Autor Tema: Postoji li drugacija alternativa za Pg/Vg  (Pročitano 6614 puta)

Van mreže badja007

• eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 2372
  • -Receive: 1338
  • Ugled: +1343/-0
  • Pol: Muškarac
  • posle 30god pusenja konacno nasao dostojnu zamenu.
Postoji li drugacija alternativa za Pg/Vg
« poslato: Septembar 24, 2016, 14:22:20 »
  • Publish

• Bio pre neki dan kod svojih na planini i pomogao oko berbe kukuruza,
    brao kukuruz i setio se ove price koja je bila na ECF-u predprosle godine.

Tu je bilo reci o propandiolu kao o mogucoj alternativi i da sastav vejp sirovina mozemo razgraditi i na drugaciji nacin,sto nazivamo kao alternativa.

Da li je neko probao propandiol i kakvi su mu utisci?
    Kapiram da ce biti jeftin za proizvodnju posto sam tada citao da se dobija fermentacijom kukuruznog skroba,

kukuruz ove godine je 12 dinara/kg.

Isto tako jedno pitanje za iskusne:

Ako vec postoji alternativa za Pg,

Da li je ima isto i za Vg,

Sta bi se desilo po pitanju zdravlja ako bi se jos neki ekstrakt,vitamin,ili nesto trece dodao u sam vejp - jer dobro znamo kakav je uticaj vitamina D na astmu i celokupno zdravlje.

Raduje me uvek kad vidim da postoji i drugacije alternative oko vejp sirovina

Jer nam tpd direktiva nemoze nista

Uvek imamo alternativu.

Pre neki dan i ovde smo diskutovali o  Dkiss drip tipovima koje bi nosile kuglice sa aromu.
    time bi se omogucilo da se iz tecnosti ukloni aroma/nikotin,pa samim tim i odrzavanje opreme bilo znatno cistije jer bi sa grejaca sklonili aromu i nikotin.

(Izvinjavam se za eventualne slovne greske i propuste u sastavu teme)
    Sa fona nije pametno temu sastaviti

Van mreže opushteno

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 191
    • -Receive: 204
    • Ugled: +490/-3
    Odg: Postoji li drugacija alternativa za Pg/Vg
    « Odgovor #1 poslato: Septembar 24, 2016, 14:33:45 »
  • Publish
  • tema je topppppppppppp  :thumbsup: :th_coffeetime:

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 11254
    • -Receive: 10731
    • Ugled: +22483/-0
    « Odgovor #2 poslato: Septembar 24, 2016, 14:47:32 »
  • Publish
  • Citao sam i ja to na ECF o propandiolu, i ozbiljno se nosio mislju da ga probam. Medjutim, nisam uspeo da ga nabavim, a nisam se mnogo ni trudio, i vremenom zaboravio. Hvala Badja na podsecanju! E sad... Malo je problematicna ta dosta visa tacka ispravanja, sto znaci da bi mozda para morala bila neprijatno topla, nama umerenim vejperima. Svidja mi se sto je potpuno prirodan proizvod, i to me najvise tera da parobam, jer se verovatno i ono sto ostane u plucima lako razgradjuje i apsorbuje, sa manjom verovatnocom od nekih posledica.

Sto se ovog drugog dela tice - dodavanja vitamina tecnostima - mislim da to ima alternativu, pod uslovom da se oko toga angazuju oni koji trenutno rade na tome da nas posalju u istoriju. Tu su potrebna ozbiljna ispitivanja u vezi sa tim sta korisno moze da se doda a da ima koristi od apsorbovanja inhalacijom, pod uslovom da mu ne skode temperature i pretvaraju ga u nesto stetno. To je vec domen medicine i farmaceutske industrije, koja trenutno radi pre svega na tome kako da nam sto vise novca izvuce iz dzepova. Ako oni u tome prepoznaju neki interes, mozda bude i neke dobrobiti za nas, ali u pocetku cemo to sigurno debelo placati.

