Autor Tema: Mini modovi - potencijalna opasnost?  (Pročitano 5172 puta)

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 11159
  • -Receive: 10676
  • Ugled: +22428/-0
Mini modovi - potencijalna opasnost?
« poslato: Jul 15, 2016, 11:12:16 »
  • Publish
  • Verujem, a i primecujem, da interesovanje za ovim privescima postoji. Jesu oni mali, slatki, lepi, prakticni, ali sa njima narocito treba biti oprezan prilikom izbora, jer sa sobom nose potencijalnu opasnost. Proizvodjaci se trude da u mali prostor natrpaju sto vise kako bi se svideli kupcima, ali to ne urade uvek na bezbedan nacin, a cesto to nije ni moguce. Takodje, skloni su napucavanju performasi preko mogucnosti komponenti, pri cemu pojedini elementi pri ostrijem nacinu koriscenja trpe veliko opterecenje. Uzmio kao primer bateriju. U trenutno aktuelnim mini modovima, pretezno se koristi 18450 celija. Verujem da se proizvodjaci trude da izaberu sto bolju celiju, ali ove celije trenutno nisu na tom nivou da istovremeno imaju veliki kapacitet i da trpe veliko opterecenje. Pored ovoga, tu je dodatna opasnost i od blizine celije i elektronike, pri cemu jedno drugo zagrevaju. Kada se na to doda i temperatura atomizera, sve to moze u najboljem slucaju da bude neprijatno za drzanje u ruci, makar u ovim letnjim danima.

Naravno i sam sam ljubitelj malih modova, i od kad ih imam samo njih koristim, ali mislim da nam je obaveza da skrenemo paznju, narocito zato sto se oni svima svidjaju. Ljudi polaze od pretpostavke: ako se nesto prodaje to je proslo sva testiranja i da su proizvodjaci odgovorni i stoje iza svojih proizvoda. Na zalost, realnost je sasvim drugacija. Proizvodjaci zure da sto pre izbace novi model i makar trenutno budu ispred konkurencije, i tako u krug. Tu se po pravilu zrtvuje dugorocno testiranje, sto je jedino merodavno, narocito kada se radi o proizvodima koji mogu da rade na ivici bezbene upotrebe. Za neodgovornost proizvodjaca smo i sami krivi, jer smo mnogima do sad oprostili paljevine, eksplozije i u najboljem slucaju netacne specifikacije.

Sta nije bezbedno kada su u pitanju mini modovi? Maksimalne snage kojima se proizvodjaci razmecu, nisu po pravilu nebezbedne, ali su pre svega opasne u kombinaciji sa malim otporom. 40W sa otporom 0.5 oma daje struju praznjenja od 9A. Verovatno su ove baterije u mogucnosti da izdrze toliko opterecenje, ali pitanje je koliko dugo jer je verovatno blizu njihovoj gornjoj granici. Kada je otpor 1.0 om, opterecenje je za 50% manje. Posebo velika opasnost je kada otpor spustimo na 0.2 gde je struja praznjenja 14A ili daleko bilo 0.1, sto mnogi modovi podrzavaju a dolazimo do prilicno velikih 20A. Ove vrednosti nisu popravilnu realne pri ovako niskim otporima i opterecenje je nesto manje, ali svakako veliko za ovakvu vrstu modova. Narocitu opasnost predstavlja koriscenje kontrole temperature sa Ni200 zicom, gde su optori posebno niski i opterecenje veliko. Na zalost, ljubitelji kontrole temperature preferiraju ovu zicu, jer definitivno najbolje radi. Mislim da bi takvi korisnici trebali da izbegavaju ove modice, ili da se, bar kad njih koriste, prebace na SS.

Svakako mislim da ovakve modove pre svega treba da koriste umereni D2L ili M2L vaperi, i za njih ne bi trebalo da bude nikakvih opasnosti, osim u slucaju neke greske proizvodjaca ili neispravnosti konkretnog primerka. Trziste je takvo, da se ne smemo obazirati na preporuke recenzenata i spceifikacije proizvodjaca, vec sami moramo brinuti o sebi. Oni koji pokusavaju ovo trziste da urede, ne obaziru se na nasu bezbednost, vec im je jedini cilj da napune svoje budzete i dzepove.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 9133
    • -Receive: 11460
    • Ugled: +13895/-0
    • Pol: Muškarac
    Odg: Mini modovi - potencijalna opasnost?
    « Odgovor #1 poslato: Jul 15, 2016, 11:54:53 »
  • Publish
  • Slažem se u potpunosti da je kod ove vrste modova povećan rizik od pregrevanja a pisao sam i ranije kako se izračunava struja na bateriji http://www.e-ciginfo.net/index.php?topic=5748.msg59720#msg59720
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže hybrid

• Drug član
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 1682
    • -Receive: 684
    • Ugled: +2184/-0
    « Odgovor #2 poslato: Jul 15, 2016, 11:57:34 »
  • Publish
  • Meni je najveca opasnost kod ovakvih modova moj dzep :smart:

Van mreže Joe

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 8998
    • -Receive: 3082
    • Ugled: +7326/-0
    • Pol: Muškarac
    • Nema nazad. Samo naprijed u sva 4 smijera.
    « Odgovor #3 poslato: Jul 15, 2016, 15:40:29 »
  • Publish
  • ...Joj ...Vi kad ne bi pokvar'li premijere...

:smart:

Van mreže NekiManijak

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 12
    • Ugled: +12/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #4 poslato: Avgust 25, 2016, 01:34:56 »
  • Publish
  • kad su vam nove baterije ne brinite se,ako odletite u vazduh jbg  :drool: