Autor Tema: Gubljenje arome  (Pročitano 5264 puta)

Van mreže Para

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 31
  • Ugled: +1267/-0
Gubljenje arome
« poslato: April 19, 2013, 13:10:04 »
  • Publish
  • Već se nekoliko puta pominjao ovaj problem. Naime većina vapera primećuje da vremenom neke arome gube svoj miris i ukus. Mnogi preprodavci tečnosti su nas ubeđivali da se aroma vremenom stabilizuje i pojačava. Možda se stabilizuje ali se sigurno ne pjačava. Jedan sam od onih koji ima problem sa slabljenjem arome. Pregledao sam većinu foruma na kojima se pominje ovaj problem. Naveo bih neke od zajedničkih zaključaka.
    Uzrok nestanka arome je uglavnom prouzrokovan iritacijom naših receptora. Neki proizvođači pribjegavaju stavljanju veće koncentracije arome u tečnost. Međutim i ove tečnosti oštete naše receptore, ali ipak osetimo aromu. Slabije ali osetimo.
    Na svim forumima se preporučuje češće ispiranje usta i konzumiranje većih količina vode.
    Naše receptore podjednako otupljuju glicerin, propilen glikol i nikotin. Sve tri supstance su iritirajuće i neprirodne za konzumaciju ili inhalaciju. Glicerin i propilen glikol su odgovorni za isušivanje usne duplje a samim tim i naših receptora. Receptori da bi funkcionisali moraju biti dovoljno vlažni kako bi bili u mogućnosti prenositi "signal" do našeg mozga. Revitalizacija receptora je zapravo njihova ponovna hidracija koja rezultira povratkom normalnog osećaja za miris i okus.
    Drugi problem nam pravi sam nikotin, koji nam je pravio problem i tokom pušenja. Nikotin je otrovna i jaka supstanca koja u većim koncentracijama dobro razlaže arome ali i oštećuje naše receptore. Svi se sećamo nagle promene u intezitetu naših osjetila za miris i ukus prestankom pušenja. U e-cig je manja koncentracija nikotina, ali ipak dovoljna da nakon izvesnog vremena počne ponovo praviti problem.
    Sledeći razlog su bakterije. Smanjenjem nivoa nikotina neke bakterije koje su inače bile redovno eliminisane dejstvom nikotina jednostavno ožive. Njigovo delovanje takođe negativno utiče na naše receptore i skoro redovno kod prestanka pušenja izazivaju i neprijatan zadah. Taj proces traje sve dok naš organizam ne stvori novu "odbranu" od bakterija.
    Šta činiti?
    - Češća konzumacija tečnosti.
    - Češće ispiranje usne duplje mekanom četkicom za zube i vodom.
    - Češće ispiranje čajevima koji blagotvorno djeluju na usnu sluzokožu (žalfija i kamilica).
    - Pojačana kozumacija voća.

Ako neko ima dodati neko svoje iskustvo bilo bi jako dobro i korisno.

Van mreže Bart Ender

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 0
    • Ugled: +85/-0
    Odg: Gubljenje arome
    « Odgovor #1 poslato: April 19, 2013, 20:01:02 »
  • Publish
  • Ja bih ovde morao da se složim sa preprodavcima. Verovatno je (kao i sve) individualno, ali evo mojih zapažanja. Kao mali off, prvo istorija mog parenja:
    Ostavio cigarete i prešao na elektroniku u avgustu 2012. Prvih mesec dana koristio gotovo isključivo HG Wensten (nerazblažen). Posle toga otkrio Joyetech Cigar i na njemu proveo mesec-dva. Posle 2-3 meseca parenja postao sam okurčeni parilac pa odlučio da probam nešto da zamešam. Zbog brzine isporuke i cene, odlučio sam se za Inaweru. Probao sam 15ak raznih Inawera aroma i 4 FA. Od svega toga, jedino mi je FA Shade bio nešto što mogu da parim i to i činim već gotovo 5 meseci.
    Sad da se vratim na topic...
    1. Silne arome od kojih sam odustao sam otpisao zbog prejake arome koja je većinom neprirodna i nije mi prijala ni malo. Nikad nisam imao problem da mi nedostaje aroma, samo problem sa aromom koju ne želim da osetim po ceo dan na svakih 2-3 minuta. U početku sopstvenog mixanja sam koristio i Cuban Supreme i 7 Leaves, ali kako su smućkane tečnosti starile, pojačavala se i aroma i postajala od podnošljive do vrlo neprijatne.
    2. Gorepomenuti Shade mi je od prve probe savršen. Jedina od homemade aroma koja mi se baš jako sviđa i mislim da ću moći da je koristim godinama, a da mi ne dosadi - kao što mi smrad dima nikad nije dosadio.
    3. Pre 2 nedelje naleteo sam na inawerinu bocu u kojoj je ostalo 5-6 ml zaboravljenog Shadea kojeg sam smućkao još u decembru. Iako od početka mućkanja Shadea koristim isti recept, ovih par mililitara je imalo mnogo jači ukus/miris nego tečnosti koje koristim, a stare su do max 1 mesec. Aroma se pojačala dužim stajanjem!!! Toliko mi se svidelo da sam poručio litar baze sa Inawera i mućkam naveliko, kako ću samo da uživam za 2-3 meseca...  :dance:

