Autor Tema: Jos jedan lep tekst  (Pročitano 28662 puta)

Van mreže LiberPrint

  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 12198
  • -Receive: 11408
  • Poruke: 12413
  • Ugled: +23160/-0
Jos jedan lep tekst
« poslato: Septembar 27, 2013, 00:03:13 »
  • Publish
  • Ne znam kako nam je ovo promaklo a staro je vise od mesec dana
    http://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/zamena-za-duvan-elektronska-cigareta_414609.html
    Zamena za duvan - elektronska cigareta
    NOVI SAD - U kampanjama protiv pušenja, protivnici duvanskog dima doživeli su elektronsku cigaretu kao revolucionarni proizvod i izum budućnosti. Odnedavno, cigareta s veštačkim žarom sve je prisutnija i kod nas. Kao i svaka novotarija i ova ima žestoke protivnike. Oni tvrde da zamenljivi filteri i eterična ulja, koja se sipaju u raspršivač cigarete i simuliraju ukus prave, mogu da imaju štetne efekte.

    Žestoki protivnici duvana, među njima i mnogi lekari koji se bave bolestima pluća, ne vide kako eterična ulja mogu da budu štetna, naspram štetnosti duvana, odnosno nikotina, ugljen monoksida i katrana, koji su sastojci pravih cigareta. Zato su uvereni u to da je protivljenje elektronskoj cigareti – delo proizvođača duvana


    Lekari kažu da je elektronska cigareta najbezbolniji način da se ostavi štetno pušenje, jer simulira taj proces pomoću raspršivača, koji proizvodi paru, ili lažni dim. Eterična ulja uglavnom su bez nikotina, dok neka od njih sadrže tek mali procenat te supstance, ali se zato u organizam ne unose izuzetno štetni katran i ugljen monoksid.

    Osim toga, pristalice elektronske cigarete tvrde da, ukoliko se veštački filteri i baterija u elektronskoj cigareti koriste pažljivo i prema uputstvu, tada ne može biti štetnih efekata.

    U pokušaju da se, korišćenjem elektronske cigarete, ostavi duvan, rezultati se primećuju već nakon dve do tri sedmice: već tada pušačima postaju neprijatne prave cigarete. Zato, ni korišćenje elektronske zamene ne bi trebalo da bude dugotrajno, nego samo onoliko dok se ne prevaziđe kriza u odvikavanju od pušenja.

    Elektronska cigareta smatra se i štedljivom alternativom pušenju, ako se ima na umu novac potrošen na prave cigarete.

    Osim toga, prema evropskim propisima, elektronske cigarete ne podležu zakonu o zabrani pušenja, jer nemaju štetnog efekta na okolinu.

    Van mreže gibalan

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 22
    • Poruke: 9314
    • Ugled: +6314/-1
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #1 poslato: Septembar 27, 2013, 14:50:23 »
  • Publish
  • OK, ali malo cudan tekst i opet baratanje (polu)informacijama i (polu)terminima, pa da rasclanimo!

    -naslov "Zamena za duvan - elektronska cigareta" mi nekako ne lezi. Sta znaci zamena za duvan? Meni nista, jer bez obzira sto sam teski protivnik duvana, ja i dalje tvrdim da je duvan-duvan i da tu nema surogata. Na elektronsku cigaretu gledam kao pomagalo za odvikavanje od duvana, a ostalo je vec poznato. U ostalom vec izvesno vreme parim 0mg u popodnevnim i vecernjim satima, naravno u toj 0 imam duplu dozu arome. Verujte da je prijatno!

