Autor Tema: Da li je bezbedno puniti mod preko USB porta ?  (Pročitano 22664 puta)

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 11017
  • -Receive: 12952
  • Ugled: +15387/-0
  • Pol: Muškarac
Da li je bezbedno puniti mod preko USB porta ?
« poslato: Januar 22, 2016, 23:52:38 »
Puniti bateriju/e u modu preko USB ili na externom punjaču je pitanje koje nema jednostavan odgovor , zašto ?
Po mom mišljenju ne možemo generalizovati da je svaki mod bezbedno ili nije bezbedno puniti preko USB porta jer obično proizvodjač naznačuje da li preporučuje ili ne preporučuje takvo punjenje a obično imaju i svoje razloge ukoliko preporuče kao bolje rešenje externi punjač .
Kakvo je vaše iskustvo ?

Umesto da se lepo prilagodimo i pevamo hvalospeve svakom govnetu, mi samo nesto kritikujemo :D

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 12198
  • -Receive: 11404
  • Ugled: +23156/-0
Odg: Da li je bezbedno puniti mod preko USB porta ?
« Odgovor #1 poslato: Januar 23, 2016, 00:00:24 »
Koliko ja znam, samo yihi ne preporucuje punjenje baterija preko integrisanog USB konektora, a pitam se i zasto su uopste ostavili tu mogucnost? Problem je sto su mnogi to prihvatili kao pravilo za sve modove. Iskreno, ja yihi ne smatram nekim ozbiljnim proizvodjacem. Slavu im je donelo to sto su u jednom momentu izbacili plocicu dostupnu za ugradnju u druge modove, koja je u nekim segmentima bolja od DNA40, koju takodje kao i prethodnu smatram poluproizvodom. Sve modove koje sam imao koji su imali USB konektor, pocev od praistorijskog evic-a, punio sam pretezno preko njega, i to uglavnom nocu kad ih nekoristim, sto znaci da su se punili celu noc. Nikad nisam imao problem ni sa jednim, a nisam ni primetio da bilo koji od ozbiljnih proizvodjaca ne preporucuje punjenje peko njega.
« Poslednja izmena: Januar 23, 2016, 00:04:19 ivanneko »

Van mreže _Vlad_

• eCiginfo prijatelj
  • Full Member
  • Thank You
  • -Given: 89
  • -Receive: 176
  • Ugled: +411/-0
« Odgovor #2 poslato: Januar 23, 2016, 00:09:01 »
E ovo me je zanimalo...

Ako moze da se prosiri tema i na ovo :
Na mehanici se zna, izracunati sta baterija moze da izdrzi i ne prelaziti to. Ali sta se desava na elektronici ?

Za punjenje, ja za sada punim preko univerzalnog punjaca nocu, jer nemam ni punjac ni vise od jedne baterije...a kako mi se cini baterija se puni nekih 6+ sati.
Neke generalne preporuke za punjenje modova/mobilnih itd...
Ne puniti nocu
Koristiti predvidjene punjace
Puniti samo kad ste kuci pod nadzorom
Ne drzati punjace blizu sebe
Ne drzati punjace blizu grejnih tela

Ko i koliko bilo sta od ovoga postuje...ja ne :P
Ali takve stvari se uvek krive kad god dodje do eksplozija  :confused:

Ja nemam kad da punim sem nocu...
Nemam spec punjac. Jedino sto ne drzim pored sebe jer nemam steker kod kreveta  :th_muscle:

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
« Odgovor #3 poslato: Januar 23, 2016, 00:15:23 »
Čini mi se i da za Wismec rx200 ne stoji preporuka a najverovatnije jer ne poseduje balans punjenja pa može doći do prepunjavanja neke od ćelija ..

Vlad na elektronici se zna , izračunati koju snagu baterija može da izdrži ukoliko joj padne napon na 2.8V oduzeti još 10% ( utrošak elektronike ) i ne prelaziti to  ;D

Primer baterija ima limit 10A , ne prelaziti 25W..

