Autor Tema: Buducnost elektronskih cigareta u Srbiji  (Pročitano 675 puta)

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 5085
  • -Receive: 7696
  • Ugled: +8522/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Buducnost elektronskih cigareta u Srbiji
« poslato: Novembar 20, 2018, 18:02:39 »
...ne izgleda svetla.

Sto me,u skladu sa buducnoscu svega ostalog u Srbiji,ne iznenadjuje ali me ipak na neki nacin i cudi.Na stranu sopstveno iskustvo,da mi je neko pre desetak godina opisao proizvod koji moze tako efikasno da zameni duvan,sa znatno manje rizika po zdravlje i sa tako prihvatljivom cenom i ponudio da ucestvujem u tome verovatno bih bio spreman da ulozim zivotnu ustedjevinu bez razmisljanja (ok,da imam zivotnu ustedjevinu verovatno bih ipak malo razmislio ;D ali poenta je jasna).

Nikada nisam sreo nekoga ko govori pozitivno o cigaretama,ni po pitanju zdravlja a jos manje po pitanju ogromnih troskova koje taj porok iziskuje a opet smo po broju vapera na nivou africkih zemalja.I dok oni mozda i mogu imati neko opravdanje - vecina stanovnika je bez struje i interneta a mnogi i nepismeni pa ni ne znaju za bolje,mi sve to imamo a ipak dajemo cesto i preko polovine plate za nesto sto znamo da nije dobro ne obaziruci se ni na sopstveno zdravlje ni na potrebe porodice.

I dok u "razvijenim" zemljama (koje stalno pominjemo kao neki uzor kome treba stremiti ) procenat stanovnistva koje koristi ecig,uprkos mnogim ogranicenjima, napreduje kod nas stagnira ili cak opada dok broj pusaca raste.Verovatno po principu da smo tu "novotariju" mi vec izgustirali i da je bolje vratiti se korenima,nacinu zivota nasih dedova i slavnih predaka.Doduse,vidim to i u poljoprivredi - jos uvek je na selu sramota konsultovati se sa nekim strucnjakom,agronomom vec je lakse raditi onako kako su nasi preci radili.Zato imamo i prinos "necega" 2-4T/ha dok drzave sa losijom klimom uspevaju da dobiju i po 10T na istim parcelama.No,nije to tema vec je sustina da je potrebno(da bi mogli da se poredimo sa bilo kojom "zapadnom" zemljom,proporcionalno broju stanovnika) da nas bude nekoliko stotina hiljada a nas jedva da ima nekoliko...stotina.Imamo 2-3 foruma gde se mahom vrte isti ljudi,par prodavnica koje se verovatno trude koliko mogu u datoj situaciji pa su i cene/izbor tolike kolike su...I to je sve.Nemamo cak ni proizvodjaca tecnosti...cuj,proizvodjaca...nije to ni proizvodnja,to je "muckanje" - soba,par stolova i par aparata ali i to nam je izgleda previse.

Ne mogu da kazem da nisam svestan gde zivim ali,iskreno,malo sam razocaran.U odnosu na ostatak sveta,osecam se kao rodjak one dvojice iz filma "Les visiteurs".

Ako gresim,ako neko ima drugaciji utisak slobodno neka podeli ali ovde gde sam ja situacija ne deluje ruzicasto.

Van mreže Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 409
  • -Receive: 190
  • Ugled: +190/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Buducnost elektronskih cigareta u Srbiji
« Odgovor #1 poslato: Novembar 20, 2018, 18:22:56 »
mozda je to tako ali ne treba da mracis sa pesimizmom
i mene nekad uhvati strah da nas je malo pa kako zasto ,razmisljam onda kako kinezi tolko proizvode ,za koga i odprilike zakljucim - cim oni prave sve i svasta za elektronske cigare utesim se da nece uvenuti ovaj nas hobi i strast...i stednja
Pirmin Curbrigen
Rock on neo rockers, rock on

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #2 poslato: Novembar 20, 2018, 18:56:42 »
Ma ne,ne govorim ja to u smislu da nece biti i to,nego vise razmatram gde zivim pa koristim ecig kao primer.
Ovde mozes da se bavis hlebom,pecenjem i rostiljom,malo automobilima i odecom...ono,osnovne potrebe da bi mogao da prezivis i da se razmozavas.Malo hrane za stomak i malo "sminke" radi prezentacije sebe za ono...ispod stomaka ;D .I,naravno,politika.
Zanima te fotografija?Tehnika (sem one najplice "konzumerske")?Kolekcionar si necega?...Srecno ti bilo da nadjes osobu istog interesovanja u drzavi,da ne pominjem u svom gradu.Nema,svi su zauzeti prezivljavanjem.
Rekao bi covek da ce bas zato ecig biti bum ali zapravo je kontra.