    -elektronska cigareta se u tekstu pominje kao "revolucionarni proizvod i izum budućnosti". Ajde uslovno receno revolucionaran, ali delom je tehnicko-tehnoloski preuzet od razno raznih inhlatora koji se koriste vec decenijama unazad prilikom poboljsanja stanja u raznim losim opstruktivnim problemima kod dece a narocito odraslih. Naravno unapredjena je i prihvatam to da je revolucionarni proizvod. Inace i sam sam astmaticar i alergican na sve i svasta, ali od kako parim (dosta poparim dnevno) tegobe su mi svedene na minimum i polako sam zaboravio na pumpicu i ostalu pratecu opremu. Iz tog razloga cu uvek biti na strani e-cigarete! No sto se tice izuma buducnosti...ovo je ovovremenski izum, a za buducnost tog izuma (nasih dragih sprava) kako su krenuli sa donosenjem zestoko perfidno/restriktivnih zakona, a po nalogu duvanskih kompanija, treba da se dobro zabrinemo no nikako ne bi smeli da zabijemo glavu u pesak kao nojevi...naprotiv, treba da se borimo za to. Gde god vidite peticiju, potpisujte..bilo da je na ovim prostorima, Evropi, ma bilo gde. Druga stvar je nasa indolentnost. Sedimo ovde na forumu i pricamo, lokalni autizam...ajde malo da se otvorimo, napravimo neki bar dopisni kontakt sa sedmom silom, razjasnimo im termine ili vec, da se pokrenemo.

    -evo mali primer zasto treba da razbijemo "forumske zidove" i kontaktiramo one koji ovako pisu "Odnedavno, cigareta s veštačkim žarom sve je prisutnija i kod nas". Nesto bas i nisam ubedjen da je "od nedavno" parenje zastupljeno na ovim prostorima i naravno to im treba predociti, ali "cigareta s veštačkim žarom" je za mene uvek dobar razlog za osmeh, makar bio na tri coska, a danas sam i na vise! Inace, gledajuci tekstove u domacoj stampi a vezani su za elektronsku cigaretu, po nekom automatizmu fotografija ispod naslova je uvek cigareta. To dovoljno govori da se o parenju i opremi, kod nasih novinara, vrlo malo zna a nije redak slucaj copy-paste stancovanja tekstova, da bi se ispunila kvota! Vracam se opet na to da ih treba informisati, pa da pokusamo zajedno u ne lepsem, vec normalnom i realnom svetlu da prikazemo nas mali svet. Mozda ce u tom slucaju i poneki beli mantil da shvati i promeni misljenje.

    -zasto spomenuh nerazumne bele mantile i uslovno receno edukaciju sedme sile? Evo dokaza upravo u ovom tekstu, gde doslovno i nakaradno pise "Kao i svaka novotarija i ova ima žestoke protivnike. Oni tvrde da zamenljivi filteri i eterična ulja, koja se sipaju u raspršivač cigarete i simuliraju ukus prave, mogu da imaju štetne efekte." Zamenljivi filteri??? Elektricna ulja??? Dobro jos u novinarsku terminologiju, a vezano za elektronsku cigaretu nije usao pojam karburator, ali i to uskoro ocekujem od nekog prepisivaca...sloboda stvaranja, sta drugo. Obican covek, koji nema dodir sa ovom materijom bi mogao da se zapita "a koji stepen obrazovanja mi treba da bih mogao da se koristim ovim?". Nije sala, mnogo je nakaradnih tekstova iz pera raznih novinara i novinarcica, no sve to prohvatam kao neobavestenost i ne iz losih namera svakako.

    -tekst je u vecem delu pozitivan, ali ne zadire mnogo u bitne stvari vec samo informativno nabacuje cinjenice koje mi vec odavno znamo i pokusavamo da ispravimo tu krivu Drinu, npr "Zato su uvereni u to da je protivljenje elektronskoj cigareti – delo proizvođača duvana". No ovaj tekst je preuzet ko zna gde i ima dosta prasine na sebi jer u zadnjoj recenici stoji "Osim toga, prema evropskim propisima, elektronske cigarete ne podležu zakonu o zabrani pušenja, jer nemaju štetnog efekta na okolinu." Znamo koja je borba u EU parlamentu, znamo kako je krenulo sa zabranama...znamo da zele da nas ukinu...Ponavljam, vreme je da razbijemo forumske zidove i lisimo forumskog autizma.


