Necu reci da se sa svime slazem sto je ovde napisano ali da ima po neke istine...ima
"U julu 2013, grupa od 12 stručnjaka za nauku, medicinu, farmakologiju, psihologiju, politiku javnog zdravlja i toksikologiju ocenila je relativnu štetu od 12 proizvoda koji sadrže nikotin koristeći 14 kriterijuma koji se odnose na štetnost sebe i drugih. Grupa je zaključila da su zapaljive cigarete najškodljivije i da su elektronski sistemi za dostavu nikotina (elektronske cigarete ili e-cigarete) znatno manje štetni od zapaljivih cigareta. Ovi rezultati su okarakterisani i ponovljeni u popularnim medijima jer su e-cigarete "95 odsto manje rizične" ili "95 odsto manje štetne" od zapaljivih cigareta. Međutim, kao što su autori primetili u sveobuhvatnoj izjavi u vezi sa nedostacima sopstvenog rada, "ograničenje ove studije je nedostatak čvrstih dokaza za štetnost većine proizvoda po većinu kriterijuma".Uprkos ovom nedostatku čvrstih dokaza, Javno zdravlje Engleske i Kraljevski koledž lekara odobrili su i objavili tvrdnju "95 odsto manje štetnih". Više osoblje Javnog zdravlja Engleske naglasilo je "dokaze" koji se odnose na cifru od 95 odsto, uprkos tome što nedostaju dokazi. Mnogo toga je napisano o sumnjivoj validnosti procene "95 odsto manje štetnih" u 2014. do 2016. godini, posebno o pauziranosti istraživanja o zdravstvenim efektima e-cigareta dostupnih 2013. godine. Nakon šest godina istraživanja usmerenog na e-cigarete, koje je donelo rastuće telo čvrstih dokaza u vezi sa štetom , došlo je vreme da se preispita ta procena.
Postoje veliki dokazi da se asortiman proizvoda od e-cigareta koji su danas dostupni veoma razlikuje od onog u julu 2013. Razlike su takve da, čak i ako je procena iz 2013. tada važila, ona danas više ne može da se primenjuje. Na primer, pored korišćenja različitih materijala i brojnijih namotaja za grejanje, mnoge e-cigarete danas mogu da dobiju izlaz energije koji premašuje većinu modela iz 2013. godine za 10 do 20 puta (npr. do i ponekad premašuje 200 vati). Veća snaga povećava potencijalne štetnosti upotrebe e-cigareta jer se proizvodi više aerosola koji izlaže korisnike povećanom nivou nikotina i drugih toksina. Takođe povećava izloženost prolaznika bilo kojim štetnim aerosolnim biračima jer korisnici izdišu više aerosola. Pored toga, veća snaga povećava potencijal za kvar (npr. uređaj eksplodira), što bi moglo da naškodi korisnicima i prolaznicima.
Takođe, tečnost za e-cigarete se znatno promenila u odnosu na 2013. godinu, uz rasprostranjenu dostupnost hiljada ukusa koji koriste hemikalije "generalno prepoznate kao bezbedne" za jelo ali sa nepoznatom plućnom toksičnošću. Možda je najupečatljivija promena bio rasprostranjeni marketing tečnosti sa protoniranim nikotinom. Protonirani nikotin ("nikotinska so") se pravi dodavanjem kiseline u nikotin slobodne baze, čime se uvodi još jedan potencijalni toksikant koji je bio redak 2013. godine. U odnosu na nikotin slobodne baze, aerosolizovana protonirana tečnost je manje averzivna za udisanje, omogućavajući korisnicima da povećaju koncentraciju nikotina tečnosti i verovatno povećaju sopstvenu nikotinsku zavisnost. Protonirane nikotinske tečnosti za e-cigarete dostupne su danas u koncentracijama većim od 60 miligrama po mililitru, a ove tečnosti su postale veoma popularne, što je izazvalo "nikotinsku trku u naoružanju"."
itd...
Komletan text mozete procitati na
OVOJ adresi..