Autor Tema: Propaganda ili nesto drugo?  (Pročitano 2776 puta)

Van mreže Stiletto

  • Sr. Member
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 349
  • -Receive: 249
  • Poruke: 333
  • Ugled: +249/-0
  • Pol: Muškarac
Propaganda ili nesto drugo?
« poslato: April 19, 2019, 03:42:35 »
Poenta ovog teksta se ne odnosi na trafike il rasprolozivost nalazenja e cig opreme, cisto kao jedan svez primer navescu iskustvo koje sam imao sinoc sa visokoprometnim trafikama, ali to nije sustina samog teksta.

Posto zivim u strogom centru BGa imam u krugu od 100 metara gomilu trafika, dosta njih radi nocu. Otisao sam na ambrela sajt i video da 3 trafike koje rade nocu oko mene navodno imaju njihove proizvode, tacnije ambrela se reklamira kao da su to lokacije gde mogu da se kupe.

Sisao sam do prve koja je bila lose pinovana na mapi, predpostavio sam da je to jedna veca trafika, pitao radnika za tacnosti, njegov odogovr je bio "zar to cudo jos uvek postoji".
Ok sledeca trafika do nje manja. Na njoj stoji nalepnica tipa "ovde mozete kupiti ambrela proizvode" il slicno, pitam radnika sta imaju od tecnosti, kaze nema nista, izvadi mi covek neki set "olovka cigara" kaze imam ovo, reko trazim tecnosti, kaze nemamo to. Reko pa pise vam ovde da prodajete ambrela proizvode. Kaze radnik, da podelili su nam flajere i cuda ima 2 meseca i nista od tad.
Odlazim do trece trafike... dobro vece jel drzite tecnosti za e cigare? kaze radnik cekaj da vidim, pogleda, vadi mi neke bocice, 5 komada sve razlicitih jacina/ukusa, gledam ono "ambrela" marka, reko to je sve sto imate? kaze da, i iskreno ti si prvi koji mi je ikad trazio ovoko nesto.

Ne na osnovu samo ovog primera, citaj dalje, dolazim do nekog zapazanja da je duvanska mafija odradila dobar posao sa propagandom kako su E cigare najgore moguce zlo, kao da drzite otvorenu plutonijumsku nuklearnu glavu i smrkate prah sa nje, ma gore od toga. Kome god sam rekao da sam presao na e cigare mi je ko iz puske reko JOJ BACI TO JE JOS GORE!, kako znate? culi smo! gde ste culi? pa culi smo...

Niko od nas ne zna stvarno uticaje dugogodisnjeg konzumiranja itd, ali da me neko ubedi da su E cigare gore od "pravih", kome je u koristi to? duvanskoj mafiji kojoj nije bio problem da nam prodaje i truje zadnjih sto godina, kompanije vredne milijarde dolara kojima ne pada na pamet da dozvole da propadnu zbog tamo neke E cigare. Ima se para i sredstava za kakvu oces propagandu i ispiranje mozgova, serviranja sranja. Vidim vecina ljudi imaju slicno misljenje kod nas, da je E cigara jos gore djubre od prave cigare za koju znamo sta vec radi, bez da imaju validan argument zbog cega imaju takav stav tj znanje.

Ja se slazem da E cigare ne treba da stoje na policama apoteke kao zdravi proizvodi, ali cela ta propaganda koja je bila servirana zadnjih godina je izgleda odradila svoje. Gomile po meni neproverenih istrazivanja i sa jedne i druge strane postoje, sve neki neprovereni instituti, "ugledni doktori" drze predavanja itd. Evo bas prekljuce mi je prijateljica koja je podpredcednik NORBSa u Srbiji i predcednica PH Srbija rekla da bacim to... Zasto? bila je na seminaru o zastiti ljudckog zdravlja il sta vec rece gde je ugledna profesorka, pulmolog govorila kakve sve stetne posledice ima E cigara. OK na osnovu cega? bez obzira sto je Prof.Dr Pulmolog, sta ona stvarno zna o E cigarama? sta nju cini strucnom u toj oblasti? da nije mozda lecila gomile E pusaca? Na osnovu cega se drze takva predavanja? Ja smatram da ljude danas nije tesko kupiti da pricaju sta oces, bili profesori i doktori ili ne.

Meni je tesko da progutam da se bas svima nije tolko svidela, da bas niko nece da ostavi analogne, mislim da su vise zaplaseni i drze se "sigurnog" tj onog sto su gledali ceo zivot oko sebe kako se truju drugi, porodica itd, pa iako znaju kakvo je zlo ipak postoji taj efekat da poznajete to, da je to normalno da neko pusi, pa tako smo odrastali svi su pusili..Zasto mislim da je najveci krivac propaganda je sto ljude razlicitih opredeljenja, kalibara itd srecem sa istim stavovima koji su formirani na osnovu cega? propagande...

Ne zelim nikoga da uvredim, licno, meni random papir sa random sajta bez sto bi rekli a gde je tu pecat bato, ne znaci nista, random izmisljeni instituti koji ni ne postoje, razna istrazivanja koja lako mogu da budu namestena itd itd.. ja licno to ne gutam, sto ne znaci da sam u pravu, jednostavno za mene je sve to nedovoljno jako, bilo da se prica protiv ili za E cigare. Kada budem video ugledni institut kako objavi zvanicne rezultate dugogodisnjeg istrazivanja sve zajedno sa "pecatom" onda mogu da progutam to mozda. Ovako, ja licno ne. Ponavljam ne smatram da to sto ja pricam je objektivno, niti zelim da uvredim nekoga ko veruje u drugcije od mene, ovo je moj lican stav.

Inace znam da bi neko rekao, pa vecina korisnika E cigara mucka sam, ili porucuje preko neta itd, da za nas koji imamo zivaca za takve stvari, za prosecnog korisnika potpuno je ocekivano da ode do trafike da kupi tecnost, niti svako ima pare da iskesira od jednom za metar dana itd. Znam da dosta ljudi radi gore navedeno, ali to je mizeran procenat u odnosu na broj analognih pusaca.   
Sta vi mislite generalno, ovako licno, zasto je takva situacija kod nas sa elektricnim cigarama, zasto velika vecina smatra da su gore od pravih?

Van mreže Stiletto

  • Sr. Member
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 349
  • -Receive: 249
  • Poruke: 333
  • Ugled: +249/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #1 poslato: April 19, 2019, 04:37:02 »
Ja bih dodao komentar moje devojke na ovu temu upucen meni, posto sam je pitao sta ona misli povodom toga. Cisto kao jos necije misljenje koje se razlikuje od mog, doduse odgovorila mi je to pre nego sto sam malko razjasnio gore da se tema ne tice trafika il rasprolozivosti nalazenja e cig, nego generalan stav vecine ljudi da su E cig zlo koje ne treba ni probati.

Izvinjavam se za haotican format teksta, pisano je na viberu bez plana za kacenje na forum, a ja sam poznat po da sam nepismen i da lose sastavljam raspored reci u recenici...
Citiram:
Ja mislim da ecigs nikad nisu ni imale sanse da se probiju do svake trafike (na stranu duvanska mafija), to je vec i do umbrelle, zasto se reklamira u odredjenim prodavnicama da ih ima a nisu dostavili asortiman..to je meni nekako I delovalo da ce biti u specijalizovanim radnjama a ne vecini trafika..a koliko ima specijalizovanih radnji ne znam I da li je istina da su stvarno zamrle? sta je taj vape bar ili kako vec, koliko zaista ima e cig radnji?