    Van mreže Para

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 5
    • -Receive: 31
    • Poruke: 2366
    • Ugled: +1267/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #2 poslato: Septembar 27, 2013, 17:31:47 »
  • Publish
  • Mislim da je to posao onoga ko prodaje elektronske cigarete a ne naš. Nekako mi je bez veze da se ja borim za veći Umbrelin profit. Neka se bore sami i neka objašnjavaju.
    Sa druge strane, činjenica je da ne postoje relevantna istaživanja o uticaju e cig na ljudski organizam. Šta da kažemo kada nemamo to čime potkrijepiti.
    Ja mogu da kažem za sebe, da sam zaista ostavio cigarete. Ali suši mi se grlo, kada povučem zagoretinu opasno kašljem, propilen glikol me rastura i opasno mi nagriza usnu sluzokožu. Često danima imam nadraženo grlo. Kako da hvalimo nešto što ne znamo kakvo će dejstvo imati za desetak godina. Mnogo je pitanja na koja nema odgovora.
    Ja bih se mogao usuditi da preporučim e cig, ali 1ml dnevno, ne više. Ali ni desetak cigareta nije baš naročito štetno.


    Nisam pametan, mnogi tvrde da im ama baš nimalo ne smetaju e cig. Ja im ne verujem. Tako je i jedan moj dobar  poznanik tvrdio, i tek je priznao da ima i on problema kada sam mu ja slikovito objasnio svoje.

    Dakle, pravo pitanje je, da li vam škode e cig? Ali iskreno.
    :smile1:

    Van mreže gibalan

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 22
    • Poruke: 9314
    • Ugled: +6314/-1
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #3 poslato: Septembar 27, 2013, 18:17:29 »
  • Publish
  • Da si pitao da li mi skodi/skodila cigareta i da li mi smrdi i smeta kada sam u okruzenju gde se pusi, onda je odgovor DA. Sto se tice parenja, NE..nemam smetnji, sta vise dobro mi je. Eto sveo sam ne samo dnevne mililitre na neku razumnu kolicinu, vec sam smanjio kolicinu nikotina na 6mg, a kao sto sam napisao, u popodnevnim i vecernjim satima parim 0mg!

    Negde sam redom pobrojao sve aero zagadjivace. Zamisli sada kako je svima nama u gusto naseljenim gradskim sredinama kada su krenuli ovi hladniji dani i kada narod gura u furune sve sto im padne pod ruku. Pri niskim pritiscima koji nas ocekuju smrad i zagadjenje ce biti neopisivi. Kao da "duvas" dimnjak il auspuh radspadnutog dizelasa. Koliko ce u organizam biti uneto stetnih makro i mikro cestica.

    Jeste istina o parenju i nekoj stetnosti, koja je moguca, tamo negde i da treba da prodje dosta vremena pa da se vide "rezultati", ali nema potrebe biti toliko iskljuciv.Naravno da nisam onim pisanjem i pozivom mislio da cu se boriti ili pak uvecati Umbrelin profit. Nema potrebe za tim, oni imaju jaku reklamu, monopol...znaju oni sta i kako, mislio sam na losu novinarsku informisanost i sasavu terminologiju, koju bi trebali ispraviti jer nas prave budalama i prikazuju na malo ruzan nacin. To je poenta mog pisanja!

    U svakom slucaju to sto si pobrojao kao propratne pojave imam i ja, odnosno imao sam dok sam cuclao bez prekida. Od kako sam presao samo na drip atomizere problemi su se umanjili, naravno ponavljam opet...smanjio sam kolicinu tecnosti u dnevnoj potrosnji, smanjio sam nikotin i parim i nulu otprilike pola dana. Sam ritual ukapavanja smanjuje portosnju i povecava uzivanje, bar meni. :victory:

    Van mreže Para

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 5
    • -Receive: 31
    • Poruke: 2366
    • Ugled: +1267/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #4 poslato: Septembar 27, 2013, 19:21:18 »
  • Publish
  • Taman sam pomislio evo jednog koji nema nikakvih problema sa parenjem, kad ono na kraju "prpratne pojave imam i ja". ;D
    Možda sam malo paranoičan, ali često se upitam, ako je ovako sa ustima šta li se dešava u plućima. Onaj PG razređivač  mi nikako nije naivan.


