Autor Tema: Da li su podovi potencijalno opasni zbog tanke zice?  (Pročitano 1275 puta)

Na mreži LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 11254
  • -Receive: 10731
  • Ugled: +22483/-0
Da li su podovi potencijalno opasni zbog tanke zice?
« poslato: Avgust 10, 2019, 14:18:02 »
  • Publish
  • Kao sto je svima dobro poznato, sve istrazivanja vezana za zdravstvenu ispravnost su finansirana od strane dva medjusobno suprotstavljena lobija. Po ovim "nasima", sve je ovo bezbedno i zdravo poput vazduha na kopaoniku, a po drugima je i sama rec e-cig otrovna. Istina je negde izmedju, a gde tacno, primorani smo uglavnom sami da utvrdimo. U nedostatku opreme i znanja, cesto smo primorani da u pomoc prizovemo logiku, a zbog sve vece popularnosti podova, pozivam sve zainteresovane da se ukljuce u ovu temu da zajedno probamo izvuci neke zakljucke.

Rec otrov u medicini prakticno ne postoji, jer ne ubija otrov vec kolicina. Ako pojedemo 4 kila malina, bice nam lose. Vitamin C u velikim kolicinama izaziva proliv. Vac smon upoznati u kojim sve namirnicama ima nikotina, a mnogi znaju da se u nekim orasastim plodovima nalaze i male koliine cijanida, koji u toj kolicini cak deluje blagotvorno na organizam. Zmijski otrov se koristi u kozmetickim preparatima za zatezanje lica, a u zadnje vreme sve cesce i pcelinji, koji je jaci, ali ga pcela ima samo toliko da moze da ugrozi samo nekoga ko je alergican. U duvanskom dimu se nalze hiljade teskih otrova, ali svako od nas zna nekog dedu ili babu koji su pusili i ziveli 100 godina. Sa druge strane, niko ne zna slicnog dedu ili babu koji su "pusili" elektronske cigare, jer se radi o novijem proizvodu. Istrazivanja vezana za stanje pluca korisnika su pozitivna, za sta i ne treba mnogo pameti da se zakljuci i bez toga. Ali sta je sa visokim koncentracijama pojedinacnih otrova koji se razvijaju na visokim temperaturama?

U ovom nasem sportu je sve stvar kompromisa. Prvi uredjaji su imali male baterije, pa su zbog manje potrosnje koristili i tanku zicu velikog otpora koja je manje struje trosila na zagrevanje. Zatim su dosli RBA atomizeri, pa vata, pa je zbog lakseg motanja i provlacenja vate kroz namotaje porasla i debljina zice. Kao posledica toga, porasao je i kapacitet baterija i snaga koju modovi isporucuju. Bez kombinovanja sa heat flux tabelama i kalkulatorima suludo je govoriti o tome koji je pristup bolji. Tanja zica se lakse greje pa grejac brze reaguje i ugodjaj moze biti lepsi. Takodje je manja povrsina koja zagreva tecnost, pa je i potrosnja manja. Sa druge strane, lako se moze preterati sa snagom, sto je i razlog pokretanja ove teme. Sa zicom recimo 0.32 na jednom podu, imali bi smo nekoliko traljavih pufova, ali moze se reci da je deblja zica bezbednija jer se teze zagreva, mada je potrosnja zbog vece povrsine znatno veca.

S obzirom da podovi dolaze sa siromasnim ili nikakvim specifikacijama, mi uglavnom samo mozemo da nagadjamo sta je unutra. U odnosu na prve elektronske cigarete podovi su u prednosti zbog upijajuceg materijala. Nekad se koristio fiber, koji je slabije vlazio grejac, pa su i dry hit-ovi bili skoro uobicajena pojava. Podovi koriste vatu ili keramiku, koji, bar vata, daleko bolje natapaju grejac pa je i verovatnoca da dodje do zagorelog ukusa daleko manja. Ono sto mene brine je potencijalno velika snaga, gde zbog dobrog natapanja ne dolazi do zagorelog ukusa, ali da li se opasno priblizi onim kriticnim vrednostima? Mnogi podovi jako lepo rade i to je verovatno razlog zasto su popularni. Ali ne mora da znaci da je sve ono sto se nama svidja ujedno i dobro. Imao sam prilike da probam nekoliko podova, koji jako lepo rade, ali i ako sam navikao na kratke atomizere koji daju toplu paru, uvek mi se cinilo to malo prevruce.

Naravno nikad nisam rasturio ni jedan pod, niti izmerio debljinu zice i napon na bateriji, tako da sve ovo pisem samo na osnovu pretpostavki. Nemam ni mnogo iskustva sa njima, pa zato pozivam najpre one koji ga imaju. Takodje bih zamolio nekoga ko je u mogucnosti, ko ima neki stari pod koji moze razbucati, da izmeri debljinu zice i napon baterije (ako jos ima i subler i unimer) kako bi imali o cemu da diskutujemo ;D

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 9240
    • -Receive: 11558
    • Ugled: +13993/-0
    • Pol: Muškarac
    Odg: Da li su podovi potencijalno opasni zbog tanke zice?
    « Odgovor #1 poslato: Avgust 10, 2019, 14:39:26 »
  • Publish
  • Zanimljiva tema i rekao bih...ne tako bezazlena  :017:  Znaci imamo tanku zicu i nepoznatu snagu sto rezultira ne tako losim performansama...Uhh ,nisam probao da bi dublje zalazio ali ukoliko cenis da je para toplija nego kod kratkih atomizera sa ne tako velikom snagom rekao bih da se radi o temperaturi od oko 200C plus... Sad da podovi imaju neku posebnu step-up regulaciju napona ne verujem ali bi stvarno pomoglo ukoliko bi neko izvrsio malo detaljnija merenja koja nisu ni malo jednostavna jer nas zanima napon u radu ,otpor grejaca kao i debljina zice kako bi mogli priblizno odrediti i HF  :00000003:
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 5141
    • -Receive: 7850
    • Ugled: +8676/-0
    • Pol: Muškarac
    • elektronske cigarete
    Odg: Da li su podovi potencijalno opasni zbog tanke zice?
    « Odgovor #2 poslato: Avgust 10, 2019, 15:02:51 »
  • Publish
  • Veoma zanimljiva tema.
    Nisam siguran sta proizvodjaci koriste i to bi trebalo proveriti ali ovi sto premotavaju podove sa NR-R-NR zicama sa FT treba da uzmu u obzir da tamo u ponudi prakticno nema zice te vrste koja moze sigurno raditi na vise od 6W. Odnosno,u zavisnosti od debljine i otpora vecinom napon treba da se krece od 3,1 do 3,6V a u nekim slucajevima i manje od toga.Moze napon da bude i 4,2V ali tada flux ide na 300 i vise i treba toga biti svestan.