Gledaj I da ce prosecan srbin (jer smo matora nacija, a stariji ljudi, pa cak I vecina sredovecnih su manje skloni promenama I isprobavanju novog) ipak ostati na analognoj ako zeli da pusi, nevezano za to da li mu je neko punio glavu time da su ecig jos gore..pogotovo sto kod nas jos uvek mahom vazi ona, I moj deda je pusio pa je ziveo do 100te..ipak je ta cela vaping kultura popularna samo kod mladjih (generalizovano ali..), mislim da je tako I u inostranstvu, mada tamo je generalno pusenje demode I bljak, a vaping se uzdigao u nekoj hipsterskoj kulturi kao nesto in, a ne kod ljudi koji su ostavljali analogne..
Mislm da obrni okreni I bez obzira na propagandu nema ovde jos uvek potrebe da sire biznis tako po trafikama, ne bi se isplatilo..kad se usklade cene cigareta sa evropskim (cemu se tezi), onda mozda bude druga prica sa ecigs..mada ja sam malo otisla na drugu stranu u temi, kapiram o cemu ti pricas

Ne znam kakvo je javno misljenje I koliki realan broj ljudi koristi to i sta misli o tome..ali mislim da je mesano, kapiram da ima I propagande, ali neverujem da je samo to..mislim I da je nezainteresovanost ljudi za to, pogotovo kazem starijih ili srednjovecnih da se uopste bakcu s time..puse pa ono..sta mi bog da, mislim da smo mi takvi generalno, mentalitet (vecina ljudi se generalno opire promeni bilo kakve vrste, a pogotovo sto si stariji to ide tako) a znas koliko se kod nas pusi…nemamo jos svest o tome, I samim tim neverujem ni da ima preteranog interesovanja za ovo I potrebe za sirenjem trzista jos uvek, sem eto u specijalizovanim radnjama..sto ne znaci da nije I do propagande..misim da je mesan uzrocnik.

Na mreži kinkel

  • eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 1289
  • -Receive: 1379
  • Poruke: 831
  • Ugled: +1379/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #2 poslato: April 19, 2019, 08:14:55 »
..ovo je hobi usamljenika :) , nema sanse da ovo bude opse prihvaceno do te mere da se prodaje na svakoj trafici. Svaki veci trzni centar ima bar jedan stand, vece apoteke takodje. Mislim da je kod nas veoma dobra situacija u odnosu na zapad, gde samo u vape radnjama mozes naci tecnost (osim mozda u gr, gde se to spustilo do mora zbog turista).
.. zato, ako hoces da budes snabdeven, pravi zalihe ko svaki normalni vajper.  ;D

Van mreže rankosuns

  • Jr. Member
  • **
  • Thank You
  • -Given: 65
  • -Receive: 135
  • Poruke: 87
  • Ugled: +135/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #3 poslato: April 19, 2019, 09:01:59 »
sve je tačno što kažeš. Plus naše prodavnice imaju jako skupu robu. I tečnosti su skupe. Mnogi ljudi ne prate ove forume, ne znaju da mućkaju realno je komplikovano za običnog korisnika. Onaj koji hoće da proba vape prvo vidi cene u Umbreli Inhaliki e feelu i šlogira se. Negativna propaganda je ogromna i tu se ne može ništa uraditi. Te naše prodavnice su neprofesionalne i tu možemo kritikovati.
Meni je važno mišljenje starijih forumaša tj vapera koji pare 6-7 godina. Da li oni imaju nekih problema. Svi odreda kažu "ma sve je super i pluća i čuka".
Na mene je uticao moj priujatelj koji od običnih cigara nije mogao da diše i od kašlja nije mogao da spava. Čak kaže da je u zadnje vreme prešao na fotelju da spava. Kad je prelomio sa tim i prešao na parenje sve je prošlo. Eno ga sad u Beču otišo do Beča biciklom a ima 60 godina a pari evo 5 godina.
Meni dovoljno
Ako hoćeš da naučiš da plivaš moraš skočiti u vodu