Umesto da se lepo prilagodimo i pevamo hvalospeve svakom govnetu, mi samo nesto kritikujemo :D

Van mreže Joe

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 8998
  • -Receive: 3084
  • Ugled: +7328/-0
  • Nema nazad. Samo naprijed u sva 4 smijera.
« Odgovor #4 poslato: Januar 23, 2016, 00:20:47 »
Da, YiHi daje skraćenu garanciju na Micro USB konekciju. Razlog mi je nepoznat. Ali obzirom da sam imao problem sa poklopcem baterije na SX Miniju M Class niko ne bi bio sretniji od mene da ga punim na taj način. Međutim pored toga problem je i što YiHi znatno brže troši bateriju od drugih modova pa je to dodatni problem. Jedan od razloga je svakako i da bi se konekcija sačuvala zbog update-a.

DNA 40 (Bar posljednja evolucija koju imam, mislim da je 6-ta) i DNA 200 nemaju taj problem i komotno se mogu puniti preko USB-a Mada oni su štedljivi pa tu opciju koristim kako-kad.

Sve Joye modove sam uvijek također punio preko Micro USB. Čak kad mi se desilo da su mi u istom danu 2 eksterna punjača ostala u kvaru pa sam eVic Supreme koristio za punjenje baterija kao "Erste Hilfe" Za VT-om i danas patim i planiram jedan takav mod sa velikim kapacitetom bez mogućnosti izmjene baterija. Ima to svojih prednosti.

IPV modove nisam. Ali dobro to je posebna priča i ne bih o IPV-u i P4You uopšte.

SMOK modove kako god. Posebno mi je u lijepom sjećanju ostao BT50.

Koopor nema opciju za punjenje baterije preko pločice.

Sve u svemu imam 3 eksterna punjača Nitecore i4, Nitecore D2 i Joyetech Mega. I istina volim da ih koristim jer imam zalihu baterija i recimo kad je u pitanju VTC Mini čemu zarobiti mod sa kablićem kad mogu staviti punu bateriju a praznu na eksterni punjač.

E sad. Zašto neki video-recenzenti ne preporučuju punjenje preko Micro USB. To je pitanje za njih. Posebno su Rip T. i Bucko tu skloni upozorenjima tog tipa. Da li im vjerovati ili ne? Neka svako sam donese svoj sud.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
« Odgovor #5 poslato: Januar 23, 2016, 00:30:56 »
Zašto ne preporučuju ? Možda zato jer običan korisnik nakači prvi USB adapter koji ima i obično nije problem da adapter bude snažniji od potrebnog ali problem se javlja kad je adapter slabiji od preporučenog pa se onda elektronika za punjenje muči da iz ničega napravi nešto ( čitaj greje se ) a onda se takve stvari ukoliko krene po zlu pojave u medijima kao loša reklama ..

Van mreže Cha du-ri

• Newbie
  • *
  • Thank You
  • -Given: 57
  • -Receive: 123
  • Ugled: +123/-0
  • elektronske cigarete
« Odgovor #6 poslato: Januar 23, 2016, 00:33:54 »
Nisam nikad davao preveliki znacaj tome kako punim baterije ali mi je valjda navika da ih punim preko punjaca.
U 99,9% slucajeva tako ih punim,jedino sto mi je bilo interesantno je bezicno punjenje kod Vapor Shark-a gde sam primetio da se mod prilicno greje ali brzo je otisao dalje tako da ga nisam mnogo koristio.