    Vidi, očito je da ovu stavr sa novinarima ne gledamo isto, što je i dobro. Ja kada vidim ovakve i slične tekstove, prvo što pomislim je, vidi ove nepismene i neinformisane budale. Nikada ne pomislim da pravi budalu od mene svojim neznanjem. Naprotiv.


    Tačno je da mnogo ljudi kada me vidi da parim, upita zar to nije štetno. Ja kažem jeste, štetno je, ali manje od tih tvojih smrdulja.
    Nemalo potom, zaviruju ove moje igračke, lulu posebno.  ;D  Ako postave još koje pitanje, kažem im da njihova deca više konzumiraju glicerin od mene. Ako je to razlog za zabrinutost, zabranite deci puding, sirupe, slatkiše... E sad, istina je da to deca ne udišu.


    Kako sam protiv tekstova u kojima se pljuckaju e cig, tako sam i protiv tekstova koji ih previše hvale.


    Možda je reč o nesporazumu, ali ja samo pokušavam da kažem da mene tekstovi ispunjeni neznanjem samo zabavljaju. ;D

    Van mreže mitar

    • Sr. Member
    • ****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 0
    • Poruke: 337
    • Ugled: +68/-0
    • Pol: Muškarac
    • Rodjen da peca a teraju ga da radi!
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #5 poslato: Septembar 27, 2013, 20:53:18 »
  • Publish
  • Pa i u spreju za nos herbiko imas propilen glikol,napisali ljudi u uputstvu.A reklamiraju ga kao potpuno prirodan.... ;D
    Ljudska glupost i svemir su beskonačni, ali za ovo drugo nisam siguran!

    Van mreže Para

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 5
    • -Receive: 31
    • Poruke: 2366
    • Ugled: +1267/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #6 poslato: Septembar 27, 2013, 22:42:09 »
  • Publish
  • Količina supstancu čini otrovnom.  ;D 

    Van mreže fusion

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 3
    • Poruke: 978
    • Ugled: +438/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #7 poslato: Septembar 28, 2013, 00:17:34 »
  • Publish
  • Na koliko litara postaje otrovan  ;D

    Van mreže Para

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 5
    • -Receive: 31
    • Poruke: 2366
    • Ugled: +1267/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #8 poslato: Septembar 28, 2013, 00:23:07 »
  • Publish
  • Ovo je rekao Paracelzijus, nisam ja baš tako pametan. ;D
    A koliko litara, zavisi od pluća. Ako si ih dobro poderao smrduljama, hmmm...batalijo bih ja genesise. :th_coffeetime:

    Van mreže Parfimerija Stellina

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 0
    • Poruke: 1382
    • Ugled: +216/-0
    • Zmaj Jovina 23 ZEMUN
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #9 poslato: Septembar 28, 2013, 00:50:44 »
  • Publish
  • Sta bi preporucio  :Scratch-Head:

    Van mreže Para

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 5
    • -Receive: 31
    • Poruke: 2366
    • Ugled: +1267/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #10 poslato: Septembar 28, 2013, 01:03:52 »
  • Publish
  • Umerenost, kao u svemu.  :th_coffeetime: 
    Ovisnost o smrduljama sam zamenio drugom ovisnošću, i zbog toga nisam sretan. Jeste delom parenje postalo neka vrsta uvrnutog hobija, ili ja sebe samo pokušavam vešto da obmanem. Sa druge strane, zaista sam parenu neizmerno zahvalan što više ne zasmrđujem i sebe i druge.



    Van mreže LiberPrint

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 12198
    • -Receive: 11408
    • Poruke: 12413
    • Ugled: +23160/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #11 poslato: Septembar 28, 2013, 01:31:12 »
  • Publish
  • Ne znam sta da kazem... Presli smo sa cigareta na elektronske, resili smo se velikog zla i umesto da u ovome budemo umereni i da se trudimo da smanjimo unos nikotina i ostalih pratecih hemikalija, mi napucavamo performanse, budzimo dula coile, smanjujemo otpore, povecavamo napone... Youtube je pun pokretnih fabrika magle koje se takmice ko ce za krace vreme da napravi toliko da se ne vidi prst pred nosom, a mi ih pratimo. Najgore je to sto konezi kao najmasovniji proizvodjaci opreme, prate nase zelje i prohteve koji sve vise rastu. Kada sam poceo, pre nesto vise od 1.5 godinu, standard je bio 2.2-2.3 oma na 3.3V a sada je to vecini smesno. Ako se nastavi ovim tempom sta ce biti za par godina? Skidacemo se sa elektronike cigarama?

    Van mreže fusion

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 3
    • Poruke: 978
    • Ugled: +438/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #12 poslato: Septembar 28, 2013, 03:43:10 »
  • Publish
  • Cudno za mene od mog pocetka parenja uvek mi je nedostajalo to nesto malo i tek kada sam ,pre par godina, otkrio 6v  kompletno zamenio cigare sa dimom na struju  ;D . Ni 36mg nije pomagalo, zadrzao me je ukus el cigarete za povremeno parenje. E sa otkricem 6V i smanjenjem nikotina sam totalno batalio smrduse. Danas moj optimum je oko4v i 14-16mg na 1.5-1.8oma ili na mehanici oko1 oma.bez 8-9W nije parenje nego maltretiranje i za nekog drugog kome odgovara. Sasvim sam zadovoljan i zdravstveno mnogo bolji odkad je tako.
    Jedini problem koji sam imao je bio sa fiberom i on mi je strasno smetao a mislim da nisam jedini nego ljudi to pripisuju PG pa forsiraju VG koji samo cestice vlakana fibera prekrije posto je gusci. A uz savete pravih strucnjaka organske hemije sam maksimalno smanjio VG i forsiram PG .
    Osim toga mene vise brinu one druge supstance u nasim sirupcicima (konkretno u aromama)nego nikotin jer on je samo izvikan kao stetan i pripisuje mu se mnogo vise u nasim glavama nego sto u stvari jest (ovime nisam rekao da je dobar ali nije toliko uzasan koliko smo ga mi osudili).

    A i zasto da se ne proba sa gomilom dima ljudi probali pokazali nekome se svidi nekome je bezveze za nekog je jako bitno da vidi mozda je bas to sto ce ga skinuti sa cigareta sto je najjjj bitnija stavka .Nije bitno kako i sta paris i na koji nacin sve dok te to drzi podalje od smrdusa (a dovesces se vremenom sam u red). Iz gomiletine tih sranja koje gledamo na YOUTUBE proistekne i nesto pozitivno i dobro . Ko Indiska kinematografija, naj veca svetska produkcija pa i oni naprave neki film vredan paznje.

    I mislim da jeste na nama da mi promovisemo parenje a to sto ce mozda neko to iskoristiti ,recimo kisobrandzije kako rece para,nebitno je , bitno je da mi se izborimo sa sto vise glasova protiv drzavne kase ,farmaceutske i duvanske industrije a da ne pricam o onom naj bitnijem naseg zdravlja i nasih dragih poznanika,prijatelja familije.
    Zivimo u uskogrudom drustvu gde je jos zaostalo na ceni i postuje se iako ima nesto novo i bolje i ako ne postoji bar malo zalaganje bar sa nase strane pobedice misljenje ljudi kao sto je ona takozvana (mozda pre bih rekao samozvana)"doktorka"izjavila kako ne treba da se pari i da ne ponavljam tekst ,svi smo procitali tu nebulozu u stelininom postu. 
    Za mene parenje nikada nije bila opcija za ostavljanje kompletnog pusenja nego samo zamena na nesto nadam se (a izgleda da jeste)  zdravije.
    I pozdravljam svaki iole blagonaklon tekst a da bi trebalo malo da se ti novinari stvarno edukuju a ne da kopiraju neke cak nebulozne tekstove, mislim da je gibalan tu u pravu