Van mreže LiberPrint

  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 12198
  • -Receive: 11408
  • Poruke: 12413
  • Ugled: +23160/-0
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #4 poslato: April 19, 2019, 09:08:50 »
Sto se istrazivanja tice, nije da ih nema. Ima ih sasvim dovoljno, i radile su ih uglavnom ozbiljne institucije. Imas celu temu posvecenu tome. U glavnom su pozitivna, a negativna se odnose samo na odredjene oblasti: pojedine komponente aroma i prevelike temperature. Svakako sva ukazuju samo na to da smo na dobrom putu. Bilo je ranije tekstova u stampi koji su vadili negativne delove iz tih istrazivanja i interpretirali ih pogresno i u par recenica, jer vecina nase populacije i nema intelektualni kapacitet za citanje i shvatanje vise od par redova teksta. Bilo je i pozitivnih. Ali nije to problem. Verovatno je deo tih pisanija sponzorisan od strane duvanske industrije, ali su skontali da samo dzabe trose pare i da cemo sami sebe istrebiti.

Najveci protivnici masovnog koriscenja e cigarete su proizvodjaci i prodavci poput ambrele. Totalno divlje trziste bez ikakvih regulacija, pravila, nekvalitetni i losi proizvodi... Eto za koliko je proizvoda Stilleto dobio preporuku za kupovinu? Samo jedan jedini atomizer vredan paznje, i to jos star model od pre nekoliko godina. A sta je sa onom silnom opremom koja cuci na policama? Pa naravno - zavrse kod nekog ko nije prosetao po forumima, i po preporuci prodavca. I svaki taj prodati krs znaci jos jedan glas koji ce reci da je e cig sranje. Nije da e cig nije imala sansu ovde. Bilo je nekoliko dobrih zaleta, narocito onaj kad su na farmi svi nosili "ambrele" oko vrata. Jer farma je najveci autoritet u Srbiji. Tada je izgledalo da je Ambrela napravila dobar posao. Na sve strane si mogao da vidis svet i polusvet kako duva paru i tamo gde prilici i gde bas i ne. I svi su ponosno, bas kao njihovi idoli farmeri, nosili svoje ambrele oko vrata. Ali to je bio i kamen oko vrata elektronskoj cigareti u Srbiji. Katastrofalno losi proizvodi, najgore shenzhensko smece, upareni sa netacnim i losim uputstvima za koriscenje, doveli su do toga da svi do jednog ti farmeri zakljuce da je e cig tesko sranje.Bilo je komentara: u pocetku mi bilo dobro, ali sad mi se nesto izgubio ukus i smrdi. A grejac mu lici na grumencic uglja. I ne mozes da ga ubedis da je grejac odavno za zamenu jer mu je prodavacica rekla da traje nekoliko meseci. Zatim, 1ml menja paklicu. A on svuce bocicu za dva dana. Utoliko gore sto su to uglavnom bili top coil atomizeri sa fiberom, koji su sami po sebi lose konstruisani pa su bili skloni zagorevanju ako ih cesto ne okreces i kvasis fiber, a to im niko nije rekao.

I sad nema druge nego da nas malo sto nas je ostalo, svojim autoriterom, znanjem i realnim informacijama, tu i tamo privucemo po nekog. Ali sta mu preporuciti? Sareni mod sa printom mrtvackih glava? Nesto u rainbow bojama? Baki ili deki mod od pola kile sa figurama iz crtaca, da ujedno zabavljaju unucice? Model atomizera od pre 5 godina, koji je kako izgleda nastao greskom? I sta ako taj kome smo preporucili ode na youtube i vidi one nakaze koje urlaju i bljuju oblake? Ni ja ne zelim da se poistivecujem sa njima, pa i ne ocekujem od nekog drugog.

Ja licno se trudim da ne razmisljam o svemu tome, jer se odmah iznerviram. Ko me pita objasnim mu najbolje sto znam. Nezainteresovane iskuliram. Bezobrazne i tupave... u zavisnosti od raspolozenja.

