Autor Tema: Ima li napretka u vejpingu?  (Pročitano 2272 puta)

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 11811
  • -Receive: 11049
  • Ugled: +22801/-0
Ima li napretka u vejpingu?
« poslato: Avgust 13, 2018, 15:48:22 »
  • Publish
  • Neka novija desavanja su me naterala da sam sebi postavim ovo pitanje, i sto vise razmisljam, sve sam vise uveren da nema. Neka davna resenja su bila savrsena, a sve posle su varijacije na temu ili koraci unazad. Mozda gresim, mozda mi je nesto promaklo, pa ako je neko primetio neki pozitivan korak voleo bih da nas podseti. Meni je ovo samo podsetnik da je ovo prilicno uska oblast i da nema nekog narocitog prostora za napredovanje, uz konstataciju da bi proizvodjaci trebali malo vise da rade na kvalitetu i dizajnu, a manje na nekim navodnim novitetima. Verovatno koriste cinjenicu da je vecina korisnika neupuceno u nacin funkcionisanja, i da smo navikli da je po pravilu sve novo bolje. Ali da se prisetimo sta je zadnjih godina trebalo da bude korak unapred i da li je bilo.

DTL po mom misljenju nikako nije bio napredak. Ovo je pre svega trebala da bude manje stetna alternativa pusenju, sto je sa ovim nacinom pod znakom pitanja. Osim toga, neprijatno je za gledanje i prilicno skupo. A i nije se bas primilo, pa je u zadnje vreme pretezno postalo zabava za napaljene klince. Cak su i uredjaji dobili novo ime. Ono od pre je elektronska cigareta, a ovo je vejp i sluzi za pravljenje trikova sa parom. Klinci koji nikad nisu pusili kupuju ove sprave, jer im je to kul, i koriste tecnosti sa cistim VG-om bez nikotina. Ovo jednostavno nije nesto sto moze da zadovoljni potrebe prosecnog bivseg pusaca, i mozda je zasluzeno postalo sasvim nova kategorija.

Kontrola temperature je izgledala kao revolucija u prevenciji zagorelog ukusa, ali ni danas, preko 4 godine od prvih TC modova, nije usla u neku masovnu upotrebu. Ne bas tako lako rukovanje, neshvacen i pogresno predstavljen nacin koriscenja, kao i forsiranje price da je TC pre svega namenjena DTL korisnicima, doprineli su slabom interesovanju onih najvernijih korisnika. Ipak, TC je donela nesto jako dobro - savrseno stabilne i precizne modove, i to je po mom misljenju najveci napredak od kad postoji elektronska cigareta. Ipak, ovo je pronalazak star vec prilicno godina, skok u jednom momentu zahvaljujuci Evolve-u, i dalje se nista specijalno nije desavalo. Naravno ne racunam sarene ekrane osetljive na dodir jer to nema nikakvu funkcionalnu vrednost. Umnozavanje broja baterija i povecanje kapaciteta nije bas najbolje prihvaceno, i pretezno sluzi onoj prethodnoj kategoriji.

Sto se atomziera tice, najveci napredak je njeno velicanstvo - vata ;D  Cesljana, nebeljena, organska, obicna, iz tampona, hirurska... svaka je bolja od fibera. Vata je uspela da udahne novi zivot nekim atomizerima koji sa fiberom nisu bas bili najbolji, i tad smo ocekivali mnogo. Ipak, po pitanju atomizera nista narocito se nije deslio. Probali smo razne zice za sudove, sajle, keramiku... I uglavnom se opet vratili na vatu. Jednostavno - obicna pamucna vata je vrhunski i najbolji materijal, i ne verujem da ce skoro nesto ugroziti njenu dominaciju.