Van mreže dragan

• Full Member
  • Thank You
  • -Given: 147
  • -Receive: 167
  • Ugled: +344/-0
  • elektronske cigarete
« Odgovor #7 poslato: Januar 23, 2016, 00:40:47 »
ja volim ovu temu---- kada se baterije pune u modu putem usb plasim se jer ako mod ima vise od dve baterije punjenje nije balansirano--- dna 200
ima balansirano punjenje  pa moze kazu da je uredu ---  externi punjac je bolje resenje --- naravno i on treba da bude kvalitetan---
proizvogjaci modova gde se baterije menjaju savetuju da koristimo externi punjac--
Charging  It is better to take out the lithium-batteries from the device and then charge the cells.
 Moreover, it can also be charged via USB cable.
mislim mod moze da se puni sa usb cabal ali sto je sigurno je sigurno----video sam neke slike gde je mod eksplodirao punjenjem preko usb
nekazem da ovo nemoze da se desi ako se baterije pune preko spoljasnog punjaca,,, ali ako je punjac kvalitetan sanse su manje
ja uvek kazem,,, sta radis je do tebe ali uvek budi oprezan ,,, sta je sigurno je sigurno---
dok ovo pisem sam sebi vicem,,, sto lupas gluposti nista nije 100% sigurno 

Van mreže vlaves2000

• Drug član
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 1433
  • -Receive: 2367
  • Ugled: +3618/-0
« Odgovor #8 poslato: Januar 23, 2016, 00:55:00 »
Ja mogu reci  da od kad koristim modove sa izmenjivim baterijama punim ih preko eksternog punjaca, desi mi se kad vozim da prikacim mod na usb, uglavnom vtc u njega kao imam neko poverenje  jer me mrzi da menjam bateriju. Mislim da ekterni punjaci ipak imaju raznorazne zastite pogotovo neki bolji, sto ne bih mogao reci za punjac koji se nalazi u modu. Mozda gresim ali moje je misljenje takvo dok me neko ne uveri drugacije. Pogotovo mislim da je opasno puniti mod i uporedo ga koristiti, a pogotovo na vecim snagama i pogotovo u kombinaciji sa losim baterijama, citajuci po raznoraznim forumima, primetio sam da mnogi stavljaju baterije koje nisu namenjene za ove stvari baterija je 10 ak evra, ali bilo koje ostecenje na ljudskom telu je nenadoknadivo

Van mreže tabby

• eCiginfo prijatelj
  • Sr. Member
  • Thank You
  • -Given: 12
  • -Receive: 183
  • Ugled: +480/-0
« Odgovor #9 poslato: Januar 23, 2016, 01:15:25 »
Ja sam externi punjac izbacio iz upotrebe odavno. Usb punjenje je glavni razlog zbog kog sam presao ma modove sa istim. Cak ni ne iskljucujem te punjace iz struje kako bi bili uvek spremni, samo zabodem kabal u mod i vozi. Istu stvar radim sa mobilnim od kako sam nabavio prvi pre oko 14 godina...

Sent from my Xperia Z3 Compact

Ostavio sam alkohol. Sokove i vodu sam pobacao.

Van mreže vlaves2000

• Drug član
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 1433
  • -Receive: 2367
  • Ugled: +3618/-0
« Odgovor #10 poslato: Januar 23, 2016, 01:46:18 »
Evo sad bas odoh da spavam povadih baterije iz modova stavio ih u Externi punjac!!!, i ujutro sve npunjene, imam jedan modic za nedaj boze ako se probudim u toku noci, ili ako zadrma zemljotres pa da se smirim. ;D

Van mreže dragan

• Full Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #11 poslato: Januar 23, 2016, 01:54:42 »
vidi ovaj video  pa onda odluci

« Poslednja izmena: Januar 23, 2016, 02:04:40 ivanneko »

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
« Odgovor #12 poslato: Januar 23, 2016, 02:32:17 »
proizvogjaci modova gde se baterije menjaju savetuju da koristimo externi punjac--
Charging  It is better to take out the lithium-batteries from the device and then charge the cells.
 Moreover, it can also be charged via USB cable.
mislim mod moze da se puni sa usb cabal ali sto je sigurno je sigurno----video sam neke slike gde je mod eksplodirao punjenjem preko usb

Ovako Dragane..
Kao prvo , generalisao si nešto što se u stvari odnosi na Wismec rx200 a to je već ionako pomenuto :

Da proizvodjači ne preporučuju punjenje preko USB ne bi imalo smisla ni da ih ugradjuju slažeš li se ?

