamo hvalospeve svakom govnetu, mi samo nesto kritikujemo :D

Van mreže BlueAngel

• Full Member
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 27
  • Ugled: +35/-0
« Odgovor #29 poslato: Jun 22, 2019, 01:51:37 »
Forum svakako služi za razne stvari ali msm da je ovog svakako previše... Stvarni ne vidim svrhu pitanja da li puniti preko USB 2.0 ili 3.0, da li ima ovoliko A ili onoliko... Msm uopšte ne vidim svrhu punjenja bat od npr 3000+ mah preko laptop-a... Ako nekog toliko zanima i prodaje pažnju tome, da  mu postavim pitanje koje će ga mučiti još malo... Da li te buni sta ces da radiš sa 3.1??? Uzmi punjač koji ti je prvi pri ruci i ustekaj u struju... Ne punis intergalakticki svemirski brod, gde život cele populacije u krugu koji pokriva zvezda C84046969jdjdjg59586 zavisi od njega... A opet ako imaš svo vreme ovog sveta mozes i da punis preko čestica iz vazduha koji udises...