Autor Tema: Heat flux grejaca,odnosno "Heat Flux Vaping Chart"  (Pročitano 4925 puta)

Na mreži bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 5032
  • -Receive: 7543
  • Ugled: +8369/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Heat flux grejaca,odnosno "Heat Flux Vaping Chart"
« poslato: Decembar 22, 2017, 23:09:29 »
  • Publish
  • Pre par godina,u vreme mehanickih modova,bile su popularne one "Vaping Power Chart" ,odnosno tabele koje su se bavile odnosom otpora i napona.Posto napretkom regulisanih modova otpor i napon imaju sve manje znacaja za krajnjeg korisnika resio sam da napravim nesto slicno ali sa malo vise ima uticaja na sam osecaj parenja a manje na opterecenje moda i baterija.

Prvo da objasnim par detalja

Heat flux u zelenom je onaj flux koji,istrazivanjem po raznim forumima,odgovara vecini korisnika na jednostavnim single coil atomizerima tipa Kayfun i sl.To je uglavnom izmedju 150 i 180 mW/mm².

Iz istog razloga debljina zice,broja namotaja i precnik grejaca je uzet onaj koji se uglavnom upotrebljava na takvim atomizerima.Naravno,nije nista pogresno ni kod upotrebe 0,50mm zice oko 1mm ali je retko pa se ne nalazi u tabeli (iskreno,mrzelo me da pisem  ;D ) a  moze da se izracuna na Steam Engine.

Heat flux u crvenom je vise za korisnike koji koriste dripere kod kojih je mahom potrebna nesto veca vrednost zbog same konstrukcije tog tipa atomizera ali i u tom slucaju retko ko prelazi 250 mW/mm².

Materijal grejaca kao ni otpor nemaju uticaj na heat flux.

Recimo,moje vrednosti su oko 165 kod 0,25mm zice i 2mm,odnosno oko 140 kod 0,32mm zice i 2,5mm precnika grejaca.Grejac od deblje zice nizi flux kompenzuje vecom povrsinom (naravno,po cenu tromosti).

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    Odg: Heat flux grejaca,odnosno "Heat Flux Vaping Chart"
    « Odgovor #1 poslato: Januar 02, 2018, 17:51:23 »
  • Publish
  • Evo nastavak za vece grejace i deblje zice ,040mm i 0.50mm ,precnika grejaca 2,5 do 4mm

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 8965
    • -Receive: 11352
    • Ugled: +13787/-0
    « Odgovor #2 poslato: Januar 02, 2018, 19:33:53 »
  • Publish
  • Dakle crvena boja oznacava preveliku temperaturu coila koliko se ja razumem no kapiram i da pojedini korisnici snagu povecavaju iskljucivo iz razloga brzeg odziva grejaca , sto je deblja zica u pitanju lakse se "izgubi kompas" i intenzivnije je koriscenje u crvenoj zoni ...danas postoje vise nacina da se ostane u "bezbednoj zoni" bez pada performansi a to znaju vrlo dobro svi oni koji su prihvatili upotrebu kontrole temperature ili preheat funkciju sto bi takodje preporucio svakom ko se pronasao u ovom tekstu  :yes: 
    U slucaju TC preporuceni limit je do max 230C a za preheat rekao bih do max 10-15W ( u slucaju debljine zice 0.40-0.51 ) vise od snage koja vas drzi van crvenog u trajanju od oko 0.5 sec  :00000003:
    Umereni korisnici koji ne ulaze u crveno ne moraju da brinu i nije obavezna upotreba ovih dodatnih opcija osim da vode racuna da uvek imaju dovoljno tecnosti u tanku i obezbede optimalno natapanje grejaca  :wave:
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #3 poslato: Januar 20, 2018, 16:07:22 »
  • Publish
  • Da,otprilike tako.
    Preheat je odlicna funkcija kada se koristi na pravi nacin i pomocu nje mozemo uspesno koristiti prednost vece povrsine a u isto vreme znatno umanjiti probleme sa povecanom masom grejaca.
    Nazalost,nemam ni jedan mod sa tom funkcijom pa ne mogu reci koliko povecanje snage je potrebno i u kolikom trajanju ali ono sto je bitno je da se koristi umereno jer nam je cilj samo da savladamo masu a ne da lazemo sebe na kojoj snazi parimo.

Sto se ove dve tabele tice,pravio sam ih jer smatram da je heat flux prilicno dobra (i jednostavna) polazna osnova za one koji vole da eksperimentisu sa raznim grejacima.Naime,cesto se ljudi (posebno pocetnici) na forumima pozale na rad nekog atomizera i kao odgovor dobijaju preporuke za razne kombinacije debljine zice,obima oko kojeg se namotava i snage,sve sa pratecim superlativima i onda slepo prate uputstva ali bez zadovoljavajucih rezultata i bez razumevanja sta se zapravo desava.

Ako znamo okvir gde nam heat flux odgovara ili zelimo da bude onda je lako pronaci grejac koji,sa jedne strane, po dimenzijama odgovara protoku vazduha i natapanju odredjenog atomizera a sa druge odgovara po radu i pari koju proizvodi nasim potrebama.