Sto se atomizera tice, jos pre pokusaja nametanja DTL-a bilo je nekoliko zanimljivih i prilicno funkcionalnih resenja, koja je samo trebalo malo usavrsiti. Onda je bilo par godina pauze, kada se nije pojavio ni jedan MTL atomizer, a mi smo patili i karabudzili Kaje, Taje, ruze... I kad su skontali da nismo svi zainteresovani za duvanje oblaka, cak ni vecina, i da se bolje prodaju muzejski eksponati u M2L verziji nego potpuno novi modeli od kojih najvecu korist imaju recenzenti, resili su da nas pocaste. I posto se nema mnogo pameti (ili je to namerno), za cas postadosmo zatrpani poluproizvodima sa strasnim imenima cudovista, mitskih bica i ostalih sandzama. Cim se to opasno zove, mora da opasno radi ;D  I onda nam se iz susedne Madjarske pojavi Dvarw sa pratecim klonovima ;D  Atomizer koji je za kratko vreme (od pojavljivanja klona) stekao veliki broj vernih korisnika, i stvarno je dobar. Za mene najbolji atomizer ikad. Ali sta je drugo Dvarw nego MTL verzija sada vec praistorijskog Subtanka? Verovatno bi se i Subtank pojavio u M2L verziji da nije bilo DTL revolucije, a i sami smo ga uspesno prepravljali. A i on je naslednik Evoda, protanka, Aerotanka... Dakle, opet nista novo. Zapravo Dvarw me je i naveo na ovo razmisljanje.

Ovih dana su popularni i pod sistemi. Skoro sam imao prilike da probam jedan, i on je jedan od razloga zasto sam poceo da razmisljam na ovu temu. Podovi su u stvari one prve cigalike i egolike sprave, u nesto drugacijem pakovanju, kod kojih je fiber zamenjen vatom. Uglavnom, nisu to ni oni kasniji modeli sa izmenljivim glavama, nego oni bas prvi kod kojih se menja ceo atomizer sa sve tankom. I cak, za razliku od tih prvih modela koji su zahvaljujuci 510/ego navoju sve komponente bile medjusobno kompatibilne, ovde to nije slucaj. Osim sto malo savremenije izgledaju i sto zahvaljujuci vati mogu da podnesu vece snage i veci protok vazduha, moglo bi se reci da su korak unazad.

Moj zakljucak da su se od prvog modela e cigarete do danas desile samo dve znacajne inovacije - vata i TC. Prostora za neko znacajno unapredjenje nema. Ni ova moja tema nije nista bino ni znacajno, vise ubijam vreme i hteo sam sa ostalima da podelim neka svoja razmisljanja. A mozda cujemo i neko drugacije misljenje :017:

Van mreže hybrid

• Drug član
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 1707
    • -Receive: 714
    • Ugled: +2214/-0
    Odg: Ima li napretka u vejpingu?
    « Odgovor #1 poslato: Avgust 13, 2018, 22:25:32 »
  • Publish
  • Nije bas da nema napredka,kada sam ja pocinjao "postojale" su samo ego baterije,tj od modova da valja je bio provari koji je bio papreno skup.U pocetku sam licno imao jako puno problema sa glavama za evod ili tako neki kanger pa sam sam morao da karabudzim i namestam i ako nisam to hteo nikad i u pocetku je to bilo nikako.Sada zahvaljujuci braci kinezima imamo jako male,lepe i veoma precizne modove.Sada ima bas za svakog ko sta voli,veliki mod sa 2+ baterije kome je potreban kapacitet sa nekim dl atijem ili neki mod od 100mAh sa nekom kajom za smesne pare.
    Po meni najveci korak unazad su tecnosti tj arome,nema vise dobrih duvanskih tecnosti i to mi najvise smeta,sve neki cusdardi,vanile i devijacije na tu temu(ali to je mozda zbog popularnosti dl atija)

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 11811
    • -Receive: 11049
    • Ugled: +22801/-0
    « Odgovor #2 poslato: Avgust 13, 2018, 23:03:44 »
  • Publish
  • A ti si ocigledno samo citao naslov :thumbsup:

Van mreže bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 5645
    • -Receive: 9141
    • Ugled: +9967/-0
    • Pol: Muškarac
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #3 poslato: Avgust 14, 2018, 22:04:19 »
  • Publish
  • Tesko je postici neki znacajniji napredak kad se sustina tehnologije vrti oko parceta zagrejane zice a perjanice industrije su kineske manufakture i poneki garazni moder sa zapada.Mozda bi neki jaci "igraci",sa timovima inzenjera,fizicara,hemicara... i iz toga uspeli da izvuku bolje rezultate ali ovi trenutni to niti mogu da plate niti imaju potrebe.Ubaci se nova boja,LED tamo ili ovamo i musterije samo grabe.