Drugo .. svi smo mi "čuli-videli" da je tamo negde, nekom ,nešto ,možda ...explodiralo i upravo iz sličnih razloga je i pokrenuta ova tema da RASPRAVLJAMO O TOME IZ SVOG ISKUSTVA !

Tako da ukoliko se to na videu nije tebi desilo molim te da nas obavestiš jer video nije prikladan na mestu gde delimo naša iskustva ako me razumeš ..

Van mreže dragan

• Full Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #13 poslato: Januar 23, 2016, 04:12:42 »
ne nisam o rx200 komentarisao proizvodjaci modova savetuju koliko ja znam da punimo baterije u punjacima namenjenim za te svrhe I ja ih slusam --- e sad ako oni grese a ti si u pravu onda izvini ,,,, procitaj moju postu ponovo I videces da sam pisao da je usb ok za punjenje modova ali ja vise verujem u externi punjac ,,, izvini ali ja imam osecaj da se mi nismo razumeli ,,,,, evo opet sta kazu a ne odnosi se na rx200 [We kindly suggest you take out the cells and charge them with a separate charger.] e sad da opet ponovim ako oni grese a ti si u pravu ja se izvinjavam ---- usb moze da se koristi za punjenje baterija ali externi punjac je sigurniji koliko ja znam----dok ovo pisem vidim da zelis da da mi dokazes da nisam u pravu I da lupam glupost---- ako sam pisao gluposti u ovoj posti I ranijim postama nemoj da me slusate--- a da I ovo dodam pogledajte moj ugled I videcete da ima dosta negativnih oceana ,,, bas me interesuje ko me onda slusa,,, posle ove poste bice jos negativnih poruka---- da budem iskren bas me briga ja pisem sve poste iskreno, I ne pokusavam
da nekog uvredim ---- a ako moje poste nekog uvrede bas mi je zao --- mozda bih bolje bilo da ja napustim ovaj forum jer dajem savete  koji su losi ---- punite modove putem usb to je uredu najsigurnije je nece te pogresiti ,,, e kada bih to savetovao onda bih lagao I nebi bio iskren--- pozdrav svima I nemojte da se ljutite iskreno sam ovo pisao jer volim ovaj sport

Van mreže Joe

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 8998
  • -Receive: 3084
  • Ugled: +7328/-0
  • Nema nazad. Samo naprijed u sva 4 smijera.
« Odgovor #14 poslato: Januar 23, 2016, 05:31:18 »
Momci...

Eh, kad bi svaki put kad nam se mišljenja razlikuju neko napustio forum ne bi forum ni postojao više. Ili bi postojao a pisalo bi par istomišljenika što bi bilo ravno debatnom klubu neke političke stranke.

U redu je i treba iznositi svoja mišljenja. Ali hajde da se potrudimo i uvažimo tuđa. I ono najbitnije. Hajde da probamo da nešto naučimo iz diskusija. Zato ih i vodimo.

Do sada možemo zaključiti da su iskustva različita i da se baš nikome od učesnika diskusije nije desio nesretni slučaj ni pri punjenju preko Micro USB porta. A kako vidimo ni u toku punjenja baterija na eksternim punjačima. Ako izuzmemo kvarove punjača. To govori da su oba načina ispravna (tamo gdje postoji tehnička mogućnost) a da je proizvođačima lakše ako se ograde od nečega i na taj način sebe poštede negativnih reprekusija ukoliko korisnik puni uređaj sa neadekvatnim punjačem ili čak i adekvatnim. Lakše je napisati preporuku da se baterije pune na eksternom punjaču i gotovo. Posebno jer proizvođači opreme sa izmjenjivim baterijama ne mogu da utiču na kvalitet baterija koje krajnji korisnik koristi u njihovoj opremi. Mislim da je tu negdje poenta tih upozorenja koja se pišu u vezi punjenja preko Micro USB porta.Kao i svih poruka tog tipa koje šalju preko angažovanih i plaćenih video - recenzenata.