Autor Tema: Šta se dešava sa PG/VG u našim plućima?  (Pročitano 3914 puta)

Van mreže Para

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 31
  • Ugled: +1267/-0
Šta se dešava sa PG/VG u našim plućima?
« poslato: Januar 02, 2013, 20:17:03 »
  • Publish
  • Ovo me je oduvijek zanimalo. Šta se u stvari događa sa kondezovanim PG/VG-om u našim plućima. To nije voda da može ispariti disanjem, to svojstvo PG/VG nema. Pa šta se onda desi sa tom kondezovanom količinom e-tečnosti u našim dragim plućima?

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 11200
    • -Receive: 10698
    • Ugled: +22450/-0
    Odg: Šta se dešava sa PG/VG u našim plućima?
    « Odgovor #1 poslato: Januar 02, 2013, 20:42:39 »
  • Publish
  • Verovatno slicno sto se desava i sa ostalim materijama koje dospeju do njih. Nesto se izluci preko znoja, nesto se iskaslje, nesto se izluci na druge nacine. Da pluca nemaju regulisano ciscenje, jednom prosecnom pusacu posle 30-40 godina bi trebalo lopatama cistiti katran. ;D

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 2
    • Ugled: +986/-0
    • Pol: Muškarac
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #2 poslato: Januar 02, 2013, 20:47:20 »
  • Publish
  • Nista bez jetrice  :smart:

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #3 poslato: Januar 02, 2013, 20:49:03 »
  • Publish
  • Ne znam, VG kondezacijom stvara fini masni film. Volio bih pročitati negdje nešto o tome, ali ne mogu ništa pronaći. Volio bih ipak znati kako taj VG-PG napusti naša pluća, na koji način?

Van mreže meaculpa

• Sr. Member
    • Thank You
    • -Receive: 0
    • Ugled: +110/-1
    « Odgovor #4 poslato: Januar 05, 2013, 10:43:36 »
  • Publish
  • Ne znam, VG kondezacijom stvara fini masni film. Volio bih pročitati negdje nešto o tome, ali ne mogu ništa pronaći. Volio bih ipak znati kako taj VG-PG napusti naša pluća, na koji način?
    Da li ga napusti, ili deo ostaje? Ima li nekog ko bi strucno mogao da odgovori i mene zanima?

Van mreže Puk. Hans Landa

• Jr. Member
    • **
    • Thank You
    • Ugled: +9/-0
    • Džaba široka ramena kad su muda malena
    « Odgovor #5 poslato: Januar 08, 2013, 23:09:18 »
  • Publish
  • Saznacemo za koju godinu ili pre  ;D

Van mreže lazar

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • -Receive: 1
    • Ugled: +3/-1
    « Odgovor #6 poslato: Januar 08, 2013, 23:15:19 »
  • Publish
  • I ja se cesto zapitam bas ovo. I to iz razloga sto od kako parim imam jako cesto nagon na iskasaljavanje.
    « Poslednja izmena: Januar 09, 2013, 18:41:47 Betrayer »

Van mreže Beco

• Full Member
    • Thank You
    • Ugled: +59/-0
    « Odgovor #7 poslato: Januar 14, 2013, 19:08:40 »
  • Publish
  • Nekad su farmeri davali muznim kravama PG radi dohrane i bolje proizvodnje mlijeka dok nisu skužili da im PG kao i svaka vrsta alkohola oštećuje jetru.
    Ja parim 50/50 PG VG  jer mi jednostavno čisti VG ne odgovara. I dalje smatram da u tim količinama koje se pare PG nije štetan.
    Da ga piješ pola litre na dan vjerovatno ciroza ne gine, ali i glicerin je vrsta alkohola