Van mreže kinkel

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 983
    • -Receive: 980
    • Ugled: +980/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #4 poslato: Mart 28, 2019, 06:53:14 »
  • Publish
  • cek, to znaci da moja 0,25 zica, na 2mm precniku sa 1,6 oma (sad ima li 6 ili 7 nam. nisam bas brojao .. bem li ga), na unimax cevi (3,7v mislim) .. daje 8-9w .. znaci u zelenom sam (tesko)?minifit sa 0.25 zicom, na precniku 2mm sa 1.6 oma i naponom od 3.3v  .. daje oko 7w .. to je zeleno

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #5 poslato: Mart 29, 2019, 01:12:43 »
  • Publish
  • Pa da,tako nekako. Mislim,nije to crveno-zeleno bas precizno.Vise je to nesto sto sam primetio citajuci forume,da vecini odgovara tu negde a i ja licno volim da sam ispod 200 mW/mm²  pa sam tako i postavio.Medjutim,ako je npr. lose natapanje i grejac suv onda je i ono plavo na pocetku previse  ;D .
    Ali generalno,kao i sve u vezi parenja,manje je uvek bolje pa i flux treba drzati na sto manjoj vrednosti koja zadovoljava upotrebu.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #6 poslato: Mart 29, 2019, 02:27:18 »
  • Publish
  • Po ovome ispada da ne bi bilo lose da se moze podesavati heat flux na uredjaju umesto snage ili napona  ;D
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže kinkel

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #7 poslato: Mart 29, 2019, 09:25:37 »
  • Publish
  • evo malo sam se poigrao, cisto da napisem.

klepton za mtl (tretiracu ga kao obican grejac) .. dakle, jezgro 0.25 kantal A1, okolo 0.1 kantal A1 .. precnik 2mm, 4 namotaja, 1.16 oma.
    Cevka unimax (3.7V) .. snaga 11W .. 191.81(mW/mm2) ..  prema preporuci aplikacije VapeToolPro .. preporuceno od 9.2W do 18.3W .. Bas na granici (prema tablici u ovoj temi, a zlatna sredina prema aplikaciji?), odlican Vajp. (20% dnevnog vajpa (vreme ne kolicina u ml) oko 2ml)

ovo ne koristim, vec sam probao u obicnom atiju .. 0.20 .. nichrome .. nr-r-nr .. precnik 2mm, 6 namotaja, 1.66 oma.Cevka unimax (3.7V) .. snaga 8.1W .. 223.01(mW/mm2) .. prema preporuci aplikacije VapeToolPro .. preporuceno od 5.4W do 10.9W .. Nije bezbedno, super vajp ..

sad 0.20 .. nichrome .. nr-r-nr .. precnik 2mm, 6 namotaja, 1.66 oma.MiniFit (3.3V) .. snaga 6.4W .. 177.40(mW/mm2) .. prema preporuci aplikacije VapeToolPro .. preporuceno od 5.4W do 10.9W (ista preporuka, nije greska) .. Bezbedno, maestralan vajp. (80% dnevne upotrbe (vreme ne kolicina u ml) oko 3ml)
    .. jedino me buni preporuka od strane pomenute aplikacije, na osnovu cega postoji ta tolerancija, gradacija pozeljne temperature? ..

sve u svemu, u gornjoj zoni bezbednosti sam :) , i slazem se sa kolegama heat flux je najbitniji u celoj matematici, TACKA.

Van mreže BobanNB

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 7
    • -Receive: 103
    • Ugled: +103/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #8 poslato: Mart 29, 2019, 10:34:44 »
  • Publish
  • Не бих ја теби поверио рачуњање....20%=2мл па онда 80%=3мл....дедер ти то мени објасни
    П. С. Израчунао ја кад сам прочитао како треба......време лепо пише.....бем се ћорав
    Послато са IQ1019N уз помоћ палца

Van mreže kinkel

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #9 poslato: Mart 29, 2019, 10:45:33 »
  • Publish
  • .. nisam znao kako da se izrazim bolje .. klepton sprzi 2ml brzo (kafa ujutru i popodne moc navike) .. a minifit za ceo dan pomalo potrosnja mala jer je i grejac malecki .. tako da se procenti odnose na vreme tj koliko drzim ecig u ruci :)

Van mreže BobanNB

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 7
    • -Receive: 103
    • Ugled: +103/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #10 poslato: Mart 29, 2019, 10:52:04 »
  • Publish
  • Ма сконтао кад сам написао пост.........тако то кад ми прсти брже израчунају нег мозак.....мораћу поново да га разрадим којом партијом шаха.

Послато са IQ1019N уз помоћ палца

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 11023
    • -Receive: 10588
    • Ugled: +22340/-0
    « Odgovor #11 poslato: Mart 29, 2019, 11:24:57 »
  • Publish
  • Sto se ove dve tabele tice,pravio sam ih jer smatram da je heat flux prilicno dobra (i jednostavna) polazna osnova za one koji vole da eksperimentisu sa raznim grejacima.Naime,cesto se ljudi (posebno pocetnici) na forumima pozale na rad nekog atomizera i kao odgovor dobijaju preporuke za razne kombinacije debljine zice,obima oko kojeg se namotava i snage,sve sa pratecim superlativima i onda slepo prate uputstva ali bez zadovoljavajucih rezultata i bez razumevanja sta se zapravo desava.

