Autor Tema: Koju 18650 bateriju da kupim?  (Pročitano 17248 puta)

Van mreže bobpp

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 6176
  • -Receive: 10554
  • Poruke: 4772
  • Ugled: +11380/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Koju 18650 bateriju da kupim?
« poslato: Oktobar 05, 2017, 18:22:31 »
Siguran sam da je svako od nas nekad kupio neku ZnC ("obicnu") ili alkalnu bateriju a vecina je povremeno imala potrebu i za nekom punjivom baterijom tipa NiCD ili NiMH - za bezicni telefon,fotoaparat i sl.
U prvom slucaju smo se najcesce vodili samo cenom i markom (Duracell ili Varta su obicno bile bolje od MingJang-a ) dok se u drugom slucaju u jednacinu sem toga ubacivao i kapacitet i broj mogucih punjenja.

Kod Li-ion baterija se zivot malo komplikuje.
Prvo sto treba shvatiti je da sve sto smo znali pre treba zaboraviti ;D .Dobro ne bas sve ali je bitno razumeti da li-ion baterije vecinom nisu predvidjene da se prodaju pojedinacno i pojedincima vec su pre svega namenjene za pack-ove (za laptop,razne alate,vozila...) gde postoji eletronika oko njih koja ce starati o punjenju,praznjenju i uopste njihovom stanju.To je razlog zasto ne stizu u sarenim pakovanjima sa ispisanim specifikacijama vec se moramo malo potruditi da ih saznamo.Druga bitna stvar je da,posto se proizvode za specificne namene,postoje veoma velike razlike u kapacitetu,max struji praznjenja i punjenja kao i unutrasnjem otporu izmedju razlicitih modela.Pojedine mogu da isporuce tek par ampera,druge i vise desetina.Jedne imaju velik kapacitet dok je kod drugih akcenat na struji praznjenja pa je kapacitet i 2 ili 3 puta manji.I postoje sve varijante izmedju.Ono sto im je zajednicko je da su sve po izgledu iste i da ni na jednoj ne pise nista sem naziva proizvodjaca,modela i par sifara koje nam ne govore mnogo.

Iako imam nameru da,pre svega,pomenem par modela dostupnih na nasem trzistu ovo sam morao napisati jer kod ovih baterija ne vredi ono "moze da stane,znaci posluzice".Ne samo da nije tacno vec moze da bude veoma opasno - li-ion baterije su sklone burnim reakcijama kad se preopterete.Iz istog razloga treba uvek kupovati kvalitetnu bateriju renomiranog proizvodjaca i na proverenom mestu.Pijace i oglase zaboravite ako ne poznajete prodavca.Za one kojima treba veca kolicina Nkon je dobro mesto ali za komad ili dva mogu i domace prodavnice da posluze - izbor nije los a i cene su podnosljive.Posebno kad se uzme u obzir da ce vas dobra baterija bez problema sluziti i godinu ili dve svakodnevne upotrebe.
Sony,Samsung,LG i Panasonic su ozbiljni proizvodjaci sa kojima necete pogresiti.Razne "Fire" i ostale baterije kineskih proizvodjaca treba izbegavati.Postoji jos i grupa rebrandiranih baterija koje mogu biti i ovakve i onakve i pre kupovine neke od njih treba se dobro raspitati.



E sad ono konkretno - baterije koje se mogu nabaviti kod nas.



U prvoj koloni je naziv baterije,sledeca predstavlja izmereni kapacitet,u trecoj je max struja koju mogu da isporuce (i to za potrebe parenja,znaci ne konstantna struja praznjenja koja je nesto niza),u cetvrtoj je max snaga na kojoj moze da se pari a da je baterija (u teoriji) moze podneti i peta je...pa snaga koju ja licno ne bih prelazio.Znaci  dodatna rezerva da se baterija ne prisiljava na maksimum svojih mogucnosti i da se ostavi nesto za gubitke na samoj elektronici.Cak ne bi bilo lose biti i na nizoj snazi od toga,radi sigurnosti i zivotnog veka baterije.

Sto se mog licnog iskustva tice,koristio sam do sada Samsung 25R (i zelenu i plavu),Samsung 30Q a od LG HE4 i HG2.
Samsung 25R je neki "zlatni" standard kad su 18650 baterije u pitanju,sa pristojnim kapacitetom i velikom strujom praznjenja.Cini mi se da je cak i nesto bolja od LG HE4 iako su im karakteristike skoro identicne.
Sony baterije jos nisam probao i ne mogu pricati o njima ali mnogi vaperi se kunu u njih pa verujem da su dobre.

Ukoliko parite na maloj snazi i amperi vam nisu bitni,verujem da bolje (bar po specifikacijama) od LG MJ1 necete naci.
Ako je snaga jedino bitna i spremni ste da se odreknete nesto kapaciteta - tu je Sony VTC4.
A za sve one u sredini preporuka su 25R,30Q,HE4,VTC5,VTC6 ili HG2 -necete pogresiti ni sa jednom,samo je pitanje cene,dostupnosti i eventualno izbora 5A ili 500mAh vise/manje.

Mimo ovih pomenutih postoji jos mnogo jednako dobrih baterija ali nisu dostupne na nasem trzistu pa ih necu ovde spominjati.Koga zanima moze pogledati ovde:



Moj izbor za neku relativno umerenu snagu (sto ne znaci i da je najbolje) bi bio Samsung 30Q  jer ima veliki kapacitet i zavidnu max struju praznjenja uz prihvatljivu cenu a i imam dobro iskustvo sa njom.Ali to ne znaci da vama i za vase potrebe neka druga nece vise odgovarati - najbitnije je da znate koliko vam je snage potrebno,na koliko podesavate mod i na osnovu toga izaberete odgovarajucu bateriju.

