Elektronske cigarete > Vodič za početnike

VV ili VW

(1/1)

LiberPrint:
Primcujem da ova tema cesto zbunjuje i iskusnije korisnike, pa joj mozda nije mesto ovde, ali to je uglavnom njihov problem jer nisu naucili na vreme ;D  Pisali smo o tome dosta puta i na vise mesta, ali nije na odmet da se ponovi u jednoj samo tome namenjenoj temi.

U principu, napon (V) je za nas prilicno nebitna stavka. Ono sto je nama mnogo bitnije je snaga (W). Medjutim, prvi modovi nisu bili toliko pametni, pa su podesavanja bila u voltima (V), a do snage smo dolazili izracunavanjem. Merili smo otpor unimerom, ili je mod imao tu mogucnost, i onda uz pomoc obrasca racunali kolika nam je snaga na grejacu. Ovo nije svima bilo tako lako, pa su se oslanjali na subjektivni osecaj, sto cesto ume da prevari i otera nas u crveno.

Navescu jedan prost primer kako bih ilustrovao koliko su nam danas volti nebitni.  Grejac od D kantala, sa nogicama od 5mm, namotan oko 2mm 7 namotaja, pri 3V daje snagu od 8,70W. Ovo je prilicno u zelenom i bezbedno za koriscenje. Identican takav grejac, ista debljina zice, samo SS316L, pri istom naponu daje prilicno opasnih i ne tako bezbednih 14,5W. Razlika izmedju ova dva grejaca je u otporu materijala. Prvi ima otpor 1,03 oma a drugi 0,62. Ako bi na drugom grejacu spustili napon na 2,3 V, dobili bi 8,53W, sto je jako slicno prvom slucaju, i prilicno sigurno ako je natapanje dobro. Takodje, prvi grejac pri 3V i drugi pri 2,3V daju gotovo identican subjektivni osecaj prilikom koriscenja, a jedina razliga, bar u domenu teorije, moze biti u brzini reakcije zice. Dakle, videli smo da nas samo 0,7V deli izmedju bezbedne snage i pare zasicene aldehidima, a da bez matematike i uzimanja otpora u obzir cesto toga nismo ni svesni.

Kako bi na laksi nacin drzali situaciju pod kontrolom, nastali su modovi sa kontrolom snage (VW) koji ovu racunicu obavljaju uesto nas, potpuno automatski. Mi namotamo grejac ne opterecujuci se previse njegovim otporom, podesimo zeljenu snagu ne razmisljajuci o naponu, a mod sam nam prilagodi napon. Mi cak i ne moramo da znamo koji je to napon ako mod radi ispravno, jer je ta stavka bila nuzno zlo u vreme pre nego sto su modovi poceli da misle za nas.

U starijim postovima se moze procitati: toliki napon pri tolikom otporu. Autor je cesto unapred izracunao snagu, ali onaj ko cita se mora posluziti obrascom ako autor posta nije naveo snagu. Danas za tim nema potrebe, dovoljno je samo reci koliko vati.

bobpp:
Ovde se nema sta dodati,Liber je sve lepo objasnio.
Napon (V) nam jednostavno ne pruza dovoljno informacija ukoliko ne znamo ostale parametre (pre svega otpor) da bi efikasno mogli kontrolisati sta se desava sa grejacem.

Medjutim,primetio sam da i na snagu sve vise gledam samo kao smernicu koliko ce mi trajati baterija a za rad grejaca radije uzimam vrednost HF.On mi omogucava da svaki grejac,nebitno od vrste zice ili otpora, sa jedne strane "nateram" da radi kako ja hocu a sa druge da izbegnem pregrevanje tecnosti i posledice koje to izaziva (stetne materije,iritacije grla...).

LiberPrint:
Da hteo sam da nastavim, jer je ipak temperatura krajnji cilj, ali nisam hteo da unosim zabunu. Nekima je ovo tesko da svare. To nek ostane za drugu temu.

ivanneko:
Dali ste mi ideju..ako ikada nekom pametnom padne na pamet da konstruise uredjaj koji ce automatski podesavati sve parametre potrebne za ugodan vejp ali ne mora moze biti i manualno podesavanje...reci cu samo da ce se uredjaj zvati Fluxometar  :098:

Ipak za pravilan rad bice potrebno uneti samo vrstu i debljinu grejaca sto moze biti u odabiru menija ...ostalo samo podesavanje od 120-220mW/mm2...

A sto se tice teme u glavnom sve receno..kako danas imamo razlicite vrste materijala za grejac ne mozemo se osloniti na napon kao referencu jer ce ista debljina grejne zice dakle ista masa grejaca (podrazumeva i duzinu istog) zahtevati razlicit napon ali podjednaku snagu za identicnu brzinu i temperaturu zagrevanja..
Koju snagu je potrebno podesiti na uredjaju ? Zavisi konkretno od mase-grejne povrsine , konstrukcije atomizera kao i afiniteta konzumenta..

EDIT:Slabo imam thanksova u ovom postu pa se mislim dal ocekujete da nesto dodam iz "svog" ugla gledanja na razlike izmedju VV i VW uredjaja ?  :098:
Probacu...VV uredjaj je prilicno pojednostavljen DC-DC pretvarac napona koji moze a ne mora imati ohm metar odnosno merac otpora grejaca jer on nikako ne utice na rad pretvaraca , dovoljno je zadati zeljeni napon i taj napon ce se naci na krajevima grejaca .. Za razliku od VV kod VW postoji procesor koji na osnovu vrednosti otpora i zadate snage racuna visinu napona koji ce doci do grejaca...U oba slucaja kolicina struje koja prolazi kroz grejac zavisi iskljucivo od vrednosti otpora i visine napona na grejacu..
Uh ne znam sta vise dodati flux me je udario u glavu ako ima nejasnoca tu smo da odgovorimo...

MacVap:
Ja kad sam pocinjao imao sam srece da naletim na neki post ili video gde je neki guru (Mooch ili gazda od Evolva) lepo objasnio: Nase grlo (telo) ne reaguje na volte nego na vate*. Kao da imamo senzor/detektor u grlu za vate.

* Ustvari na temperaturu, ali tad jos nije bilo temperaturno kontrolisanih uredjaja, pa ni sada nisu bas 100% pouzdani sve vreme.

Znaci, vataza = dozivljaj. Ovo pisem u pokusaju da objasnim ovaj princip sa sto manje tehnickih pojmova.

I preko volti se moze doci do vata, ali kao sto je vec receno, treba znati otpor i racunati.

A ja se u Heat Flux ne razumem, pa tamo ne diram.  ;D

Navigacija

[0] Indeks poruka

Idi na punu verziju