Autor Tema: Kalibracija TC  (Pročitano 323 puta)

Van mreže bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 3993
  • -Receive: 5145
  • Ugled: +5970/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Kalibracija TC
« poslato: Februar 08, 2018, 03:31:20 »
  • Publish
  • S obzirom na sarolikost danasnjih TC modova i njihovih "fabrickih" podesavanja kao i jos vecu sarolikost zica uglavnom nepoznatih vrednosti TCR,cesto se pri upotrebi javlja problem u vidu nepravilnog ili netacnog rada,odnosno netacno dobijene temperature a sve vezano za pogresno postavljen TCR na uredjaju za zicu koju koristimo.

Postoji jednostavan test kojim mozemo da utvrdimo tacan TCR za svaku zicu a zasniva se na sledecem:

Znamo da voda isparava na tacno 100C i ne moze se zagrejati na vise od toga sem pri povecanom pritisku iz cega sledi da ce mod sa atomizerom u kome se nalazi voda umesto e-liquida,pri pravilno podesenom TCR-u,pokazivati temperaturu od tacno 100C sve dok u njemu ima tecnosti,u ovom slucaju vode.

U praksi,pri izvodjenju testa,nema potrebe sklapati i bukvalno puniti atomizer vodom vec je dovoljno samu bazu sa setapom (grejac sa provucenom vatom) postaviti na mod i nakapati par kapi vode na vatu (mozda bolje destilovane ali nisam primetio neku razliku ni sa cesmovacom).
    Snaga se podesi na neku umerenu vrednost (da ne bi doslo do naglog i preteranog zagrevanja i prskanja vode ) a temperatura na bilo sta vece od 100C (moze 150C,moze 200C a moze i 300C,potpuno nebitno).

Ukoliko je TCR ispravan za tu zicu i ukoliko je otpor pravilno ocitan od strane moda,sve dok ima vode u vati linija temperature bi trebalo da izgleda ovako:

Ako TCR nije odgovarajuci,temperatura ce biti bilo sta drugo sem tih 100C i to znaci da bi ga manuelno trebalo doterati na vrednost na kojoj ce mod pokazivati temperaturu kljucanja vode - 100C.
    Naravno,preduslov za izvodjenje testa uopste je pravilno ocitavanje otpora i stabilnost istog u radu.

Licno sam probao na 2 moda i dobijao otprilike to sto je trebalo (+/- 3-4C) ali treba uzeti u obzir da TCR nije linearan i da TCR za 100C nije potpuno isti kao TCR za 200C (koja je bliza temperaturi na kojoj zaista parimo) i da ovo funkcionise preciznije kod modova koji koriste TFR.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 6542
    • -Receive: 9447
    • Ugled: +11882/-0
    Odg: Kalibracija TC
    « Odgovor #1 poslato: Februar 08, 2018, 03:50:52 »
  • Publish
  • Ovo cu morati da probam  :00000003:
    « Poslednja izmena: Februar 08, 2018, 13:19:26 bobpp »
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Na mreži vukpavlovic74

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 94
    • -Receive: 89
    • Ugled: +89/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #2 poslato: Februar 08, 2018, 09:18:06 »
  • Publish
  • Svaka čast za post ali može li malo detaljnije za nas ometene u razvoju?
    Napr šta znači manuelno doterati TCR? napr Koliko jedinica TCR-a treba dodati da bi se povećala temeratura za 3 ili 5 C? Znam da je u pitanju aproksimacija ali koji je red veličine u pitanju?
    Inače ceo ovaj test se vrši u Escribe-u u Device Monitor-u? Ako mod nije DNA, može li se i tad nešto izvesti?
    « Poslednja izmena: Februar 08, 2018, 13:19:46 bobpp »

Van mreže bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #3 poslato: Februar 08, 2018, 13:25:28 »
  • Publish
  • Prvo,ne mora DNA i monitor,cuo sam da neki modovi mogu da prikazu temperaturu i na svom ekranu  ;D
    Sto se tice TCR i koliko..nemam pojma.Tvoj mod,tvoja zica pa se igras dok ne dobijes nesto smisleno.Odstupanje od par stepeni nije strasno ali ako dobijes neke vrednosti temperature reda 70C ili 140C onda ne valja.Ili je TCR (TFR) smaknut ili otpor luduje.

Sto se tice manuelng doterivanja TCR,neki modovi imaju tu opciju dok kod DNA mislim da treba ucitati/napraviti odgovarajuci profil u kojem je to vec sadrzano.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #4 poslato: Februar 08, 2018, 13:51:54 »
  • Publish
  • Probao na dva atomizera, na prvom sa 0.25mm ni200 u setapu dobio tacno 100C:

Snagu sam pustao izmedju 7 i 10W ali to nije imalo uticaja na krajnju temperaturu tako da potvrdjujem da je ovo idealan nacin da se proveri setup pre pustanja u pogon i garant da ce kontrola temperature raditi onako kako treba  :00000003:

Sa druge strane na drugom atomizeru sa 0.25mm SS316L sam imao problema sa kontrolom temperature ( nestabilan rad ) i kada sam uradio test sa vodom na njemu dobio sam porazavajuci rezultat odnosno razlika u odstupanju je bila cak 40% tj temperatura nije prelazila 60C..
    Probao sam menjati TCR u rasponu 68-98 , povecavao snagu no medjutim temperatura se i dalje vrtela oko 60C tako da verujem da ukoliko sve ostalo nije ispostovano ( stabilan otpor pre svega ) menjanjem TCR-a se nista ne moze dobiti i verujem da gresku moram traziti u drugom smeru ..
    Ovaj test je tvrdim i dalje odlican i poradicu na tome da nateram ovaj atomizer da radi kako treba a ukoliko ipak ne uspem necu ga koristiti za kontrolu temperature jer ocigledno da je to na njemu nemoguca misija ..
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Na mreži vukpavlovic74

• Full Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #5 poslato: Februar 08, 2018, 18:05:15 »
  • Publish
  • Sa oba atija si koristio isti mod? Da li je moguće da je u pitanju samo razlika u materijalu tj SS vs Ni ? (Šta bi se desilo da u taj drugi ati staviš Ni?...i obrnuto?)
    Baš me zanima šta će ispasti razlog...sećam se da je jednom prilikom kolega Kinkel imao problema sa Hasturom u TC-u jer je dotični bio ofarban
    Moram psihički da se spremim pa da se za vikend bacim na experimentisanje...

Van mreže Svemir

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • -Given: 6
    • -Receive: 15
    • Ugled: +15/-0
    • elektronske cigarete
    Kalibracija TC
    « Odgovor #6 poslato: Februar 09, 2018, 22:50:31 »
  • Publish
  • Bilo bi dobro posle prvog uspesnog testa probati isti atomizer na drugom modu sa potpuno identicnim podesavanjima a po mogucnosti drugog proizvodjaca pa videti da li taj drugi mod daje iste rezultate kao prvi

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2018, 23:49:55 »
  • Publish
  • Vukpavlovic74 koristio sam isti mod a probao sam i razlicite materijale u "problematicnom" atiju odstupanje u temperaturi je bilo identicno i najbolje sto sam izvukao je bilo oko 90C ali tu tek nastaje drama... Zasto imam manje od 100C ? Ne bi cak bio problem da se radi o par stepeni gore-dole medjutim 10% na 200C je 20C razlike i opet ponavljam MANJE...Zasto to ponavljam ? Zato sto ne vidim problem u atomizeru jer ukoliko bi bilo do njega u tom slucaju bih imao dodatni otpor i temperatura vode bi bila VECA od 100C  :Scratch-Head:
    I onda se setim da sam svojevremeno radio korekciju  ocitavanja otpora pomeranjem senta na 99% kao i kalibraciju unutrasnjeg otpora moda ( prespajanjem 510 ) i pomerio setovanje za 0,005 ohma , vratim sve vrednosti na fabricke i probam...

Ja zadovoljan  :00000003:

Sto se tice kalibracije TC ja sam zavrsio jer i tako ne koristim kontrolu temperature pa mi svakako nece ovo iskustvo narocito poboljsati kvalitet vejpa no ukoliko neko od vas oseti potrebu za tim i ukoliko rezultati testa ne budu zadovoljavajuci a nada se pomoci..tu sam  :lol:

Na mreži vukpavlovic74

• Full Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #8 poslato: Februar 11, 2018, 04:20:28 »
  • Publish
  • Mnogo toga uopšte ne kapiram (nažalost)...
    Kako je moguće da tvoja prepravka na modu, na jednom atomizeru ne daje nikakve rezultate a na drugom daje 40% grešku ?
    Ne znam da li dobro čitam podatke ali na prvom dijagramu ispada da si stavio grejač koji daje otpor 0,177 oma u kaju mini? Da nije tu neka greška?

Inače čitajući ovaj tvoj poslednji post i Bobov prvi, ufati me sramota i reših da i ja napravim test...nema veze što je pola 4 ujutru...aj da vidim šta će da mi kaže
    Evo sad je 4:15 i uspeo sam apsolutno sve da urnišem...više ne mogu da upalim ni TC iako sam vratio sve na fabrički seting...imao sam loš osećaj  :comp26:
    Laku noć  :banghead: :axe: :021: :wave:

5:20 bez obzira na default settings, sve je u rasulu...

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #9 poslato: Februar 11, 2018, 06:22:39 »
  • Publish
  • Sta god bih ti odgovorio verujem da bi te samo jos vise zbunilo , ukratko...dijagrami koje sam postavio pokazuju da je test sa vodom prosao jer je tamperatura oko 100C dakle nemaju nikakvu gresku i ne treba je traziti a u vezi tvog slucaja ...malo je nejasno o kakvom rasulu se radi ( nadam se da nisi Aegis napunio vodom )  :Scratch-Head:
    Posedujes DNA60 prikaci ga na PC uradi test i postavi dijagram da vidimo sta se desava ...

Van mreže bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #10 poslato: Februar 11, 2018, 15:07:10 »
  • Publish
  • Sta se desilo?Kakvo rasulo?
    Nesto fizicki zeznuto ili oko podesavanja?

Ako je usla voda (ili eliquid,svejedno) u mod (a u Aegis ne bi trebalo ni da moze) onda ne valja ali ne znam sto bi se to desilo posto treba bukvalno samo dve kapi na vatu.

A ako je nesto do softvera a vratio si na fabricka podesavanja onda je druga stvar u pitanju - ili fabricka podesavanja nisu dobra (bar ne za tvoju zicu) ili mod nije ni vratio na fabricka podesavanja  (sto znaci da je nesto do moda) ili imas problem sa ocitavanjem ili stabilnoscu otpora (problem sa atomizerom/konektorom/samim modom).

Na mreži vukpavlovic74

• Full Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #11 poslato: Februar 11, 2018, 16:23:59 »
  • Publish
  • Na DNA 60 sam vratio sve na fabrička podešavanja ali ipak je sve suludo...ima preheat od 5 sekundi sa 60 W, pali temprature protection čim ga taknem
    Nije ušla voda niti je bilo bilo kakvih oštećenja...to što se desilo nema veze sa testom sa vodom
    Sad jednostavno moram da odem kod nekog ko zna sa DNA-ovima da mi kaže o čemu se radi...moguće je i da se jednostavno pokvario jer mi je ispao par puta (zato sam i naručio Aegis)...šteta

Van mreže bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #12 poslato: Februar 11, 2018, 16:31:11 »
  • Publish
  • E jbg...bas steta.
    Mozda moze da se presteluje ili novi firmware ili se mozda nesto otkacilo...Mozda neka glupost,ne mora da znaci da je riknuo.
    Nemam DNA,tu ne mogu pomoci.

Na mreži vukpavlovic74

• Full Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #13 poslato: Februar 11, 2018, 16:35:27 »
  • Publish
  • Nije žvaka za seljaka...to je fina elektronika, nije predvidjen da pada X puta