Van mreže Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #3 poslato: Novembar 20, 2018, 19:03:15 »
da bi bio pravi vejper moras da budes u tome kao muzicari u muzici.to mnogi ne mogu iz raznih razloga npr kolega hoce al je mator i nece da prati forum sto je potrebno bar za osnove :wave:
Pirmin Curbrigen

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 11158
  • -Receive: 10676
  • Ugled: +22428/-0
« Odgovor #4 poslato: Novembar 20, 2018, 19:11:16 »
Uh... Bobe, ne gresis ni za dlaku. Sve od prvog do poslednjeg slova si u pravu. Cudan smo mi neki narod, a ima i odgovornih. Ima to mnogo dublje korene nego sto na prvi pogled izgleda.

Kompjuterska pismenost u Srbistanu (cast izuzecima) se svodi na koriscenje fejsbuka, sto mu dodje isto kao i klasicno seosko tracarenje i mlatarenje nekim nepotvrdjenim informacijam. Eto ima i tih vejperskih grupa, ali koliko sam upoznat, i tu malo toga pametnog moze da se procita. Mediji su katastrofa, i oni mu opet dodju na isto: tracevi i sponzorisani clanci. Forumi? Ko jos to cita? Pa sve ima da se nadje na fejsbuku ;D  Sad se setih jednog prijatelja kom su iskljucili net zbog zakasnjenja sa placanjem, kad kaze: jbt iskljucli mi fejs.I kako prosecan pusac u Srbiji da dodje do informacija vezanih za elektronske cigarete?

Prodavnice... Ove novijeg datuma se nesto i trude da prate trendove i da drze kvalitetnu robu i DIY komponente, ali dzabe kad je najjaci autoritet na ovim prostorima ujedno i najveci krivac za to sto su mnogi probali i odustali. Pa do skoro se u nasem narodu elektronska cigareta zvala Umbrela. Eto oni su krenuli sa velikim sretstvima, jakim marketingom, ali ocajnom robom. I dobar marketing je imao jak uticaj, privremeno (narocito farma kao vrhusnki autoritet medju glavnim potrosacima), ali je problem nastao tamo gde nije trebao i psotigao se samo kontraefekat. Ok, glavni autoritet je sigurno tad u pcoetku zgrnuo lepih parica, ali zahvaljujuci krsu koji su prodavali uz neadekvatna uputstva, vecina kupaca su ''shvatili'' da je elektronska cigareta sranje i da sa njom ''nema leba'' od odvikavanja od pusenja, a i nije narocito jeftinije nego cigare. I ko sad da ih ubedi u suprotno? Ok, i oni su se u zadnje vreme malo uozbiljili, pa imaju i kvalitetniju robu i DIY opremu... ali glavni problem su nestrucni prodavci koji nemaju tri blage veze... katastrofa se nsatavlja. Eto pre neki dan me zove prijatelj kog sam poslao do ambrelinog standa da kupi glave za ego one, da me pita koja je razlika izmedju CL i CLR glava, kao i 0.5 i 1om, jer prodavacica ne zna. Jbt bar taj atomizer je 100 godina u opticaju. Ljudima koji su postali svesni da ona mala cigalika ne moze da zameni cigare, i da moraju da nabave nesto vece i jace, uvaljuju teske plucase i jos im kazu: imate ovde mozete da pojacate do 150W. Bez ikakvih informacija:kad, sta, kako... A i dalje su najjaci autoritet na ovim prostorima.

