Autor Tema: Loše e-cig vesti  (Pročitano 5586 puta)

Van mreže Para

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 31
  • Ugled: +1267/-0
Loše e-cig vesti
« poslato: Januar 02, 2013, 16:51:58 »
  • Publish
  • Elektronske cigarete, za koje mnogi pušači misle da su zdravija varijanta od klasičnog duhana, uzrokuju oštećenja pluća, objavili su ove godine znanstvenici sa University of Athens, na godišnjem kongresu društva European Respiratory Society, u Beču.
    Tim stručnjaka je na većem broju ispitanika istraživao moguće kratkoročne učinke uporabe e-cigareta. Istraživanje je uključivalo, kako osobe bez zdravstvenih smetnji, tako i dugogodišnje pušače, od kojih je jedan dio imao određene respiratorne probleme i oštećenja na plućima.
    Ispitivanje je uključivalo 32 osobe; među među kojima 8 nepušača i 24 pušača. Određen dio bio je bez ikakvih degenerativnih promjena i problema s plućima, dok su drugi bili ili pacijenti oboljeli od 
    astme ili KOBP (kronične opstruktivne bolesti pluća).

Ispitanici su tijekom ovog eksperimenta elektronsku cigaretu koristili tijekom vremenskog perioda od  deset minuta. Znanstvenici su si za cilj zadali izmjeriti kapacitet pluća i izdržljivosti dišnog sustava, pri čemu je korišten spirometrijski test, kao i neke druge metode dijagnosticiranja. Mjerenje izdržljivosti dišnog sustava koristi se u  respiratornoj fiziologiji za utvrđivanje otpora respiratornog trakta tijekom procesa disanja.
    Utvrđeno je da korištenje elektronskih cigareta dovodi do trenutnog smanjenja protoka zraka, koje je kod većine ispitanika trajalo svih 10 minuta trajanja eksperimenta. Ostala mjerenja pokazala su sljedeće:
    •   Nepušači – čak i kod onih koji nikada u životu nisu pušili, korištenje  elektronske cigarete tijekom 10 minuta, izazvalo je smanjenje protoka zraka kroz respiratorni sustav sa  prosječnih 182%  na 206% ;  stručnjaci kažu kako je to "značajana i zabrinjavajuća razlika".
    •   Pušači – kod dugogodišnjih pušača, spirometrijski testovi pokazali su značajno smanjenje protoka zraka sa (porast otpora sa 176%  na 220% )
    •   Ljudi koji pate od astme ili KOBP-a nisu pokazivali značajnu razliku u rezultatima mjerenja  otpora protoka  zraka pri korištenju elektronske cigarete.
    Splićo

Naišao sam na ovaj tekst i podelio bih ga sa vama:
    http://www.heilpraxisnet.de/naturheilpraxis/flaechendeckendes-verbot-der-e-zigarette-900129.php

Frka u Njemačkoj oko e-cig. Zabranjene su u Bavarskoj, Severno Rajnsko-Vestfalskoj oblasti i Bremenu, Norveškoj, Danskoj, Švajcarskoj, Austriji, Turskoj, Kanadi, Argentini i kolijevci e-cigareta KINI.
    Potrošači mogu biti sigurni da je e-cig štetna po zdravlje, saopštava predstavnik Njemačkog Istraživačkog centra za kancer.
    Procjenjuje se da u Njemačkoj ima 1,2 miliona korisnika e-cig.
    Neki preporučuju da se prodaja vrši samo u apotekama.

Da li je duvanski lobi proradio?
    Evropska komisija je pokrenula istraživanje e-cig.
    Protivici e-cig upozoravaju na PG kao glavnog krivca spazama u plućima prilikom inhaliranja tekućine.
    FDA je definitivno ustanovila sigurno prisustvo kancerogenih nitrozamina u jednoj od testiranih e-cig.
    Pokret zelenih je protiv e-cig.

Da li ste znali da je u KINI ZABRANJENA e-cig?! Ko kontroliše tečnosti iz Kine kao su zabrenjene za distribuciju u istoj toj zemlji?

Da li treba da budemo malo zabrinuti? Mene je ovaj tekst malo uznemirio, a vas?