    Van mreže gibalan

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 22
    • Poruke: 9314
    • Ugled: +6314/-1
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #13 poslato: Septembar 28, 2013, 11:00:07 »
  • Publish
  • Ministarstvo zdravlja Republike Srbije u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut" zavrsilo je istraživanje o zdravlju stanovnistva/korisnika, koji konzumiraju elektricna ulja i koriste elektricne cigarete sa vestackim zarom na vrhu sa zamenljivim filteriam.
    Rezultati jos nisu dostupni siroj javnosti i bice saopsteni na zatvorenoj sednici vlade kojoj ce prisustvovati i medijatori kancelarije za integraciju u evropske tokove, kao i predstavnici duvanskih kompanija BAT, “Japan tobako internesenel” i  “Filip Moris”.

    Ministarka zdravlja Slavica Djukić Dejanović izjavila je danas u foajeu pres kluba centra za evropske integracije (CEI), da se rezultati drze u strogoj tajnosti te da su prosledjeni Savetu ministara EU i Evropskom parlamentu na uvid i da treba da prodju proces uskladjivanja sa vec donetim, ali za sada nepublikovanim zakonima o upotrebi elektricne cigarete i ostale pratece opreme vezane za nju.

    Iz dobro obavesteni izvora saznajemo da su doneti zakoni veoma restriktivni. Ta saznanja smo saopstili ministaru policije Ivici Dacicu, koga smo zatekli na prijemu kod americkog ambasadora Majkla Kirbija. Gospodin Dacic je objasnio da ce on, kao ministar, sve odluke EU parlamenta postovati i u skladu sa njima ostro reagovati na sve buduce anomalije vezane za elektricnu cigaretu i sve njenje konzumente.

    Ministarstvu finansija - vlade republike Srbije smo poslali email sa par pitanja u vezi ove materije. Do zakljucenja broja i slanja u stampu nismo dobili odgovor, a na telefonske pozive niko nije zeleo da odgovori. Ipak, jedan neimenovani doskorasnji savetnik ministra, sada clan upravnog odbora poznate kompanije, nam se javio i saopstio ne bas lepe stvari. On je izjavio:

    "Finansijski sistem je pred krahom i na kolenima! Priliv budzetskih sredstava od akciza vise nije u stanju da popuni sve rupe. Na vise sednica na kojima sam prisustvovao krivica je pripisana elektricnim cigaretama i etericnim uljima za elektricne cigarete. I dan danas je takvo misljenje, a zakon se formira u pravcu opste zabrane...."

    Dakle, korisnici elektricnih cigareta sa vestackim zarom na vrhu, dani su vam odbrojani!


    Van mreže fusion

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 3
    • Poruke: 978
    • Ugled: +438/-0
    Odg: Jos jedan lep tekst
    « Odgovor #14 poslato: Septembar 28, 2013, 11:14:44 »
  • Publish
  • Rezultati ni nece biti dostupni siroj javnosti a znamo i zasto a i kada budu postali dostupni necemo imati prave nego izvitoperene rezultate.

    "Finansijski sistem je pred krahom i na kolenima! Priliv budzetskih sredstava od akciza vise nije u stanju da popuni sve rupe. Na vise sednica na kojima sam prisustvovao krivica je pripisana elektricnim cigaretama i etericnim uljima za elektricne cigarete. I dan danas je takvo misljenje, a zakon se formira u pravcu opste zabrane...."

    Sto znaci vracam se punjenju drzavne kase ako nista drugo ono utesno je da cu krace ziveti pa to nece trajati dugo
    ;D