Sem toga,pitanje je zele li uopste i sami korisnici neki napredak.Vidimo da ni TC nije zaziveo u znacajnijem obimu jer je,navodno,vecini suvise komplikovano pa se pojavljuje Replay kao jednostavnije resenje.Neki se cak ni sa VW jos uvek ne snalaze vec se jednostavo drze nekog odredjenog napona bez obzira na setap - 3,8V ili 4V npr.

Mozda mogu tu da povucem paralelu sa lulama - vekovima se koriste bez nekih znacajnijih funkcionalnih promena.Verovatno bi i tu mogle da se naprave neke izmene u vidu drugacije komore ili vazduha ali ljudi su izabrali da radije uzivaju u izgledu,obliku i materijalima.

Nazalost,u ovom vremenu u kojem zivimo se javlja drugi problem.Covek je u velikoj meri u modernom drustvu sveden na brojke a kad se na to doda i konzumerizam koji se propagira u svom najsirovijem smislu malo je ostalo od onog dostojanstva i samopostovanja koje se ogledalo u zelji da se poseduju kvalitetne stvari.Ne nuzno samo skupe u smislu statusa u drustvu vec kvalitetne i trajne zbog samog sebe.Zadovoljavamo se sarenim staklicima,stalno novim i novim,kupujemo stvari koje ce trajati mesec ili dva dana i iza sebe ostavljamo gomilu djubreta.

Sustina je da...ne znam sta sam hteo da kazem  ;D

Sa jedne strane imamo proizvodjace koji i ne cene proizvod koji proizvode (u mnogim kineskim ecig fabrikama nema nikog ko taj proizvod koristi) vec im je cilj samo sto nizi troskovi proizvodnje uz sto vecu prodaju.I to je ok.Sa druge imamo korisnike koji takodje ne cene (a cest ne znaju ni da upotrebljavaju) ono sto su kupili vec im je bitno samo da je novo i jeftino.Ne traze kvalitet,ne traze specijalni dizajn,ionako ce trajati samo do sledece nove stvari.
    Sto je,takodje,ok.I stanje je takvo kakvo je.I to je,verovatno,ok.Svidjalo se to meni ili ne.

Van mreže Điva

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 2352
    • -Receive: 1925
    • Ugled: +2218/-0
    « Odgovor #4 poslato: Avgust 14, 2018, 22:09:09 »
  • Publish
  • Vaporesso je napravio stvarno dobre keramičke grejače (cCell) :)
    Eleaf je srednje žalosno, Kanger totalno loše, Joyetech mg takođe.
    'GigaWatt' keramike nisam probao.

Sony Xperia ZR

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 10177
    • -Receive: 12294
    • Ugled: +14729/-0
    « Odgovor #5 poslato: Decembar 09, 2018, 01:04:44 »
  • Publish
  • Ima kako ne...pa eto pored toga sto ste vec pominjali tu su i ,pogadjate...nikotinske soli  :098:
    Moz' da paritimo 50mg bez da imamo osecaj da je to prejako pa sve dok se...ne predoziramo  :thumbsdown:
    A mozda i necemo jer su naravno proizvodjaci mislili na nas pa ih nude u kombinaciji sa POD sistemima koji imaju slabasnu bateriju pa ce veliku vecinu vremena umesto da ih konzumiramo biti prikljuceni na punjacu...sto je odlicno za odvikavanje od e-cig i vracanju na smrduse  ;D
    Pa se pitam...ko koga ovde j...  :smart:
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže badja007

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 2372
    • -Receive: 1338
    • Ugled: +1343/-0
    • posle 30god pusenja konacno nasao dostojnu zamenu.
    « Odgovor #6 poslato: April 29, 2019, 17:05:00 »
  • Publish
  • Prava stvar..