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 5141
    • -Receive: 7850
    • Ugled: +8676/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2016, 15:59:48 »
  • Publish
  • Alternative sigurno postoje ali se bojim da se nece spontano pojaviti vec ce biti potrebno celu stvar malo pogurati.
    PG se koristi ne zato sto je apsolutno najbolji vec sto je tada (pre 10+ godina) bio dostupan,povoljan,sto "radi pos`o" i sto iza njega stoji visedecenijska upotreba pa se smatra da nije problematican pri inhalaciji.I jos uvek se koristi iz istog razloga.
    Svaka zamena ,bar ona komercijalna,ce morati (posebno u vreme ovakvih zakonskih uredjenja) proci ili rigorozne testove ili biti malo "pogurana" od strane onih koji su u mogucnosti da... "stvari poguraju".Tu,pre svega,mislim na duvanske kompanije kojima bi bilo potrebno da nadju efikasniji prenos nikotina ukoliko zele da se i dalje orijentisu na cigarlike uredjaje pa ce verovatno,u buducnosti, biti nekih promena u sastavu e-tecnosti.Nazalost,sumnjam da ce zdravlje biti pri vrhu liste razloga za to.

Sto se tice pojedinacnih entuzijasta,osnovni problem je dostupnost.Pojedinac sa pristupom laboratorijskim sirovinama ne moze napraviti revoluciju ukoliko ostali to isto ne mogu naci na njima dostupnim mestima - prodavnicama,apotekama i sl.Prodavci tecnosti,baza i aroma ce se veoma brzo naci (ili vec jesu) na udaru raznih zakona pa sumnjam da ce biti spremni na neke eksperimente.Uglavnom ce se truditi da se uklope u postojece stanje sem ako ne vide neku rupu u zakonu koju bi nova bazna sirovina mogla stvoriti.

Licno bih voleo da se nadje jos neka zamena za PG i VG ili da bude dostupno vise varijanti baza jer je sastav tecnosti trenutno moja jedina zamerka na ceo ovaj "sport" ali ,gledano sa ove tacke, sumnjam da ce se tako nesto desiti bez uplitanja velikih duvanskih korporacija ili slicnih velikih intersnih lobija.

Van mreže badja007

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #4 poslato: Septembar 24, 2016, 15:59:56 »
  • Publish
  • Misljenja sam da ce ova TPD regulativa samo ubrzati nalazenju nekih novih vejp sirovina kao alternativa.

Ne verujem da ce ove sirovine u buducnosti biti bas ovako dostupne i jeftine - (Djaba)

Podstaknut sam temom razmisljajuci dalje,
    ako ovaj Djavo Propandiol se dobija fermentacijom kukuruznog skroba,

Sta se onda dobija fermentacijom psenicnog zrna?

Verovatno dobijamo opet neki Djavo u drugom pakovanju.

Psenicno brasno je za razliku od kukuruznog mnogo gusca kad se izmesa smesa sa vodom.

Oko sastava psenice i kukuruznog brasna nemam pojma.
    Znam samo da su veoma slicne

Obe pomenute namirnice organskog porekla su izuzetno zdrave,pa svaki dan ih jedemo..

Dibidus sam za ove odgovore,
    ali sam siguran da uvek imamo alternativu,
    i ako ce u buducnosti biti problem nabavka nikotina,
     tu stupa kofein.

Inhaliranje vejpom sa jos nekim dodacima dopustam mogucnost,
    tek ce biti price..

Drugim recima nemgu nam nista,
    Uvek imamo alternativu..

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #5 poslato: Septembar 24, 2016, 17:28:49 »
  • Publish
  • Za nas sto smo na 1mg, nema zime ;D  Uzmes bocicu sa maksimalnih dozvoljenih 20mg fabricke tecnosti, i od nje napravis 200ml :13:  Samo da vidimo cime cemo da razbijamo to, i sta cemo za aromu.

Van mreže Finder

• eCiginfo prijatelj
    • Jr. Member
    • Thank You
    • -Given: 9
    • -Receive: 283
    • Ugled: +284/-0
    « Odgovor #6 poslato: Septembar 24, 2016, 20:52:17 »
  • Publish

• Propandiol je izomer propilen glikola. Najvise se koristi u proizvodnji PTT, jedne vrste poliesterske smole. Njegova proizvodnja postojano raste iz godine u godinu, ali ne narocito visokom stopom. Amerikanci su daleko najveci proizvodjac na svetu. Mogao bi da se proizvodi i iz psenicnog, pirincanog ili krompirovog skroba, fermentacijom secera ili katalitickom obradom VG-a. Proizvodnja nije neki problem. Kukuruzni skrob se najvise koristi zato sto se pokazalo da su dostupne sirovine i  i pripadajuci tehnoloski proces  najjeftinije resenje.

U medjuvremenu mu je cena dosta pala (na oko 15-20 USD/l za USP grade + shipping). Vec neko vreme se mislim oko toga, ali nekako uvek prevagne domaca cena PG od 700 RSD/l, no shipping. :)

Kao covek iz hemijske industrije, relativno dobro sam upoznat sa razlicitim tehnologijama i razlicitim strategijama nastupa na trzistu. Nemojte se zavaravati "prirodno poreklo" cesto nije nista vise od marketinske magle. Svaki put kad se razvije novi nacin da se iskoristi nesto sto bi se moralo baciti ili odbaciti (sto znaci da mu nabavna cena tezi nuli) niko to nece prodavati kao proizvod koji je prosao masivnu tehnolosku obradu otpada, nego ce se isticati ona komponenta u proizvodnom procesu koja moze najlakse prodati robu. Na taj nacin niko ne laze, ali je stvarna "prirodnost" pod velikim znakom pitanja. Nikakve bioloske vrednosti tu vise nema ni u tragovima. Jasno je da u takvoj obradi na cenu gotovo uopste ne utice cena ulazne sirovine (naravno, osim ako ona drasticno ne poskupi). Da se razumemo, ne vidim nista lose u tome da se sto bolje iskoriscavaju sirovine, ono sto je problematicno to je nacin na koji se to ponekad prikazuje.

Verujem da je ovo svima poznato, ali sam zeleo da naglasim da mi zapravo ne znamo gde prestaje "prirodnost". I nafta je potpuno prirodan proizvod biljnog i zivotinjskog porekla. :) Imajte na umu i da je sva voda na Zemlji prirodna (i stara nekoliko stotina miliona godina) ali nije sva ispravna. Nema "sveze" vode na Zemlji.  ;D

Van mreže Morgana

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 3077
    • -Receive: 7320
    • Ugled: +9198/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #7 poslato: Septembar 24, 2016, 21:41:06 »
  • Publish
  • Niko od nas ne zivi "zdravim" zivotom... cak i da hocemo nemamo tu mogucnost...

Voda, hrana, vazduh ... pa i sam nacin zivljena... daleko od toga da su "zdravi"

ali da, mozemo koliko jeste u nasoj moci da zivimo malo zdravije  ;D 

najvece frke su uvek dizu oko tog PG-a... a njega ima svuda... cak i boje i arome za kolace ga sadrze... a opet se koriste

ne morate ih licno koristiti dok npr pravite tortu ali kupicete keks u koji je proizvodjac stavio to... i koliko ima npr. proizvodjaca koji nece ni unetu tu info u sastav doticnog keksa

i koka kola je nezdrava ... i to dokazano pa je opet svi piju... zar ne ?

Sto se tice vejpa i procenta PG-a pa... uvek imate opciju preci na vecinski VG  ;D  meni odgovara

alternativa ce se verovatno vremenom pojaviti i to adekvatna tj. "zdrava" ali ostaje pitanje da li ce to biti bas tako ...

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #8 poslato: Septembar 24, 2016, 21:54:16 »
  • Publish
  • Ja mislim da je ta prica o zloom PG-u i dobrom VG-u zapravo cist marketing. VG-a ima na sve strane, dobija se u velikoj kolicini pri proizvodnji biodizela, i treba ga se otarasiti.

