Elektronske cigarete > Uopšteno o elektronskim cigaretama

Velicina komore

(1/2) > >>

bobpp:
Na forumima se cesto pominje da je jedna od smernica za dobar MTL atomizer mala komora - pravilo koje sam i sam prihvatio kao takvo bez veceg razmisljanja.Medjutim,uvek me je cudilo kako to da u praksi razliku nisam osetio i da meni prilicno jednako rade svi atomizeri bez obzira na velicinu i zapreminu komore ili dimnjaka.

Pisuci u jednoj drugoj temi pre par dana podstaklo me je da se malo analiziram i cini mi se da znam sta je razlog.

Dok sam pusio trosio sam 2+ kutije cigara dnevno ali mozda i nisam bio toliko "tezak" pusac koliko to u prvi mah zvuci.Odnosno,naravno da jesam,ali jedan deo tih cigareta nije imao svrhu da bude popusen vec im je namena cesto bila samo da se dime u blizini.Posto nisu aktivno povlacene desavalo se i da zgasnu pa sam stekao naviku (a pusaci lula znaju o cemu govorim) da pre onog "pravog" povlacenja napravim jedno ili dva "mala" koja nisam ni uvlacio vec im je svrha bila samo da cigaretu ponovo razgore.Kako sam kompletnu naviku pusenja samo prebacio na ecig (meni je tranzicija bila laka) tako sam preneo i ovo.

U praksi to verovatno znaci da su meni prilikom "pravog" povlacenja komora,dimnjak i uopste svaki deo atomizera bez obzira koliki bili vec unapred zagrejani i puni pare (posto ne pustam taster izmedju "pripremnog" i "glavnog" povlacenja - nema svrhe,bukvalno delic sekunde ih deli niti vadim DT iz usta) i da je to razlog sto meni prilicno slicno rade i neki minijaturni klir i driper ca komorom kao casa.Iz istog razloga nemam ni potrebu za funkcijom "preheat",posebno sto i inace koristim relativno tanke zice.

I to moze biti jedan od zanimljivih razloga zasto je neko "srecan vaper" (sto sebe definitivno smatram) a neko drugi mora malo da se pomuci da bi pronasao opremu i podesavanje koja mu u potpunosti odgovaraju i kako ne samo ciste potrebe vec i razlike u navikama i pristupu mogu znacajno da uticu na dozivljaj upotrebe jedne te iste opreme izmedju razlicitih ljudi.

LiberPrint:
Ne znam sta bih pametno rekao... Nekako mi se cini da kako godine prolaze sve manje znam o ovoj materiji, ili verovatno postajem svestan svoje nesvesti ;D  Realno, ja sam za svo ovo vreme koristio samo 3 atomizera (ne racunajuci klirove), dok sam ostale samo probao. Ipak, imam neko svoje misljenje ;D

Za mene je komora bitna, ali ne i presudna. Vaznije mi je nacin natapanja, duzina dimnjaka, rupa... Kod komore mi je cini mi se vazniji njen oblik i blizina rupe grejacu nego sama zapremina. Iskreno, nisam primetio neku bitnu razliku izmedju atomizera koji imaju izuzetno malu komoru (poput kaje v3 mini) i atomizera koji imaju normalnu komoru. Primetio sam razliku izmedju ove dve vrste i onih koji imaju bas veliku komoru, ali to su bili pretezno prepravljeni DTL atomizeri koji imaju i malo obiulnije natapanje. Rekao bih da vecina MTL atomizera ima dobre dimenzije komore, bar po pitanju zapremina.

Kao sto rekoh, primecujem ozbiljnu razliku u dubini komore, odnosno blizini grejaca dimnjaku. Ovo sam poceo da primecujem kada sam na kaji lite poceo da koristim one tankove koji se uvrcu direktno u komoru, cime joj u velikoj meri smanje dubinu. Taj deo koji popunjava komoru nema onaj konus kao originalni dimnjak, pa i ako sam pre toga bio ubedjen da taj konus ima veliki znacaj, ovde mi ni najmanje nije nedostajao. Zapravo, prelazak na ove tankove je prosao prilicno glatko, a bolji ukus sam u pocetku pripisivao dobro ubodenom setapu. Medjutim, problem je nastao kada sam jednom priliko ostao bez ovih tankica i vratio se na ''normalne''. To jednostavno vise nije bio taj atomizer. Nije pomoglo ni podizanje snage za 0,5-1W, koju sam sa prethodno za toliko bio spustio. I jedva sam docekao da stignu tankovi. Taj isti filing sam pronasao u dvarwu, kod kog se takodje komora skoro naslanja na grejac, a jos ima i konuskoji dodatno smanjuje tu zapreminu dela iznad grejaca. A njegova komora, kad uzmemo sirinu u obzir, ne spada bas u male.

Eto- sto se mene tice, vaznija je dubina komore, odnosno blizina rupe grejacu, od same ukupne zapremine. Konus je pozeljan, ali nije neophodan, mada siguran sam da ima uticaj u cilju smanjivanja ovog prostora. Para po inerciji ide na gore, i rekao bih, da onaj deo od grejaca pa na dole nema neki bitan uticaj. Naravno osim ako nije bas preveliki. Radije bih zrtvovao malo u precniku komore zarad lakseg postavljanja setapa, nego da se cimam sa nekim minijaturnim sraficima. Sto se klirova tice poput PT, oni prakticno i nemaju komoru, vec se para povlaci direktno sa grejaca. I to je jedan od razloga zasto smo ih svi koristili na dosta nizim snagama.

badja007:
Nemam pojma na ovo da odgovorim jer je isuvise
komplikovano za mene

Rekao bih da svasta nesto utice i odredjuje.,

- Oblik komore,

- Put pare kroz taj dimljak.,

- Velicina rupe ispod grejaca i sa strane.

- Nacin natapanja.,

- sto opet odredjuje i velicinu grejaca kojeg pravimo-sa tanjom ili debljom zicom.,

- pa i na drip tip nekog atomizera ne mozemo tu mnogo da uticemo osim da ga menjamo.,
pa zato valjda sa svim tim karakteristikama nekog atomizera.,
i kao takvog,.ocenjujemo i vrednujemo..

:smart:
:yes::00000007:

bobpp:
Upravo sad testiram tu moju teoriju na velikom Hussar-u i razlika je (bar meni) prilicno izrazena.Ako ne bih povlacio duplo mislim da bi mi bio skoro neupotrebljiv o toj konfiguraciji,morao bi micro ili cak nano tank da koristim.Komora mu je velika a dimnjak jos veci pa puta duzina...otprilike duplo manje pare,arome i svega dobijam.Odnosno,para deluje jednostavno suplje i razredjeno.

Naravno,malo deblja zica,malo vise snage i jaci/duzi cug bi to resili i u singlu ali to onda nisam ja...
Opet,mozda i gresim...Samo pokusavam da racionalno objasnim (pre svega sebi) zasto je meni npr. veliki Hussar jednako dobar (i ne samo dobar u smislu dobar vec i identican u radu) kao Ruzgar ili Kayfun ili nesto od onog Grka sto ima zaista minijaturnu komoru i uzan dimnjak.

ivanneko:
Komora ? Cemu to sluzi ?  :098:  Lako je tebi bobpp da koristis sve zivo kad turiras grejac pre nego cimnes ...meni bi to bilo previse cimanja ,zato ne koristim komoru i parim ko dva coveka  :00000003:

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju