Autor Tema: Malo o potrosnji tecnosti (iliti atomizer puno "trosi")  (Pročitano 397 puta)

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 4712
  • -Receive: 6577
  • Ugled: +7403/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Malo o potrosnji tecnosti (iliti atomizer puno "trosi")
« poslato: Avgust 19, 2018, 18:32:16 »
Ovo kod mnogih korisnika ume da bude veoma kontradiktorna izjava.Neretko se u istoj temi,cak u istom postu,pominje da neki atomizer puno ili malo trosi tecnost a samo par redova nize se prica o proceni efikasnosti moda ili kvaliteta baterije na osnovu dnevne potrosnje tecnosti nevezano za atomizer.

Sustina je da atomizer ne trosi tecnost.Trosi je korisnik.Jedina namena atomizera je da tecnost pretvori u paru i mada pojedini primerci mogu da cure ili na drugi nacin gube tecnost,to nije ovde tema.

Koliko ce atomizer to efikasno raditi i koliku kolicinu pare ce proizvesti (i predati je korisniku) zavisi od grejaca,njegove povrsine,primenjene snage,protoka vazduha i natapanja a ne od marke,modela ili boje atomizera kako bi manje upuceni mogli zakljuciti na osnovu opsteg trenda pisanja.

Grejac od X zice,sa precnikom Y i primenjenom snagom Z,ukoliko je jednako (potpuno) natopljen i ukoliko se hladi istom kolicinom i brzinom vazduha trosice potpuno isto bez obzira u kom atomizeru se nalazio.Jednostavno,fizika ne dozvoljava drugacije ponasanje.Istina,nekog manjeg uticaja moze imati oblik komore i sekundarno kretanje vazduha ali je to u ukupnom zbiru relativno zanemarljivo (a i spada pod ukupni protok vazduha).

To je teorija.Ono sto se u praksi desava (a ne pobija teoriju) je da neki atomizer ima vece kanale za tecnost pa zahteva nesto veci grejac i samim tim nesto vecu snagu.Ili je kretanje i protok vazduha dovoljno drugaciji da nacini vidljivu razliku u potrosnji.Ili je natapanje nesto bolje ili losije,mozda tek toliko da se ne primeti znacajnije u radu ali ima uticaj na potrosnju.

Ali sve to i dalje ne menja cinjenicu da ce isti grejac u dovoljno slicnom atomizeru (ili slicno podesenom) trositi slicnu kolicinu tecnosti.Ukoliko trosi vise to moze uciniti samo na nacin da proizvede vise pare a to ce korisnik primetiti i biti ili zadovoljan time ili korigovati sledecim setapom.

PS (moram malo da kritikujem drustvo i civilizaciju uopste ;D )

Veci je problem stil pisanja i izlaganja stvari na forumima.Ta relativna anonimnost na internetu nas nagoni da svoja iskustva i misljenja nekriticki izlazemo kao jedino tacna pa,vezano za ovo gore, primer bi bio:
izmedju atomizera A (u koji JA stavljam 0.40 zicu oko 3mm pa sve na 30W i to je jedino ispravno) i atomizera B (koji takodje JA sklapam sa 0.25 zicom oko 2mm i 10W - takodje jedino ispravno => nije podlozno raspravi => nema potrebe ni pominjati) vise trosi atomizer A.To sto bi sa istim setapam trosili isto se ne uzima u obzir jer JA ne sklapam tako => da je to pogresno i da ne treba razmisljati u tom pravcu.