Ako znamo okvir gde nam heat flux odgovara ili zelimo da bude onda je lako pronaci grejac koji,sa jedne strane, po dimenzijama odgovara protoku vazduha i natapanju odredjenog atomizera a sa druge odgovara po radu i pari koju proizvodi nasim potrebama.

Ovo je sustina. Ispravan odabir grejaca i njemu primerene snage je osnova bezbednog vejpa, i mislim da ovu temu treba zalepiti ne neko vidljivo mesto. Ne treba zaboraviti da je ovo samo osnova, i da bez odgovarajuceg natapanja i u idealnim uslovima lako izadjemo iz bezbedne zone. Na ovo moze uticati i sama gustina tecnosti o kojoj smo ovih dana toliko zvakali, a i sama konstrukcija atomizera.

Navescu jedan primer koji se tice konstrukcije. Moj prethodni atomizer je bio Kayfun Lite plus, i sa njim sam bio na granici izmedju dve zelene zone, ali vise u bledoj. Sa prelaskom na Dvarw, zagazio sam dublje u tamno zelenu zonu i izgubio svaki kontakt sa bledo zelenom, a da je temperatura ostala gotovo identicna kao i subjektivni osecaj. Ne mislim da je moj trenutni vejp manje bezbedan, cak naprotiv, i ako tabela kaze drugacije. Prvi atomizer, svojevremeno izuzetno cenjen zbog suve i bogate pare i umerene arome, zapravo ima jako lose natapanje. Mali vertikalni kanal, koji jos ima i stepenice od navoja koje ogranicavaju dotok, tacka gde vata prima tecnost dosta daleko od grejaca... Pa ovaj atomizer radi gotovo na ivici dry hit-a i trazi pazljivo postavljanje setapa, dobro razredjenu tecnost i oprez sa dodavanjem snage. Sa druge strane, Dvarw ima izuzetno dobro natapanje, velike rupe, dosta prostora u komori, pa uz bolje natapanje dolazi i bolje hladjenje grejaca, sto podrazumeva i nesto vecu snagu. Nije to neka bitna razlika, neih 0,5W, ali sa tanjim zicama se vrlo lako preskoci ona bezbedna granica. Skoro sam prijatelju dao na koriscenje moj stari PT, napakovao grejaci i prethodno probao, kako bih znao koju snagu da mu preporucim jer ga odavno nisam koristio. I ako sam znao sta priblizno mogu da ocekujem, proslo dosta vremena od kad sam koristio slicne atomizere, i prosto se nadjem u cudu. Granica izmedju plavog i svetlo zelenog, a u tamno zelenom bi verovatno bio i zagorakis.

Naravno, danas PT-like atomizere gotovo niko ne koristi, a i stare kaje sve manje. Sto je mozda greska, ali i cena lenjosti i nedostatka zelje za upoznavanjem materije. Ovi atomizeri sa ''losim'' natapanjem fantasticno rade na malim snagama, pa su zato izuzetno mali potrosaci. Secam se svog prvenca ego-c, sa kojim uopste nisam bio nezadovolja, a na naprednije sprave sam presao zahvaljujuci marketingu i gladnim ocima. Mali prdavi fitiljcic od fibera, zicica 0,12 valjda... Mislim da bi se na 8W ceo zapalio. Ali ja sa njim nisam ni imao potrebe za vise od 5W i trosio sam 1-1.5 ml dnevno.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #12 poslato: Mart 29, 2019, 11:38:47 »
  • Publish
  • Kinkel ne znam racunam i ja isto taj tvoj klepton kao obican grejac i nikako ne dobijam vrednost 191mW/mm2 na 2  kalkulatora..

Pada sumnja na tu android aplikaciju da uopste dobro racuna HF..

Van mreže Oddy

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • -Given: 14
    • -Receive: 37
    • Ugled: +37/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #13 poslato: Mart 29, 2019, 12:16:07 »
  • Publish
  • Probao i ja preko aplikacije.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Van mreže kinkel

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #14 poslato: Mart 29, 2019, 12:18:44 »
  • Publish

• izvinjavam se kada sam napisao da racunam kao obicni grejac, mislio sam na tabelu iz teme .. jer nema podataka za klepton.. a evo vidite.EDIT: Proverio sam i na DNA modu .. kad mu zadam snagu .. dobijem istu struju i napon kao sto kaze aplikacija +- 0.1 .. slikao bih i to, al mi nije tu mod, a ni ati .. uzgred, tu zicu koristim na 2,4 precniku i onda je na 130 i nesto ... ovo sam namotao zbog poredjenja sa ovom skroz tankom zicom.EDIT (jos jedan) .. Nije mi cilj da teram mak na konac, more biti da gresim .. iznosim samo podatke.