Eto, nikad mi nisu bile jasne te priče o receptorima koji se prezasite ili šta već... Nakon 5 meseci korištenja isključivo FA Shade, i dalje sam prezadovoljan sa aromom i odustao sam od potrage za još nekom koja bi mi možda prijala - Shade mi je sasvim dovoljan po ceo dan, svaki dan. Verovatno sam jedan od retkih srećnika. Tečnosti sam uvek birao po aromi koja mi prija ili ne prija. Arome koje su prestale da mi prijaju većinom su one koje sam u početku tolerisao nadajući se da ću da ih zavolim vremenom i na kraju odustao. Nikad mi se nije desilo da mi je nešto bilo jako lepo, a posle to lepo nestalo.

Poslednjih mesec dana sam napravio "izlet" u većinski VG, i tada jesam primetio nedostatak arome i višak nečeg nedefinisanog što mi apsolutno ne prija. Malo mi je trebalo da odustanem i vratim se dobro proverenom receptu**. Koliko sam primetio iz tvojih pređašnjih postova, trudiš se da koristiš što više VG u mixovima, moguće da je to problem?

--
    **Ako nekog zanima dobro provereni recept, on glasi:
    Pomešati inawerine PG i VG baze u odnosu PG:VG=2:1 i nakapati 8 kapi FA Shadea na 10 ml.
    Sa sve shippingom, to zadovoljstvo košta ~900 dinara 100ml

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #2 poslato: April 19, 2013, 20:22:16 »
  • Publish
  • Shade je odlična aroma, tako da nije čudo da je dugo koristiš. Ja koristim jako dugo samo TPA, valjda sam navikao. Međutim ja imam hendikep jer sam preosetljiv na PG tako da mi je VG jedini izbor. Arome su mi postale OK od kada češće pijem vodu i ispiran usta kako bi se nikotin i VG što kraće zadržavali u ustima. Jednostvno sam preosetljiv. Na primer, ljuta paprika koja čiji ukus mozak inače registruje kao bol, je za mene nepodnošljiva, dok neki moji prijatelji je jedu kao grickalice.

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 11252
    • -Receive: 10724
    • Ugled: +22476/-0
    « Odgovor #3 poslato: April 19, 2013, 20:29:01 »
  • Publish
  • Ja znam zasto bart nema problem sa receptorima. On svoje redovno odrzava alkoholom ;D

Ni ja nemam problema sa vecinskim PG-om u originalnim tecnostima i gulim jednu istu tecnost po nekoliko meseci, ali kad probam vg nastaju muke. Moguce da je moja svadja sa aromama opet problem vise VG-a? Uglavnom sam sve svoje mikseve koji se nikad nisu zadrzalo od 3 dana pravio sa 50/50

Van mreže Bart Ender

• Full Member
    • Thank You
    • -Receive: 0
    • Ugled: +85/-0
    « Odgovor #4 poslato: April 19, 2013, 20:50:32 »
  • Publish
  • Uf Para, baš hendikep... Nešto brzo dođosmo do odgovora koji možda i nije jako daleko od istine: "blame it on VG"  :021:

Hvala Liber, slučajno sam zaboravio da se predstavim sa:
    Ja sam Bart Ender i ja sam alkoholičar! (Očekujem sad jednoglasno "hi Bart")
    Istina je da jako mnogo pijem (tečnosti). Dok radim, kriglu od pola litre vode popijem za pola sata. Kad ne radim, pivo od pola litre na 20 minuta. Dok nisam odao još neke kompromitujuće istine -  :shutup:

Uglavnom sam sve svoje mikseve koji se nikad nisu zadrzalo od 3 dana pravio sa 50/50
    Da, i ja sam sa 50/50 imao problema, sa 66/33 u korist PGa ne. Govorim o odnosu inawerinih baza kod kojih je VG već razblažen sa vodom, tako da je krajnji odnos još više u korist PGa.
    Inače, probao sam originalni FA shade, i moram da se pohvalim - ovo što ja smućkam sa Inawerinim bazama jako slično, možda čak i malo bolje (možda je u pitanju samo ona priča "sama sam gackala")

Van mreže gibalan

• Hero Member
    • Thank You
    • -Receive: 19
    • Ugled: +6311/-1
    « Odgovor #5 poslato: April 19, 2013, 21:00:52 »
  • Publish
  • Gastritis. Moja velika muka, narocito taj zadah i osecaj neke trulezi iz usta.
    U akutnim fazama, gotovo sve je neupotrebljivo, bljutavo...totalno suprotno od
    situacije kada parim, a sve je OK sa stomakom! Jos gora kombinacija je kada sisam neke
    "osvezivace", cesto perem zube ili su ucestala ispiranja ispiranja, ne bili se
    uklonio zadah.