Van mreže Morgana

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 2782
  • -Receive: 7031
  • Ugled: +8909/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Malo o potrosnji tecnosti (iliti atomizer puno "trosi")
« Odgovor #1 poslato: Avgust 20, 2018, 16:04:13 »
Auuu... Al si ga upetljao... I realno ti i jesi i nisi u pravu.zavisi sa koje tacke gledista stvari posmatras... Ajmo ovako.. .. Da bi atomizer A radio savrseno tj davao dobru aromu dovoljno pare itd. Na njemu mora biti odredjeni setap tj odredjeni grejac ( odredjene zice odredjene debljine zice ) i odredjena kolicina vate .... Isto tako i za atomizer B koji je potpuno drugaciji po obliku itd i samim tim da bi se doslo do tog istog savrsenog ukusa grejac mora biti drugaciji... Atomizer A trosi 5 puta vise od atpmizera B ... Zbog razlicitih grejaca kolicine vate temperature na kojoj se koristi itd i sto se tog tice ti jesi u pravu ... Potrosnja zavisi od korisnika . ... ALI... Ako ja na atomizeru A promenim setap tako da manje trosi... Dobicu jedno sra*e od  ukusa u doticnom atomizeru... A to kao korisnik naravno ne zelim... Dakle prinudjena sam da u odredjenom atomizeru postavljam odredjeni setap koji  ce dovesti do toga da atomizer puno trosi... Sto mu dodje isto kao i - ne zavisi od samog korisnika koji ce setap postaviti vec od atomizera koji koristi... E tu se vracamo na pocetak price i u ovom slucaju sire gledano nisi u pravu... Od atomizera zavisi potrosnja...jer  su za odredjene atomizere prosto predvidjeni odredjeni setapi za koje se podrazumeva da ce trositi vise :)

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #2 poslato: Avgust 20, 2018, 21:30:54 »
Dobro,nisam se bas najjasnije izrazio...  ;D
Pre svega sam mislio na "istorodne" atomizere.Jos preciznije,na umu sam imao neki od ovih dvadesetak sto imam a koji su u radu i po nameni dosta slicni.
Naravno da se neki "ultra giga" DTL sa 8 grejaca ne moze ni sklopiti niti u radu porediti sa nekim malim MTL atomizerom pa samim tim ni potrosnja nece biti ista.Ali ako u Kayfun stavim grejac od 0.25mm preko 2mm i 7 namotaja (sto obicno koristim) pa posle taj isti grejac prebacim u Doggy pa posle njega u Dvarw,Hussar,Berserker...a sve koristim na istoj snazi i priblizno jednako otvorene (koliko je moguce) onda ce svaki atomizer trositi manje-vise jednaku kolicinu tecnosti.
Znaci mislim na atomizere koji mogu raditi sa istim grejacima i istom kolicinom vate a na korisniku je hoce li ih tako i koristiti (sto je neka druga stvar).To sto neko za Kayfun preferira jedan grejac a za Doggi drugi ili za nesto trece treci... nije merilo ni rada ni potrosnje posto je cinjenica da mogu raditi i sa istim i da ih neko (recimo ja  ;D ) bas tako koristi.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 7836
  • -Receive: 10478
  • Ugled: +12913/-0
« Odgovor #3 poslato: Avgust 24, 2018, 00:37:06 »
Ovu temu si otvorio zbog mene ?  :098:  Jesam , napisao sam negde da atomizer B trosi skoro duplo vise od atomizera A iako su u njima postavljeni identicni grejaci i koristim ih na identicnim snagama..da , atomizer B ima vece kanale za tecnost i da naspram vece potrosnje proizvodi i vise pare  :drool: ali...ne zalim se , i jedan i drugi su mi omiljeni i rado ih koristim  :lol:
Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • elektronske cigarete
« Odgovor #4 poslato: Avgust 24, 2018, 02:21:56 »
Nisam zbog tebe.Zaista,ni na kraj pameti mi nisi bio  ;D

Nego me nervira sto se jedna u radu prilicno jednostavna sprava tako zakomplikuje jer svako ima neko svoje tumacenje i svoje vidjenje kako bi trebalo.Ok,znam da je ovo individualni hobi i da mnogo zavisi od licnog dozivljaja ali kako da se pocetnik oseca kad vidi nase rasprave oko toga sta znaci "tesan" cug ili velika potrosnja?

Zato i postoje mere,standardi... i ne kupujemo npr.  "male" ,"srednje" ili "velike" burgije vec lepo 2mm ili 5mm ili sta vec treba.Jeste da puno brojeva i matematike ume da kvari dozivljaj ali kvari ga i pet atomizera kupljenih po raznim preporukama od kojih ni jedan ne odgovara.