A i taj uvrnuti narod. Sve si lepo objasnio na onom primeru sa seljacima. Tradicija, djedovi... I nekako ti koji su do juce davali po pola plate na cigare, odjednom ne mogu da odvije 300 dinara za grejac jednom mesecno, nego duvaju dok im se ne zgadi. A nece da nauce da motaju. Setih se lika kom sam pre nekoliko godina prodao CE4 atomizer (za neupucene jednokratni atomizer kom se ne menja glava), i posle skoro godinu dana me zove lik da mi reklamira atomizer, jer je ''napukao sam od sebe'' :yikes:  I ako sam mu objasnio da se radi o atomizeru koji traje 10-15 dana i onda se baca ili se nauci da se mota. On je vukao taj isti atomizer skoro godinu dana! Kako jbt? I eto, neko nece da slusa, nekome nema ko da objasni, a moramo priznato da, bar na pocetku, nije tako jednostavno.

I tako se to vrti u krug u ovoj nasoj prciji od drzave sa ovim opaljenim narodom... Ja se cesto srecem sa tim pocetnicima, i u zadnje vreme sam razvio neki svoj nacin komunikacije. Onaj ko je zainteresovan da odvoji sat vremena da me saslusa, njemu pricam. Kad vidim da mu na jedno uvo ulazi a na drugo izlazi, skratim pricu i kazem: nije brate to za tebe, cepaj ti pljuge. Ko je nestpljiv i sve zna, posaljem ga u ambrelu pa nek njih posle smara glupim pitanjima i potpitanjima. Jednostavno nemam ni vremena ni zivaca za bacanje. Imam bezgranicno strpljenje za one koji stvarno zele da batale pljuge i spremni su da saslusaju, pa mi nije problem da odgovaram ni na najgluplja moguca pitanja.

A ima novih, nije da nema. Kilavo, ali cini mi se da se broj povecava. Narocito onih koji odmah krecu sa miksanjem i motanjem, jer se jedino tu vidi stvarna usteda. I ti koji su spremni da se detaljno informisu, koji su spremni da se odreknu drzanja medju prsticima zarad autonomije i kvaliteta pare, obicno se zadrze.

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #5 poslato: Novembar 20, 2018, 19:15:39 »
@milanez

I to se slazem.Ok,nama je lako jer vec znamo svasta ali mnogi ne zele da ulaze u bilo sta vise nego prosto stavljanje u usta.Zato bi vecini verovatno bilo prakticnije da postoji neki jednostavan uredjaj u koji bi se ubacivale patrone,ne komplikovanije od IQOS-a.Dostupno na svakoj trafici,bez ciscenja,bez curenja,bez podesavanja...Napunis uredjaj uvece kad i mobilni,na putu do posla kupis ulozak koji zelis,ubacis i to je sve.Ali  to vec mora biti standardizovano i mora neko stojati iza proizvoda a ova gomila kineskih manufaktura se nikad nece dogovoriti oko toga (niti imaju zelju ili potrebu).
Ali opet to nije ono o cemu pricam.Nisu ni u drugim drzavama uredjaji jednostavniji nego kod nas a opet ima 100x ili 1000x vise vapera.To je nesto do nas i naseg mentaliteta.

Van mreže Milanez

• Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #6 poslato: Novembar 20, 2018, 19:30:49 »
ja da nisam video druga koji je tako strasno pario mozda se ne bi ni zainteresovao za e cig ,a najvise sam hteo da ih probam zbog th (slabe mi bile cigarete)
prvo sam otisao u umbrellu(cenim da je zbog reklame) ,pisali ste o njima koji post iznad
taj drug je i dalje na ego one v2 ,tecnosti mu pravi treci drug ,kupuje grejace itd ,a ja sam napredovao ,bogu hvala ,a i mozda odem u drugu krajnost kad preterujem sa forumima ali necu to da kazem jer ipak bolje da se druzimo nego da bude borina - prokleto sam pesma ,remek delo minus
onda
neki mi kazu - probao sam ali mi se ne svidja i ja se pomalo i primim na to ali hvala bogu i narodu - nasao sam dobru opremu ,duvanske tecnosti da se ne cezne za cigaretama + druzenje i zezanje sa kolegama vejperima ,nisam razumeo one sto kazu da im pljuge sad smrde(mislio sam da se foliraju ) i to sam osetio .znace forumi i online zbog medjusobne podrske ,da ne bi u drustvu imali osecaj da smo vanzemaljci
uz dobru opremu i tecnosti - nema ceznje za cigaretama . tvdim pa saljem kod liberprinta na vaspitavanje (ako je taj neko zahvalan)
Pirmin Curbrigen