Van mreže E-van

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • Ugled: +13/-0
    • My inner demons like tequila!
    « Odgovor #8 poslato: Januar 21, 2013, 13:17:09 »
  • Publish
  • Koliko ja znam trebalo bi da je otprilike ovako:
    Kad se e-para udahne kondenzuje se u dušniku i bronhijama (najveći deo verovatno) a jedan deo ode do sitnijih kanalića (bronhiola) i konačno nešto dospe i do alveola u plućima, s tim da mislim da ne uspe da ode toliko efikasno kao duvanski dim jer se lakše kondenzuje. Ono što se kondenzuje u gornjim disajnim putevima (dušnik, bronhi), se najvećim delom izbaci putem prirodnog mehanizma za čišćenje u vidu ćejija sa trepljama (cilijama), koje to iznesu do ždrela i biva iskašljano kao e-sekret  ;D . E sad ono što ostane.... Koliko znam alkoholi kao što su glicerol (VG) i propilen glikol dosta slabo slobodno difunduju kroz ćelijsku membranu (što se dešava sa vodom u plucima ukoliko nemamo problema sa cirkulacijom i pritiskom, pa ona tako ode nazad u krvotok), ali je njihov transport pomognut aktivnim mehanizmima prenošenja kroz ćelijsku membranu (transporteri za glicerol), tako da mislim da i oni na kraju završavaju preneti u krvotok. Ako se nešto od toga i ne prenese, moguće je da odbrambene ćelije u plućima (makrofagi) "pojedu" jedan deo tih supstanci, pa ga dalje razgrađuju (katran od običnih cigareta ubija ove makrofage kad ga apsorbiju pa oni u tom slučaju ne uspevaju mnogo da nam pomognu). Kad dospeju dalje u organizam, ovi alkoholi mogu biti prevedeni u standardne metabolite u našem telu i dalje iskorišteni za potrebe organizma. Glicerol se prevodi u glicerol-3-fostat i uključuje u Krebsov ciklus ili glukoneogenezu u jetri (http://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol), a propilen glikol takođe može da se iskoristi u metabolizmu prevođenjem u piruvinsku, sirćetnu ili mlečnu kiselinu, ali i u toksični propionaldehid *ovo u slučaju ogromnih količina* (http://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol).
    Toliko, pa ako se setim još nečeg ili skontam da sam pogrešio negde, napisaću.

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #9 poslato: Januar 21, 2013, 13:24:57 »
  • Publish
  • Bravo za strucan odgovor!!! Vredi imati na forumu nekog ko zna vise od nas obicnih duvadzija ;D

Van mreže fusion

• Hero Member
    • Thank You
    • -Receive: 3
    • Ugled: +438/-0
    « Odgovor #10 poslato: Januar 21, 2013, 13:46:59 »
  • Publish
  • Svaka cast na trudu i odgovoru HVALA !!! Da ne ponavljam sto je Liber vec rekao. :13:

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #11 poslato: Januar 21, 2013, 14:04:48 »
  • Publish
  • Toliko, pa ako se setim još nečeg ili skontam da sam pogrešio negde, napisaću.
    Sjajno objašnjenje, ako se setiš piši jer o ovome skoro pa da nema ništa. Student medicine, lekar?

Van mreže vitaminb

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • Ugled: +4/-0
    « Odgovor #12 poslato: Januar 21, 2013, 17:34:52 »
  • Publish
  • Sjajan tekst, hvala puno!
    Jedno pitanje. A šta se dešava s vodom (koja se u malom postotku takodje sadrži u e-tečnostima)? Da li ona priča koja je jedno vreme kružila netom, o eventualnoj vodi u plućima, ima nekog smisla?

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #13 poslato: Januar 21, 2013, 18:01:50 »
  • Publish
  • Siguran sam da mnogo vise vode/vodene pare udahnes prilikom tusiranja, umivanja toplom vodom, ili za vreme kuvanja supe, tako da opusteno :dance:

Van mreže E-van

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • Ugled: +13/-0
    • My inner demons like tequila!
    « Odgovor #14 poslato: Januar 21, 2013, 18:06:43 »
  • Publish
  • @ Para: Ni jedno - biohemičar  :alien:
    @ VitaminB: Nisam siguran, ali mislim da ta priča sa neta "ne drži vodu", tj mislim da u slučaju zdravih pluća to malo vode prođe u krvotok (ta voda u plućima je pre znak ili teške upale ili slabosti srca i sličnih stanja, kad srce otežano uklanja krv iz pluća pa se onda voda "cedi" nazad u alveole). Ali da ne bude da lupetam svašta, ako ima nekog ko je lekar neka to bolje objasni i ispravi me ako nešto grešim  :ninja: