Autor Tema: Gde nabaviti DIY komponente za mikasnje tečnosti?  (Pročitano 51214 puta)

Van mreže Para

• Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 31
  • Ugled: +1267/-0
Gde nabaviti DIY komponente za mikasnje tečnosti?
« poslato: Novembar 07, 2012, 20:13:40 »
  • Publish
  • PROLOG

Kada pročitamo sve tekstove kako napraviti tečnost za e-cig, suočićemo se sa pitanjem, a gdje to sve nabaviti? Kada se počnete raspitivati, nailazićete na razne odgovore. Od onih, nemoj to ni pokušavati otrovaćeš se, opasno je, nije provereno, ajme nastradaćeš, kupi od mene...Ili što je najpodmuklije dobićete poruku na PP: "Kupi od xx-a on ti pravi odlične tečnosti". To ja zovem sačekušama po forumima.

Tečnosti uzimajte samo od onih koji su javno istakli svoje artikle, jer oni i stoje iza kvaliteta tih tečnosti. Od ovih drugih, bežite što dalje.

Oni koji vam prodaju kao na preporuku ili preko PP, svoje tečnosti obično prave kada im žena ode na spavanje ili u nekakvoj garaži ili špajizu. Gdje takvi nabavljaju komponente? Pa to niko ne zna. Ali, pošto su im tečnosti jeftine, ne mogu biti dobre. Odakle nabavljaju nikotin, kakav glicerin koriste, a o propilen glikolu i da ne govorim. A voda? Pa ne može baš ni svakakva voda u tečnost. Kakvu vodu sipaju u tečnost? To niko ne zna, niti se može znati. Motiv za mućkanje im nije ljubav prema parenju sigurno, jer kad tad mućkanje tečnosti postane takav smor, da vam pripadne muka na pomisao da morate opet mućkati. Jednostavno dosadi i dojadi. Motiv "mućkaroša" je dakle da se u ovim teškim vremenima namakne neka crkavica. Opet, to mogu i da razumijem. Ali rizikovati da nekoga izložiš opasnosti, zarad sitne zarade, e to ne razumijem. Pušenje je bolest, bili smo ovisnici. Gadim se onih koji tu ljudsku slabost pokušavaju iskoristiti.

Nadam se da ćete poslije ovog uvoda, dva puta razmisliti prije nego uletite u klopku kupovine tečnosti, bez sertifikata i dokaza o porijeklu sirovina.

ODLUČILI STE DA SAMI MIKSATE?

U redu, ako je odgovor na gornje pitanje potvrdan i pročitali ste sve detalje o postupku miksanja, treba da vas upozorim da sve radite na svoju odgovornost. Već znate da vam treba nikotinska baza, glicerin biljnog porijekla, propilen glikol, voda i arome.

NIKOTINSKA BAZA
    Možete je nabaviti iz mnogo izvora. Ja trenutno koristim Šangaj (Qwis) bazu, u kojoj se nalazi nikotin duvanskog porijekla, dakle nije sintetizovan. Šta znači nije sintetizovan? Pa kao i vještačke arome i nikotin se može dobiti sintezom, vještačkim putem. Postoji 99 poznatih vrsta biljaka iz kojih se može dobiti nikotin. Takođe postoji način da se raznim hemijskim postupcima takođe proizvede sintetički nikotin. Možete malo guglati o ovome.
    Dakle ja nabavljam ovu bazu: http://www.china-sells.com/shop.php?cid=219

PROPILEN GLIKOL - PG
    Uh, on je baš problematičan po mom mišljenju. Dobar je u tečnosti jer dobro apsorbuje arome i nikotin i daje dodatni TH (udar u grlo), ali je i veoma agresivan i iritantan za većinu vapera. Najveći problem koji je vezan za nabavku propilen glikola je njegova čistoća. Kako da znamo da je čist i da u njemu nema sastojaka koji bi nam mogli naškoditi? Teško. Ko nam može garantovati da je tamo neki radnik oprao bubnjeve u kojima se prethodno pravila neka otrovna hemikalija. Razmislite o tome. Ko u Srbiji proizvodi PG sa mišlju da će to neko inhalirati? Niko! Preostaje nam da vjerujemo dobavljaču ili da naručimo s vana. Naručivati propilen glikol s vana je skupo, poštarina, a onda eventualna pitanja na carini. Tvrdim da ovi što mućkaju po garažama sigurno ne koriste uvozni PG, lažu vas. Oni prave na veliko po nekoliko litara, a to nema šanse da dobiju poštom ili ako dobiju, carina i poštarina bi im bila tolika da bi im tečnost bila skuplja od Umbrelinih.
    Moj savjet je da izbjegavate PG u tečnostima. Nemam savjet za nabavku PG-a na domaćem tržištu.

GLICERIN BILJNOG PORIJEKLA - VG
    Glicerin je kvantitativno najvažniji sastojak tečnosti. Nije problematičan kao PG i ima širu primjenu. Nemojte da vas zbunjuje široka upotreba glicerina, ni to nije dobro. Ako je glicerin dobar za kozmetiku, kolače, sirupe to ne znači da ga možemo nemilice trpati u pluća. Želudac je sasvim drugačiji organ od pluća, jel tako! Ali ipak dosadašnja istraživanja nisu osporila VG ili ga optužila za izazivanje opasnijih nuspojava u parenju. Naručivanje s vana je opet skupo. Ima ga na domaćem tržištu i može se nabaviti. E sad nastaje problem i najveći strah koji imaju "garage" preprodavci tečnosti,  a to je da se ne razbije mit o opasnom VG-u na domaćem tržištu. Na nekim forumima će vam "oko izvaditi" ako kažete gdje ima da se nabavi dobar uvozni VG za male pare. Pa ima.   U Srbiji se može naći glicerin koji je uvezen iz EU, i takav mora da zadovoljava PhEur standarde. Ne zaboravite da domaći proizvođači rade još uvijek po PhJug standardu po kojem je VG prihvatljiv sa 98% čistoće, a to je neprihvatljivo za inhaliranje. Po PhEur glicerin je najmanje 99,5% čist. O ovome morate da vodite računa pri kupovini. Dakle morate nabaviti provjereno uvozni VG, uz predočavanje sertifikata o kvalitetu, porijeklu i uvozniku.
    Ja VG nabavljam odavde: http://www.aromaherb-shop.net/kupi/glicerin-50-ml-142676

VODA
    Može se u tečnost dodavati i demi voda i destilovana, ali definitivno najbolja je aqua injection, koju možete kupiti u bolje snadbevenim apotekama.
    Ako koristite čist VG u tečnosti, vodu morate koristiti za razređivanje čak u nekim slučajevima i do 15%, onda morate koristiti što čistiju vodu bez minerala, teških metala i ostalih sastojaka.

AROME
    FA možete nabaviti kod SM MIX-a, TPA ovdje: https://shop.perfumersapprentice.com/default.aspx i ovdje imate vrhunskih aroma http://shop.bluemistvaping.com/index.php?main_page=product_info&products_id=531 (ovu ističem)

I to je to.
    Naravno, sve što radite, radite na sopstvenu odgovornost.

Edit dodatak:

Poseban je doživljaj kad sam napraviš tečnost. Evo i kratki kurs.

Ako parite 40ml tečnosti mesečno i ako znate koja vam je aroma omiljena, sve ostalo je jednostavno. Nakapate aromu u bazu i to je sav posao. Samo morate nabaviti kalitetno, a to gore i piše.

Možete odmah za probu smućkati tečnosti za 6 meseci. To je 240ml.

Kupite sa Inawere 100ml ECO bazu sa 38mg nikotina, i 10ml omiljene arome  http://www.inaweraflavours.com/en/10-liquid-nicotine-pg-based
    150ml VG-a evo link, http://www.aromaherb-shop.net/kupi/glicerin-50-ml-142676
    10ml destilovane vode.

Smućkate 100ml ECO baze, 130ml VG-a i 10ml vode i dobićete 240ml nove baze za parenje jačine 16mg.
    Odvojite 40 ml novonapravljene baze i nakapate aromu, izmiješate dobro sa mikserom za nes kafu i eto tečnosti za mjesec dana.

Računica:
    ECO baza 100ml.............1.700 din.
    VG 150ml...........................250 din.
    Aroma................................300 din.
    Voda....................................80 din.
    UKUPNO: 2.330 din.

Eto imate tečnost koja će da vas košta 388 din. mesečno.

Ušteda za 6 mjeseci je minimalno 7.000 din. a to je dovoljno za dobar mod ili mnogo ...mizera ili za mućkanje još 18 meseci.

;)
    « Poslednja izmena: Novembar 08, 2012, 17:17:59 Para »

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 3
    • Ugled: +987/-0
    • Pol: Muškarac
    • Viva La Revolución
    Odg: Gde nabaviti DIY komponente za mikasnje tečnosti?
    « Odgovor #1 poslato: Novembar 07, 2012, 21:11:07 »
  • Publish
  • Mene zanima ovo vezano za vodu,dakle koja je razlika izmedju dostilovane vode za laboratorisku analizu iz apoteke i te aqua injection?

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #2 poslato: Novembar 07, 2012, 21:33:22 »
  • Publish
  • Ono što sam ja mogao iščitati je da čak i redestilovana voda teško dostiže Ph vrednost 5, a nama treba voda sa ph 7, bez ičega. Čista H20. Negdje sam pročitao da je čak demi voda čistija od destilovane. Ta koju ti koristiš je najvjerovatnije redestilovana i normalno da je OK. Ali voda koja se koristi za injekcije u sebi nema ništa, apsolutno je čista.

Počeo sam obraćati više pažnje na vodu od kada koristim VG u velikom procentu, tako da moram sipati više vode u tečnost. Ranije nisam toliko vodio računa o tome.
    (izvinjavam se zbog slovnih i "logičkih" grešaka u tekstu na početku teme, sada je to ispravljeno)

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #3 poslato: Novembar 07, 2012, 22:52:44 »
  • Publish
  • To i mene kopka jer sam na VG-u.Ovo je voda koju koristim i treba bi biti cist H2O

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #4 poslato: Novembar 07, 2012, 23:04:07 »
  • Publish
  • A jesi je izoštrio :021: Jel ono piše za analitičku i lanoratorijsku upotrebu? Gdje si to nabavio?

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #5 poslato: Novembar 07, 2012, 23:10:01 »
  • Publish
  • Pa mob iz blizine,bolje nece da moze a trenutno nisam u mogucnosti da koristim macro opremu.Da pise i jedno i drugo a uzeo sam je u apoteci Jankovic u Rumenackoj (ABC kompleks) cena ispod 100 din

Van mreže BlueAngel

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 6
    • -Receive: 27
    • Ugled: +35/-0
    « Odgovor #6 poslato: Novembar 08, 2012, 00:30:28 »
  • Publish
  • Pre citanja ove teme,ponekad,ali samo ponekad,sam razmisljao da bih sam mogao da nabavljam komponente za muckanje... Sad,nakon citanja 100000% sam siguran da necu ni razmisljati,a tek ne muckati. :)

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #7 poslato: Novembar 08, 2012, 00:40:00 »
  • Publish
  • Zašto?  :o

Van mreže Prle

• Hero Member
    • Thank You
    • -Receive: 13
    • Ugled: +1981/-0
    « Odgovor #8 poslato: Novembar 08, 2012, 01:30:01 »
  • Publish
  • Blue, ne daj da te Para uplaši, nije on to hteo ovim postovima.
    Ovo je jedan od ranijih njegovih postova iz mythbusters serije o mućkanju tečnosti. Ako si voljan da kreneš sa time, Inawera baze su odličan izbor po prihvatljivoj ceni.
    Naravno, postoje i kvalitetnije, ali velika većina koristi baš gore pomenute.

Sent from my телефон using неки-програм

Van mreže BlueAngel

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 6
    • -Receive: 27
    • Ugled: +35/-0
    « Odgovor #9 poslato: Novembar 08, 2012, 02:01:10 »
  • Publish
  • Pa nije me uplasio,nego,kad se vidi o čemu sve mora da se vodi računa,na koliko stvari da se misli,pa porucivanje,onda čekanje,pa izdvajanje vremena za muckanje,a tek neko ko prvi put treba da radi,kao ja itd,lakše mi da kupim neku tečnost,proverenog proizvodjaca. Znam da je ova prva varijanta,jeftinija i ima i dr pogodnosti,ali meni kao nekom ko ne troši puno tecnosti i kao neko ko ne želi da ulazi u duboke vaperske vode,ova druga varijanta tj gotove tečnosti je mnogo jednostavnija i lakša. Pogotovu kad se saberem,koliko je para išlo na obične cigarete,40ak ml mesečno je smešna cifra. Msm ds ce se mnogi složiti samnom. Naravno,nije da odvracam druge od mixanja,svako neka proceni šta mu više odg. :)
    I ova tema je jako korisna za one koji žele da se opredele za mixanje. Jos jednom sve pohvale  :great:

Van mreže Prle

• Hero Member
    • Thank You
    • -Receive: 13
    • Ugled: +1981/-0
    « Odgovor #10 poslato: Novembar 08, 2012, 02:16:28 »
  • Publish
  • Apsolutno se slažem sa tobom da svako treba da se nađe gde se nalazi u priči oko mixanja.
    I ja takođe spadam u red onih koji troše smešne količine tečnosti na mesečnom nivou, ali mi nekako nekako nešto ne da mira, a i od onih sam da svemu što radim ili koristim moram da dam neki svoj pečat - pa tako i po pitanju mixanja. Čak premotavam i grejače na glavama CC klira, iako imaju smešnu cenu.
    Nažalost, nisam još zamućkao ni jednu flašicu, ali sigurno uskoro hoću

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #11 poslato: Novembar 08, 2012, 02:37:30 »
  • Publish
  • Poseban je doživljaj kad sam napraviš tečnost. Ako pariš 40ml tečnosti mjesečno i ako znaš koja ti je aroma omiljena, sve ostalo je jednostavno. Nakapaš aromu u bazu i to je sav posao. Samo moraš nabaviti kalitetno, a to ti gore piše i Prle ti je dao dobar predlog za nabavku.

Možeš odmah smućkati tečnosti za 6 mjeseci. To je 240ml.

Kupiš sa Inawere 100ml ECO bazu sa 38mg nikotina, http://www.inaweraflavours.com/en/10-liquid-nicotine-pg-based
    10 ml omiljene arome od Siniše ili i to kupiš sa Inawere,
    150ml VG-a evo link, http://www.aromaherb-shop.net/kupi/glicerin-50-ml-142676
    10ml destilovane vode.

Smućkaš 100ml ECO baze, 130ml VG-a i 10ml vode i dobićeš 240ml nove baze za parenje jačine 16mg.
    Odvojiš 40 ml novonapravljene baze i nakapaš aromu, izmiješaš dobro sa mikserom za nes kafu i eto tečnosti za mjesec dana.

Računica:
    ECO baza 100ml.............1.700 din.
    VG 150ml...........................250 din.
    Aroma................................300 din.
    Voda....................................80 din.
    UKUPNO: 2.330 din.

Eto imaš tečnost koja će da te košta 388 din. mjesečno.

Ušteda za 6 mjeseci je minimalno 7.000 din. a to je dobar mod ili mnogo ...mizera.

Pa ti vidi. :)

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #12 poslato: Novembar 08, 2012, 03:38:26 »
  • Publish
  • Ovo je primjer laboratorijskog nalaza o čistoći VG-a. To tražite od prodavaca tečnosti ili čistog VG-a.

1. Da je PhEur
    2. Rok upotrebe
    3. Teški metali
    4. Sulfatni ostatak
    5. Postotak glicerina (u ovom slučaju 100,0215%) ;D

Van mreže Che

• Hero Member
    • Thank You
    • Viva La Revolución
    « Odgovor #13 poslato: Novembar 08, 2012, 08:55:48 »
  • Publish
  • Pa nije me uplasio,nego,kad se vidi o čemu sve mora da se vodi računa,na koliko stvari da se misli,pa porucivanje,onda čekanje,pa izdvajanje vremena za muckanje,a tek neko ko prvi put treba da radi,kao ja itd,lakše mi da kupim neku tečnost,proverenog proizvodjaca. Znam da je ova prva varijanta,jeftinija i ima i dr pogodnosti,ali meni kao nekom ko ne troši puno tecnosti i kao neko ko ne želi da ulazi u duboke vaperske vode,ova druga varijanta tj gotove tečnosti je mnogo jednostavnija i lakša. Pogotovu kad se saberem,koliko je para išlo na obične cigarete,40ak ml mesečno je smešna cifra. Msm ds ce se mnogi složiti samnom. Naravno,nije da odvracam druge od mixanja,svako neka proceni šta mu više odg. :)
    I ova tema je jako korisna za one koji žele da se opredele za mixanje. Jos jednom sve pohvale  :great:
    Ti i ne moras da miksas jer jako malo trosis,meni toliko tecnosti ode za par dana :victory:

Van mreže Para

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #14 poslato: Novembar 08, 2012, 17:20:16 »
  • Publish
  • Ali ipak je godišnja ušteda od 14.000 do 20.000 din. zavisno od koga se kupuju gotove tečnosti. A to baš i nije malo.