Zalfija mi je spas, to sam skoro otkrio. Da covek ne poveruje da onakav ukus
    moze da popravi stvar sa parenjem. Veoma sam zadovoljan zbog toga. Ne kazu dzabe
    stari Grci "ko ima zbun zalfije u dvoristu, zivece sto godina". al da se vratim temi.
    Poucen mojom stradijom, mislim da svako od nas mora da razmisli i o stanju u kojem
    mu se nalaze zubi, desni..mislim da je i to veoma bitan faktor u nekim "zasicenjima".
    Isto tako, voditi racuna sta se jelo, odnosno kakva nam je ishrana. Mislim da je i
    to bitan faktor, jer ipak parenje bas i ne ide sa svakom hranom.

I samo jos nesto. Po "standardnoj" recepturi broja kapi sam odavno napravio IW Kent.
    Blagi uzas od prenaglasenosti, al ni dan danas nemam pojma i ne mogu to pozezati ni
    sa jednim poznatim ukusom. Ni sam ne znam kako sam dosao do "epohalne" ideje, ali
    jednu flasicu, iskopanu, od 10ml sam presekao sa 3ml VG-a i 2ml PG-a. Dobro promuckao
    i ostavio dva-tri dana. Zgrozeno sam povukao prvi cug, sve secajuci se one, nazovi arome
    i bio prijatno iznenadjen! Veoma mi se svidelo...podsetilo me je na ukus bele kafe
    iz detinjstva. Brzo sam spirio sve i zao mi je sto nije bilo vise.

Verovatno ce mnogi reci, ovaj je lud i sl. ali to je za mene OK.
    Hocu da kazem, svi smo razliciti. Para lepo navodi primer konzumiranja ljutine.

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #6 poslato: April 19, 2013, 21:08:03 »
  • Publish
  • Postoji još jedan problem.
    Čula mirisa su smeštena u nosnim šupljinama (mirisne jame) a čulo ukusa je smešteno u jeziku (npr. slatko na početnu jezika, gorko na kraju). Čula ukusa možemo održavati ispiranjem, međutim ne možemo baš da ispiramo i nosnu šupljinu koju takođe "napada" VG, PG i nikotin. Ma nisam pametan.  ;D

Van mreže gibalan

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #7 poslato: April 19, 2013, 21:20:56 »
  • Publish
  • Tu si u pravo, ali sto se tice nosa moze da se primeni tehnika ispiranja
    kao kada je jaka prehlada u pitanju.
    Cajnik sa pipom, u njega mlaka voda sa blagim rastvorom soli ili sode bikarbone.
    Nagnete se, pipu u nozdrvu i sipate polako. Prodje to svuda i procisti.
    Malo radikalniji nacin, ali ako dodje bas do totalnog prezasicenja, konstantnog
    prisustva neke arome ili nn mirisa nagomilanog u sinusnim supljinama, mislim
    da bi ovo moglo da pomogne.
    Naravno ovo nije svakodnevni tretman!

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 11252
    • -Receive: 10724
    • Ugled: +22476/-0
    « Odgovor #8 poslato: April 19, 2013, 21:42:04 »
  • Publish
  • Ja svoj nos redovno ispiram marisolom, olintom, fizioloskim rastvorom...  narocito zimi i kad su ceste promene vremena. Sve to od 98. od kad sam u jednoj saobracajci motorom, nosom odvalio parce asvalta. Znaci nos mi je visenego dobro ispran, narocito u ovom periodu. Ipak, problem postoji. Ono sto mi lezi, lezi mi za duzi period, ono sto nece-nece.

Van mreže gibalan

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #9 poslato: April 19, 2013, 21:45:28 »
  • Publish
  • "Ja svoj nos redovno ispiram marisolom, olintom, fizioloskim rastvorom..."
    Vidi, i meni je skrsen nos skroz..znam kako to izgleda, ali ti sa ovim preparati,ma, tako da ih nazovem, ispiras
    nosnu supljinu. Tvrdim da onaj metod koji sam naveo cisti sinusne supljine. To je kljuc svega
    Sinusne supljine! :sunny:

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #10 poslato: April 19, 2013, 21:54:42 »
  • Publish
  • Kako god, ja mislim da je cilj sprečiti blage upale koje se javljaju zbog dehidracije. Sad to čajnik u nos uz parenje mi nešto nije privlačno. ;D

Van mreže gibalan

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #11 poslato: April 19, 2013, 22:02:14 »
  • Publish
  • Ne mora ceo cajnik, samo pipa :yikes:
    Delotvorno je...isprobano!
    Sto se tice dehidracije, slazem se.

Van mreže gibalan

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #12 poslato: April 20, 2013, 18:16:17 »
  • Publish
  • Neti Pot - ispiranje sinusa

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #13 poslato: April 20, 2013, 18:26:59 »
  • Publish
  • Liber ako ti ovo ne pomogne, je ne znam.. ;D ;D

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • -Receive: 2
    • Ugled: +986/-0
    • Pol: Muškarac
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #14 poslato: April 20, 2013, 21:26:12 »
  • Publish
  • To su jos nasi stari radili sa lavorom i punom sakom vode :)