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    Odg: Loše e-cig vesti
    « Odgovor #1 poslato: Januar 02, 2013, 17:16:33 »
  • Publish
  • Sve je počelo kada je Ellen Hahn pokušala da spriječi održavanje konferencije vapera u jednom hotelu u Engleskoj koja se održavala pod pokroviteljstvom CASAA (Consumer Advocates for Smoke-Free Alternatives Association).
    CASAA je neprofitna organizacija koja djeluje kako bi se osigurala dostupnost alternativnih oblika pušenju, pružajući pušačima i nepušačima  informacije o takvim alternativama. U svom programu, između ostalog CASAA se zalaže za  upotrebu elektronskih cigareta kao jednog od pouzdanih alternativnih rješenja.

Plakat koji je osmislila  Ellen Hahn

"1. Mislite da će vam ecig  pomoći da ostavite prave cigarete. Nema dokaza za to. "

Nema dokaza? Dokaz su milioni vapera.

"2. Aceton i ksilen. Odstranjivač laka za nokte i razređivač? Ti ćeš to stvarno udisati?  Šta je sa prijateljima koji su pored tebe? "

Njemački istraživači ispitali su hemikalije koje su otkrivene u pari. Aceton je pronađen u količini od 0,025 mg po kubnom metru, a  dozvoljeni nivo je je 2400 mg po kubnom metru. Ovo pruža sigurnosnu granicu od 99,999%. Nadalje, Aceton se prirodno pojavljuje u  voću, povrću i mliječnim proizvodima koje konzumiramo svakodnevno. Nivo acetona u pari je zapravo mnogo manji nego što se nalazi u mnogim namirnicama. (Kladim se da niste znali da pomalo parimo i aceton, zahvaljujući PG-u)

Što se tiče ksilena, istraživači nisu pronašli nikakve veće količine ksilena u pari nego što se nalazilo u vazduhu komore prije nego što je započet eksperiment. Mnogo više smo izloženi ksilenu kada pušimo, udišemo zagađeni gradski vazduh...

"3. U tanku se nalaze nitrozamini koji su kancerogeni. To znači da mogu izazvati pojavu raka."

Utvrđeno je da se u pari e cig nalazi ista koncentracija nitrozamina kao u nik. žvakama, flasterima, sprejevima koje su odobrene od  FDA. Nivo nitrozamina u pari ecig je daleko ispod dozvoljenog nivoa.

"Formaldehid je vrlo otrovan. Koristi se za balzamiranje mrtvih tijela. Uzrokuje rak."

Para e-cigarete sadrži gotovo 400 puta  manje formaldehida nego, na primer, jedna jabuka.

Vaperi su dobili još jednog neprijatelja plaćenog od farmaceutske industrije. Ime joj je Ellen Hahn.

2 likes, 285 dislikes

Vaperi su se jako uvrijedili zbog ovog intervjua i kampanje koju vodi Elen. Veoma brzo su doznali da Eelen dobija debeo honorar od proizvođača nikotinskih flastera i niko žvaka.

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #2 poslato: Januar 02, 2013, 17:18:29 »
  • Publish
  • Gospođa Deborah Arnott portparol Medicine and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA)  izjavila je da očekuje da će na proljeće  u Velikoj Britaniji, koja broji preko 650 000 vapera, stupiti preciznija regulativa u pogledu upotrebe elektronskih cigareta. Ona sumnja da pojedine tečnosti koje se uvoze iz Kine sadrže dietilen glikol (što nije isključeno) koji je otrovan i može izazvati plućne opstrukcije (što je tačno).
    Gospođa dalje kaže, da nikako ne preporučuje vaperima povratak na analogne cigarete, ali traži strožiju regulativu pri prodaji ovih proizvoda.
    Niko ne postavlja pitanje štetnosti propilen glikola, ali se mnogi pribojavaju, da prvenstveno Kinezi, "ponekad" koriste dietilen glikol, koji su nedavno greškom stavili u sirup za djecu i napravili opšte trovanje. Postupak dobijanja dietilen glikola je sličan i jeftiniji  od propilen glikola, a Hill formule su im veoma slične. PG = C3H8O2 DG = C4H10O3 . Nije bitno, greška je definitivno moguća i pozivanje na pojačanu kontrolu, meni lično zvuči razumno.

http://www.buyecigarettesuk.com/#/latest-news/4557367667/Stricter-checks-on-Electronic-Cigarettes-may-be-announced-next-Spring/3153420

Ali mi nisu razumni paušalni tekstovi kao ovaj.

Ostaje pitanje upotrebe PG-a u inhalatorima za asmatičare i pravljenje scenskog dima. Pa glumci i pjevači bi pocrkali. Ova stvarno lupa bez veze.

Ujedno obje gospođe rade u sličnim organizacijama, Christina Gratziou u ERS tobacco control committee, a  Deborah Arnott u Medicine and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA).

Da ja ne bih razbijao glavu o tome šta mi je Kinez ili tamo neki "stručnjak" smućkao, odnedavno parim isključivo VG.

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 2
    • Ugled: +986/-0
    • Pol: Muškarac
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #3 poslato: Januar 02, 2013, 20:09:24 »
  • Publish
  • Ovo je placeni EPP.... steta sto je vecina neupucenih svata ozbiljno.

Van mreže comid

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 7
    • -Receive: 17
    • Ugled: +30/-0
    « Odgovor #4 poslato: Januar 03, 2013, 23:20:25 »
  • Publish
  • Ja znam da u kanadi nisu zabranjene......

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #5 poslato: Januar 03, 2013, 23:24:41 »
  • Publish
    E-cig kao hardver nije zabranjen vec su zabranjene tecnosti koje sadrze nikotin.Doduse i dalje u lokalnim web shopovima i dalje mozes da kupis sta ti dusa iste :victory:

Van mreže meaculpa

• Sr. Member
    • Thank You
    • -Receive: 0
    • Ugled: +110/-1
    « Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2013, 10:32:20 »
  • Publish
    E-cig kao hardver nije zabranjen vec su zabranjene tecnosti koje sadrze nikotin.Doduse i dalje u lokalnim web shopovima i dalje mozes da kupis sta ti dusa iste :victory:
    Takav se zakon i regulativa sprema i u EU.

Van mreže vlaves2000

• Drug član
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 1367
    • -Receive: 2207
    • Ugled: +3458/-0
    « Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2013, 18:53:04 »
  • Publish
  • stetno ili ne , ali matematika je matematika

napravite prostu racunicu 10 miliona vapera u svetu minimum, pomnozite to sa 5 evra koliko kosta kutija cigareta to je cifra od 50 miliona evra dnevno gubitka za duvansku industriju i drzavne kase, prodaja duvana je unosniji posao nego prodaja droge i oruzija, pa necudi zasto se toliko bune svetski duvanski mocnici, zato samo mozemo uskoro da ocekujemo da oprema i tecnosti poskupe kako bi dobili adekvatnu finansijsku zamenu za duvanske cigarete. o stetnosti ne bih puno da komentarisem, stetno je i jedno i drugo, samo sto je duvan dosta stetniji a elektricne cigarete manje stetnije.

a sto se tice kine clanak mozete procitati ovde
    http://www2.wpro.who.int/china/sites/tfi/

Van mreže Sima_Sremac

• Jr. Member
    • **
    • Thank You
    • -Receive: 0
    • Ugled: +7/-0
    « Odgovor #8 poslato: Februar 06, 2013, 02:00:55 »
  • Publish
  • E ovako,prošle godine u februaru sam još uvek bio strastveni pušač,skoro 3 kutije Lacky Strike na dan.Nisam imao zdravstvenih problema,normalno disanje i kondicija (bar sam tada tako mislio)...Elem,pade onaj sneg u februaru,pola metra :) Uhvatim lopatu za sneg negde oko 10 i završim čišćenje dvorišta oko 16 h.Dvorište je dužine 40 m pa još plus 10 m ćuprija,sve ukupno 50 m dužine i širine do 2 m moram svake godine da očistim kako bih mogao isterati auto.5-6 lopata pa kašljanje ne bih li nekako "izbacio šlajm"  :yucky: :sick: ...
    U aprilu prošle godine sam prešao na e cigarete,najiskrenije nisam primećivao nekakvo bitno poboljšanje "sportskih karakteristika" mojeg tela,sve dok nije pao sneg u decembru(8 meseci na e cigaretama)sugestivno ili ne,čini mi se i koji cm više nego u februaru....Dohvatim lopatu za sneg,još poranim oko 09 h da bih završio ranije pre smrkavanja.Dok sam čistio,žena skuvala kafu,kuvanu rakiju i uz te dve pauze sve komplet,celih 50 m dužine i širinu sada od 3 m sam očistio za 2 h tj u 11 sam ušao u kuću...Da napomenem,NITI JEDNOM SE ZAKAŠLJAO NISAM !!!Oznojao sam se više ispod jezika nego po telu a umor,pa,dovoljno će biti ako napišem da sam posle pola sata izašao da očistim i drugu polovinu dvorišta,čisto iz zezanja....
    Žao mi je što dotičnu gospodjicu Ellen Hahn duboko verujem nikada u životu neću sresti,imao bih mnogo toga da joj kažem a i pokažem npr snimak pluća od pre 2 god i snimak koji sam odradio iz radoznalosti pre 10 dana....
    :)  :)  :)   :) :) :)