Van mreže rankosuns

  • Jr. Member
  • **
  • Thank You
  • -Given: 65
  • -Receive: 135
  • Poruke: 87
  • Ugled: +135/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #5 poslato: April 19, 2019, 09:14:38 »

eo mog posta na drugom forumu
Citat: rankosuns;445229
ne znam da li sam pogodio podforum ali priča je interesantna.
Moj drug pre pet godina prestao pušiti jer je imao ozbiljne zdravstvene probleme zbog cigareta. Toliko je kašljao da nije mogao noću spavati u krevetu već u fotelji. Bio je baš propao a težak zavisnik od nikotina.
Pre pet godina on pređe na elektronske i to odma na neki veliki mod. I tako već pet godina pari. Ima sada 60 godina.


Tek u martu mene moj prijatelj od 60 leta zove da idemo bajsovima do Futoga. Ajde odem, a on ajmo do Begeča, ajde odem. A on ajmo do Sombora. Ja kažem neću. Em bi bajs vredi 35€, em me boli koleno već mesecima, em neću.
Tek on mi se javlja iz Sombora sa brdom fotki. Došao tamo bajsom. Posle kupi skup bajs. Te mi se javi iz Subotice. Te kaže idem za Temišvar. Kad on svratio i do Arada. Sve bajsom
Posle mu ja predlažem gde da ide i on ode. Ja mu predlažem da ode južno od Save, on kaže ma boji se uspona.
Tek javi mi se krećem za Jagodinu. Znači Pančevo Smederevo Velika Plana Jagodina Kragujevac Aranđelovac itd itd.
Sa svakog putovanja mi šalje brdo lepih fotki i to redovno. Ja mu napišem bravo ili :applause:
Tek stigo sedimo u kafiću a on mi kaže "planiram put do Crnog mora u Konstancu. Krećem za par dana samo da izvršim servis na bajsu". "E jesi lud, e jesi lud" ja mu odgovorim.
Eno ga javlja mi se iz Bugarske i Rumunije


evo par slika














































On je očigledno posle pet godina elektronisanja potpuno zdrav i sa odličnom kondicijom.

Ako hoćeš da naučiš da plivaš moraš skočiti u vodu

Na mreži kinkel

  • eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 1289
  • -Receive: 1379
  • Poruke: 831
  • Ugled: +1379/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #6 poslato: April 19, 2019, 09:20:42 »
 :thumbsup: .. sjajno, kolega .. mozes neku temu otvoriti .. putovanje na dva tocka (do 30km/h) .. lepo je videti kad neko vrti pedale .. ja se svake sezone spremam da opet krenem na duga putovanja, al dzaba .. uvek me nesto omete. Samo napred.

Van mreže rankosuns

  • Jr. Member
  • **
  • Thank You
  • -Given: 65
  • -Receive: 135
  • Poruke: 87
  • Ugled: +135/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #7 poslato: April 19, 2019, 09:24:25 »
Mogu ja tu postaviiti brdo fotki sa njegovih putovanja. Evo pre neki dan iz Bratislave.
Ali je poenta da čovek koji je hteo da umre od duvana pređe na parenje i sa 60 godina sada šiba bajsom po svetu. Pametnom dosta za temu šta je štetnije
Ako hoćeš da naučiš da plivaš moraš skočiti u vodu

Na mreži kinkel

  • eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 1289
  • -Receive: 1379
  • Poruke: 831
  • Ugled: +1379/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #8 poslato: April 19, 2019, 09:35:34 »
da se ne zove Bosko?

edit:
... mislio sam da su tvoje fotke, izvinte.

Van mreže rankosuns

  • Jr. Member
  • **
  • Thank You
  • -Given: 65
  • -Receive: 135
  • Poruke: 87
  • Ugled: +135/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #9 poslato: April 19, 2019, 10:14:19 »

u mome kraju
svi boška znaju


dok biciklom prolazi
on svet obilazi


on više ne stari
jer cigaru pari


boško boško pazi
da te nešto ne zgazi
Ako hoćeš da naučiš da plivaš moraš skočiti u vodu

Na mreži kinkel

  • eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 1289
  • -Receive: 1379
  • Poruke: 831
  • Ugled: +1379/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #10 poslato: April 19, 2019, 10:57:13 »
znaci BT :) .. znam coeka

Van mreže bobpp

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 6176
  • -Receive: 10554
  • Poruke: 4772
  • Ugled: +11380/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #11 poslato: April 19, 2019, 12:33:43 »
U vise navrata sam pisao na ovu temu,zakljucak je uvek isti - tako je kako je.

Jednostavno,sa jedne strane imamo narod koji je...kako da se politicki korektno izrazim..."sporiji"  ;D i tesko prihvata bilo sta novo a sa druge imamo slabu dostupnost opreme i tecnosti uz visoke cene i u relativnom i u apsolutnom smislu - u odnosu na cene iste opreme napolju i u odnosu na prosecna primanja ovde.Dodaj na sve los marketing i eto ti recept za katastrofu.

I to nije specificno samo za ecig.Svaka roba na koju se primeni takav pristup zavrsice isto.Mozemo uzeti kao primer elektricna vozila koja postaju hit u svetu.Uz subvencije,dobru servisnu mrezu i mrezu punjaca to moze proci.Medjutim,ako to vozilo u startu kosta duplo vise od iste benzin/dizel varijante,ako niko u okolini ne zna da ga opravi i moze da se napuni tek na par mesta u drzavi onda svaka usteda u eksploataciji i misao o ekologiji pada u vodu.


Van mreže Stiletto

  • Sr. Member
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 349
  • -Receive: 249
  • Poruke: 333
  • Ugled: +249/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #12 poslato: April 19, 2019, 12:47:42 »
Pametno zborite ljudi, slazem se sa svime sto ste rekli.
Inace fascinantna prica za gospodina sa bajsem!  :13:

Van mreže ivanneko

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 11207
  • -Receive: 13085
  • Poruke: 8593
  • Ugled: +15520/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #13 poslato: April 19, 2019, 14:24:36 »
Uh pisali smo x puta na ovu temu...svako ko krene sa parom pun je entuzijazma i nije mu jasno zbog cega svi ne pare vec imaju potrebu da se i dalje truju...od kada je ecigareta proglasena duvanskim proizvodom iako ne delimo misljenje da jeste ipak od tada je zabranjen i svaki vid njenog reklamiranja sto je uticalo u velikoj meri na njenu popularnost hmm...sad mi pade na pamet a kako je onda reklamiran IQOS  :Scratch-Head:  sve u svemu jos bih dodao u vezi konstatacije "pogotovo kazem starijih ili srednjovecnih da se uopste bakcu s time..puse pa ono" vecina aktivnih na forumu su upravo sredovecni i stariji  :00000003:
Umesto da se lepo prilagodimo i pevamo hvalospeve svakom govnetu, mi samo nesto kritikujemo :D

Van mreže Stiletto

  • Sr. Member
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 349
  • -Receive: 249
  • Poruke: 333
  • Ugled: +249/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Propaganda ili nesto drugo?
« Odgovor #14 poslato: April 19, 2019, 15:44:28 »
Istina Gonzales, istina, ali moja devojka nema uvid u e cigare niti ista slicno, to je bio njen casual odgovor meni. E sad opste je poznato da sto je covek stariji teze prihvata novo i teze se odlucuje da proba nesto novo. Znam da su ovde vecina srednjeg doba, predpostavljam u ~40-50god ali ovo je relativno mala zajednica, uvek ima izuzetaka u svemu.
Mislim da na forumu nema tolko mladih jer oni nemaju zivaca za udubljivanje u bilo kakve teme danas, sumnjam da bi iko od njih imao zivaca da dodje i potrazi forum a kamoli da bude clan.