Sto se ove dve tabele tice,pravio sam ih jer smatram da je heat flux prilicno dobra (i jednostavna) polazna osnova za one koji vole da eksperimentisu sa raznim grejacima.Naime,cesto se ljudi (posebno pocetnici) na forumima pozale na rad nekog atomizera i kao odgovor dobijaju preporuke za razne kombinacije debljine zice,obima oko kojeg se namotava i snage,sve sa pratecim superlativima i onda slepo prate uputstva ali bez zadovoljavajucih rezultata i bez razumevanja sta se zapravo desava.
Ako znamo okvir gde nam heat flux odgovara ili zelimo da bude onda je lako pronaci grejac koji,sa jedne strane, po dimenzijama odgovara protoku vazduha i natapanju odredjenog atomizera a sa druge odgovara po radu i pari koju proizvodi nasim potrebama.
Ovo je sustina. Ispravan odabir grejaca i njemu primerene snage je osnova bezbednog vejpa, i mislim da ovu temu treba zalepiti ne neko vidljivo mesto. Ne treba zaboraviti da je ovo samo osnova, i da bez odgovarajuceg natapanja i u idealnim uslovima lako izadjemo iz bezbedne zone. Na ovo moze uticati i sama gustina tecnosti o kojoj smo ovih dana toliko zvakali, a i sama konstrukcija atomizera.
Navescu jedan primer koji se tice konstrukcije. Moj prethodni atomizer je bio Kayfun Lite plus, i sa njim sam bio na granici izmedju dve zelene zone, ali vise u bledoj. Sa prelaskom na Dvarw, zagazio sam dublje u tamno zelenu zonu i izgubio svaki kontakt sa bledo zelenom, a da je temperatura ostala gotovo identicna kao i subjektivni osecaj. Ne mislim da je moj trenutni vejp manje bezbedan, cak naprotiv, i ako tabela kaze drugacije. Prvi atomizer, svojevremeno izuzetno cenjen zbog suve i bogate pare i umerene arome, zapravo ima jako lose natapanje. Mali vertikalni kanal, koji jos ima i stepenice od navoja koje ogranicavaju dotok, tacka gde vata prima tecnost dosta daleko od grejaca... Pa ovaj atomizer radi gotovo na ivici dry hit-a i trazi pazljivo postavljanje setapa, dobro razredjenu tecnost i oprez sa dodavanjem snage. Sa druge strane, Dvarw ima izuzetno dobro natapanje, velike rupe, dosta prostora u komori, pa uz bolje natapanje dolazi i bolje hladjenje grejaca, sto podrazumeva i nesto vecu snagu. Nije to neka bitna razlika, neih 0,5W, ali sa tanjim zicama se vrlo lako preskoci ona bezbedna granica. Skoro sam prijatelju dao na koriscenje moj stari PT, napakovao grejaci i prethodno probao, kako bih znao koju snagu da mu preporucim jer ga odavno nisam koristio. I ako sam znao sta priblizno mogu da ocekujem, proslo dosta vremena od kad sam koristio slicne atomizere, i prosto se nadjem u cudu. Granica izmedju plavog i svetlo zelenog, a u tamno zelenom bi verovatno bio i zagorakis.
Naravno, danas PT-like atomizere gotovo niko ne koristi, a i stare kaje sve manje. Sto je mozda greska, ali i cena lenjosti i nedostatka zelje za upoznavanjem materije. Ovi atomizeri sa ''losim'' natapanjem fantasticno rade na malim snagama, pa su zato izuzetno mali potrosaci. Secam se svog prvenca ego-c, sa kojim uopste nisam bio nezadovolja, a na naprednije sprave sam presao zahvaljujuci marketingu i gladnim ocima. Mali prdavi fitiljcic od fibera, zicica 0,12 valjda... Mislim da bi se na 8W ceo zapalio. Ali ja sa njim nisam ni imao potrebe za vise od 5W i trosio sam 1-1.5 ml dnevno.