Van mreže duracos

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • -Receive: 10
    • Ugled: +43/-0
    • Sve je relativno...
    « Odgovor #9 poslato: Februar 09, 2013, 23:22:01 »
  • Publish
  • Ljudi moji!!!...pa koliko se godina ili  decenija trujemo( da ne kazem> truju nas<)..kojekakvim konzervansima E*** i hemikalijama koje se stavljaju u hranu i pice.... pa posle nekoliko godina trovanja procitamo u novinama ili televiziji da je pola od toga kancerogeno ili jako stetno....nema kraja licemerstvu u ovom svetu surovom...pa GMO hrana i razne gluposti muka mi je vise :sick: ......dali je neko odgovarao zbog toga?...i sto su i dalje u nekim zemljama te supstance dozvoljene a negde zabranjene  :533: naj obicniji jogurt koji se ranije kvario za dva dana...sad mozes drzati nedelju dana otvorenog a da mu nista nebude...ejjj :yikes: sta se tu desava...kazu neki bas u vezi tog jogurta....sada je proizvodnja mnogo cistija pa nema toliko bakterija u mleku  i procesu prerade pa stoga ostaje toliko dobar :th_muscle: ..haha...ja se pitam koliko uopste ima mleka u jogurtu ;D ...a toliko vike na e cigaretu :ecomcity: ...normalno sve je tu upleteno...novci su u pitanju...tako da cela prica po mojoj logici...ne pije vodu jer ako bi se sabralo sve to sto smo pojeli i popili kao zamorcici :17: ...nadmasilo bi mnogo puta ono sto iole ima stetnog u e cigareti i e tecnostima....

A lekovi su posebna prica od jedne bolesti te lece.... a drugu dobijas >gratis< u paketu od tog istog leka..
    Ako hoce nesto stetno dazabrane..onda bi trebali poci prvo od duvanskih cigareta :pimp: ...pa onda mozemo pricati dalje...
    Svi elektricni aparati rade na >beli dim<...cim taj dim iz njih izadje ...oni vise ne rade?!?

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #10 poslato: Februar 09, 2013, 23:25:36 »
  • Publish
  • Koliko poreza navataju na litru jogurta a koliko na jednu paklicu cigareta  :thumbsdown:

Van mreže duracos

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • Sve je relativno...
    « Odgovor #11 poslato: Februar 09, 2013, 23:30:18 »
  • Publish
  • Koliko poreza navataju na litru jogurta a koliko na jednu paklicu cigareta  :thumbsdown:

Ja cu se sloziti da placam porez za litru jogurta kao na pakli cigareta...al` da mi prodaju PRAVI jogurt :th_muscle:
    Svi elektricni aparati rade na >beli dim<...cim taj dim iz njih izadje ...oni vise ne rade?!?

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #12 poslato: Februar 09, 2013, 23:39:35 »
  • Publish
  • A mislis da je ono u cigareti sve pravi duvan :banghead: probaj kupovni i domacu zavijacu...razlika nebo i zemlja a pitam se samo zasto :thumbsdown:
    Koliko samo aditiva,aroma i ko zna sve cega jos ima u kupovnim cigaretama :axe:

Van mreže duracos

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • Sve je relativno...
    « Odgovor #13 poslato: Februar 10, 2013, 00:08:23 »
  • Publish
  • Probao sam > domacu zavijacu<...pa sam onda klasicnim pusacima  koji su se zalili da ih ovaj covek koji to koristi >truje<...rekao da silno grese...slazem se da je dobar domaci duvan bolji od bilo koje cigarete koje se mogu kupiti po kioscima itd....

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #14 poslato: Februar 10, 2013, 00:15:18 »
  • Publish
  • Duvan kao duvan svakako nije zdrav ali kada vidis koliko se aditiva,aroma i ostalih stabilizatora trpa u komercijalne cigarete sve ti je jasno :axe:
    Ni ovo parenje nije zdravo ali naspram pusenja je mala maca!