Van mreže Joe

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 8998
    • -Receive: 3082
    • Ugled: +7326/-0
    • Nema nazad. Samo naprijed u sva 4 smijera.
    « Odgovor #9 poslato: Septembar 24, 2016, 22:28:39 »
  • Publish
  • PG i VG su već nečemu i mnogočemu alternativa. I Nikad neće stati traženje alternativa. Tako ih i doživljavam. Ne unosim se mnogo u sve to iz više razloga. :smart:

Van mreže Điva

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 1858
    • -Receive: 1670
    • Ugled: +1963/-0
    « Odgovor #10 poslato: Septembar 24, 2016, 23:39:00 »
  • Publish
  • Sve češće čitam da na 260 °C +  VG  isparava akrolein.
    Zna neko nešto o tome? Šta je akrolein? Koliko je štetno?

Sony Xperia ZR

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2016, 16:30:29 »
  • Publish
  • Ne bih rekao da pri toj temperaturi isparava akrolen. Pre bih rekao da na toj temperaturi VG gori, a da je akrolen produkt sagorevanja VG-a. Isto kao sto je produkt sagorevanja PG-a formaldehid. Svaka, pa i najzdravija namirnica, pri sagorevanju proizvodi uglavnom stetne hemikalije. Da li jedemo spajeni i ugljenisani karfiol, pasulj, boraniju...? Verovatno da ni sam duvan nije toliko stetan, koliko su stetni produkti njegovog sagorevanja. Uostalom, nio nas ne tera da tecnosti przimo na 260 stepeni. Osim ako se ne palimo na ono sto rade oni majmuni po recenizjama.

Van mreže badja007

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #12 poslato: Septembar 25, 2016, 18:23:27 »
  • Publish
  • Na velikim teperaturama se menja struktura PG/VG
    Tako znamo da voda isparava na nizoj temperaturi i mehurovi vodene pare prskaju kroz PG/VG.
    Ja uvek dodajem malo vise vode u VG. Osim razredjivanja i zbog toga da bih oborio tacku kljucanja. Naime cist VG kljuca na oko 280C sto je veoma blizu tacke dekompozicije VG-a. VG sa 10% vode kljuca na oko 140C.
    Istini za volju, dodavanje PG-a (koji kljuca na oko 190C) takodje snizava tacku kljucanja VG-a,
    Glicerol na primer,delom isparava,a delom se menja u akrolein,pa je dobro dodati malo vise vode.
    Na ovaj nacin stizemo i do nekih zakljucaka mesanjem ovih pomenutih komponenti.

Interesantan clanak imate u samom linku ispod.

http://www.b92.net/zdravlje/ishrana.php?yyyy=2005&mm=01&nav_id=160827

Van mreže dgproduction

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 44
    • -Receive: 152
    • Ugled: +152/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #13 poslato: Septembar 25, 2016, 19:54:01 »
  • Publish

• Ja sam to jos davno merio, +/- 10% na vrednosti sa ekrana, sonda postavljena u vati izmedju grejaca i vate, oko 10-w na modu 3-4sec fire dugme stisnutno, generalno simulirao sam moj stil parenja pa me zanimalo koliko se to stvarno greje.. e sad verujem da ta temp. je jos niza u praksi tj. dok vucemo i vazduh hladi grejac.

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge

Van mreže teodorica

• eCiginfo prijatelj
    • Sr. Member
    • Thank You
    • -Given: 407
    • -Receive: 460
    • Ugled: +796/-0
    « Odgovor #14 poslato: Septembar 26, 2016, 09:15:01 »
  • Publish
  • Bas tako,secam se da je jos onaj Grk Farsalinos naveo da do 15w nema akroleinskih i  formaldehidskih nusprodukata jer natopljen grejac ne dostize kriticnu temperaturu na toj snazi i ispod.Naravno,propagiranje ekstremnijeg nacina parenja bacilo doktora u zaborav.