Autor Tema: W/mm2  (Pročitano 1551 puta)

Van mreže MilosNS

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
  • Ugled: +1022/-0
W/mm2
« poslato: Jun 23, 2014, 20:03:33 »
  • Publish
  • Pronašao sam na netu tekst u kom se objašnjava kako da dobijete najbolje rezultate pri izradi grejača, a da pri tome osim osnovnih stvari kao što su otpor grejača, napon i snaga, vodite računa i o još jednoj stvari a to je (kako sam našao) specifično površinsko opterećenje grejača izraženo u W/mm2 ili heating coefficient u Luc Bigjohn kalkulatoru.

Neću prevoditi ceo tekst, a ko želi može ga pročitati na ovom linku:
    http://www.e-puff.ch/2014/05/13/coil101/

Autor teksta je za primer uzeo dva dual coil grejača od kojih je jedan izrađen od kantal žice 0.32mm, a drugi od kantal žice 0.30mm.
    U oba sličaja korišćen je kantal A1, a ostale podatke možete videti u tabeli ispod.

ParametersDual Coil 1Dual Coil 2
    Wire TypeKanthal A1Kanthal A1
    Wire Diameter (mm)0.320.30
    Coil Diameter (mm)2.002.40
    Windings96
    Stubs 2x (mm)3.003.00
    Volts (V)4.20 / 3.704.20 / 3.70
    Resistance (Ohm)0.66 / 0.660.61 / 0.61
    Heat (W/mm^2)0.18 / 0.140.26 / 0.20
    Power (Watts)26.57 / 20.6228.99 / 22.50
    Current (A)6.33 / 5.576.90 / 6.08

Na primeru može se videti kolika je razlika u temperaturnom koeficijentu (W/mm2)  između ova dva grejača.  Na maloj razlici u snazi koja je oko  9% (2.42W za veći i 1.99W za manji napon) javlja se znatno veća proizvodnja toplote po jedinici površine i tu je razlika oko 43% (0.08W/mm2 za veći i 0.06W/mm2 za manji napon).  Dakle drugi grejač (kantal 0.30) će se brže zagrevati i proizvešće veću količinu toplote po jedinici površine. Kako autor navodi, na ovaj način (vodeći računa o odnosu W/mm2) dobija se tzv. sweet spot, tj. dobija se para sa najviše ukusa, a s’ obzirom da se grejač brže zagreva pri maloj razlici u snazi, osetiće se i razlike u potrošnji baterije.

Autor dalje u tekstu daje tabelu za optimalan izbor ovog parametra (W/mm2) i naglašava da su to okvirne vrednosti  i da ih ne treba shvatiti kao zakon jer postoje značajne razlike u ukusima i željama , pa je na svakom da pronađe svoj idealan setup.

Minimum W/mm^2Maximum W/mm^2Result
    0.000.15Low Heat
    Slow Fire Responsiveness
    Low Flavour
    Low Vapour Production
    0.150.20Medium Heat
    Medium Fire Responsiveness
    Good Flavour
    Normal Vapour
    0.200.30Perfect Heat
    Very Fast Fire Responsiveness
    Perfect Flavour / Sweet Spot
    Intense and dense Vapour
    0.30> 0.30Very Hot
    Super Fast Fire Responsiveness
    Risk of Dry Hits and burnt Flavour
    Super hot and dense Vapour

Pronašao sam i formulu po kojoj možete sami izračunati ovaj parameter:

p=P / Lg x Dπ

gde je:
    p - površinsko opterećenje grejača (W/mm2)
    P - snaga(W)
    Lg – dužina grejača (mm)
    Dπ  - spoljašnji obim namotaja (mm)

Da se ne bi mučili sa stalnim računanjem najjednostavnije je koristiti  Luc Bigjohn kalkulator (link za preuzimanje možete pronaći ovde).

Na slici je označeno polje koje je vezano za ovaj parameter, a na vama je da se potrudite da se on nalazi u rasponu od 0.2 do 0.3 W/mm2 odnosno u zelenom području ( crveno/zeleni krug pored oznake Watts/mm2).

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 8972
    • -Receive: 11352
    • Ugled: +13787/-0
    • Pol: Muškarac
    Odg: W/mm2
    « Odgovor #1 poslato: April 06, 2019, 13:05:48 »
  • Publish
  • Namera nije da dizem post iz mrtvih i u vreme kada je objavljen verujem da za mnoge je heat flux bio samo mrtvo slovo na papiru medjutim danas se sve cesce pominje a njegova vrednost nekima je bitnija cak i od podesene snage na uredjaju . Licno nisam u tom fazonu ali mogu reci da je ono sto sam primetio jer koristim atomizere priblizno identicne konstrukcije dakle sam dozivljaj parenja nema vecih oscilacija i ukoliko bih u kalkulatoru proverio vrednosti HF-a za svaki grejac ponaosob vrlo jednostavno bih dosao do zakljucka da sam u opsegu  0.150-0.200 (W/mm2) odnosno zuta zona iz gornje tabele a preciznije u vecini slucajeva se krece oko 0.160..

Pisano vec po raznim temama iz kojih razloga treba izbegavati crvenu zonu da se ne ponavljam ali ono sto mozemo primetiti je da se granicne vrednosti ne poklapaju kod svih kalkulatora odnosno tabela iako crvena zona ukazuje na verovatnocu u postizanju potencijalno previsoke temperature u cilju zagrevanja tecnosti pri odredjenoj snazi-naponu moramo imati na umu da su granicne vrednosti subjektivne i da zavise od mnogo faktora na primer ukoliko je slabo natapanje i pri relativno malom HF-u moze doci do pregrejavanja tecnosti i zagorelog ukusa ..

Pa ima li onda HF nekog znacaja ?
    Moze da ima a i ne mora... (ovo kao da je neko vec napisao  :098: )
    Necu detaljisati jer onda necu stici do cilja , pod pretpostavkom da je pracenje vrednosti HF-a najlaksi nacin pronalazenja sweet spot-a (neko se moze sloziti neko ne mora) onda bi bilo dobro ako bi se mogao implementirati HF rezim u uredjaju pored vec postojecih VW, VV , TC itd  :smart:

Da li je tako nesto izvodljivo ?  :017:
    Pa da vidimo  ;D  HF je proizvod sledecih vrednosti:

Debljina i duzina zice je potrebna za izracunavanje povrsine po obrazcu:

Vise o izracunavanju povrsine cilindra: https://www.mathopenref.com/cylinderareamain.html

Dakle:

I sada podesenu snagu podelimo na dobijenu povrsinu:

Primeticete da sam osakatio formulu za povrsinu cilindra jer smatram da krajevi nemaju nikakvog uticaja na povrsinu koja je nama interesantna kao i na krajnji rezultat..

E sad sta je potrebno da bi uredjaj bio u stanju kalkulisati vrednost HF-a ?

Dakle omoguciti odabir vrste i debljine zice (setimo se da u TC rezimu takodje biramo vrstu zice odnosno TCR) da bi po ocitanom otporu mogao odrediti i duzinu koja je setimo se potrebna za izracunavanje povrsine grejaca..

Da li je to sve ?
    U glavnom jeste samo sto sada necemo podesavati snagu u odnosu na povrsinu da bi dobili zeljeni HF vec obrnuto...Podesimo zeljeni HF na primer 200 (mW/mm2) a mod izracunava koju snagu ce propustiti u odnosu na datu povrsinu  :00000003:

Jednostavno zar ne ? Samo jos da nekog proizvodjaca ubedimo da to i implementira u svoj softver  :098:

Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D