I ,naravno,ono sto Mooch kaze:

"There are no 3000mAh batteries rated above 20A (continuous).
There are no over-3000mAh batteries rated above 10A (continuous) and some are a lot lower
If the wrap says otherwise, it’s a false rating and that company is not being honest with you."

Van mreže klaudesque

  • Newbie
  • *
  • Thank You
  • -Given: 35
  • -Receive: 23
  • Poruke: 14
  • Ugled: +23/-0
  • CLR
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 06, 2017, 22:12:59 »
Slava Mooch-u!

Nemam šta da dodam, osim da se prelazak sa LG HE4 (2500 mAh) na Sony VTC6 (3000+ mAh) u modu sa jednom baterijom ozbiljno oseti.
VTC6 mi drži ceo dan i uvek ostane fina rezerva. Sa HE4 je uvek bila frka ako nisam pri punjaču.

Van mreže bobpp

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 6176
  • -Receive: 10554
  • Poruke: 4772
  • Ugled: +11380/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 23, 2017, 02:14:55 »

Van mreže bobpp

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 6176
  • -Receive: 10554
  • Poruke: 4772
  • Ugled: +11380/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #3 poslato: Decembar 14, 2017, 21:24:44 »
Mooch je napravio neke izmene kod svojih preporuka pa da podelimo

"The MVA limits in my ratings tables are not a number to use for vaping!
They are meant only to give you an idea of the risk if a battery is accidentally discharged at beyond its continuous current rating when vaping. You should not consider them as a rating for the battery that you can vape at!"

Tako da je to uklonjeno i ovo su najnovije tabele








Van mreže Điva

  • eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 3189
  • -Receive: 2463
  • Poruke: 2698
  • Ugled: +2756/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 05, 2018, 10:10:10 »
Ovde ću postaviti pitanje, mada znam odgovor :) i ovaj put neću kolegi @Ivanneko da šaljem poruku

Imam dve baterije Samsung 30 Q, do sada sam ih koristio samo paru u DNA 75C modu paralelno, ili u Tomo M2 powerbank punjaču.

Da li mogu sad ove dve baterije koristiti u Ehpro Fusion 150 W modu? (mod sa dve baterije serijski)

Sony Xperia ZR

Van mreže BobanNB

  • Full Member
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 13
  • -Receive: 117
  • Poruke: 178
  • Ugled: +117/-0
  • elektronske cigarete
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 05, 2018, 11:54:41 »
А што не би могао?

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока


Van mreže ivanneko

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 11207
  • -Receive: 13085
  • Poruke: 8593
  • Ugled: +15520/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 05, 2018, 12:17:02 »
Koji vremenski period obuhvata znacenje reci "koristio" ?  ;D  Svakako nije za preporuku koriscenje baterija koje su eksploatisane odredjeni vremenski period pogotovu kod serijskih veza zbog disbalansa njihovih kapaciteta jer se tada i upotrebno vreme  takvih kombinacija ogranicava celijom smanjenog kapaciteta ( ukoliko je taj slucaj ) dok je kod paralelnih veza mnogo bolja situacija u tom pogledu ... Mozes pratiti ponasanje istih i sam zakljuciti u kakvoj su one kondiciji jer sa strane bezbednosti verujem da vecina uredjaja ima integrisanu zastitu od prevelikog praznjenja pojedinacnih celija ( konkretno tvoj ehpro bi trebalo da ima )  :wave:
Umesto da se lepo prilagodimo i pevamo hvalospeve svakom govnetu, mi samo nesto kritikujemo :D

Van mreže Điva

  • eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 3189
  • -Receive: 2463
  • Poruke: 2698
  • Ugled: +2756/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 05, 2018, 15:30:24 »
Godinu dana, na max pwr 20 W, TC(Ni200, SS 316/304  — 30 W - 196 °C

Hvala na odgovoru, možda će nekom pomoći :)
Ja ću ih koristiti/testirati dok ne stignu nove

Nove ako odlučim uzeti Samsung 35 E ili LG MJ 1, onda 10 A puta dva serijski je 20 A?
Sony Xperia ZR

Van mreže ivanneko

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 11207
  • -Receive: 13085
  • Poruke: 8593
  • Ugled: +15520/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 05, 2018, 17:04:14 »
Dve baterije od po 10A u seriji i dalje trpe 10A ali kako je dupli nazivni napon ( 7.4V ) u principu se sve svodi na isto:
serijska veza 10Ax6V=60W
paralelna veza 20Ax3V=60W
Kada se oduzme efikasnost elektronike dolazi se do cifre od oko 25W po celiji kada je rec o baterijama limita 10A inace sam imao lose iskustvo sa Samsung 35E ( manji kapacitet od deklarisanog )



zamenio sa LG MJ1 i sve ok..
Umesto da se lepo prilagodimo i pevamo hvalospeve svakom govnetu, mi samo nesto kritikujemo :D

Van mreže Điva

  • eCiginfo prijatelj
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 3189
  • -Receive: 2463
  • Poruke: 2698
  • Ugled: +2756/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 06, 2018, 06:09:00 »
Veoma korisno
Hvala još jednom

Sony Xperia ZR

Van mreže ivanneko

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 11207
  • -Receive: 13085
  • Poruke: 8593
  • Ugled: +15520/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #10 poslato: Januar 13, 2020, 23:02:53 »
Mozda...bude interesantno nekome ,uporediti kapacitet kao i unutrasnji otpor iste baterije nakon ne tako agresivne <7W eksploatacije posle nesto vise od godinu ipo dana odnosno negde oko 250-300 ciklusa..





Ovo je samo licni primer i ne moze se uzeti kao reper posto verujem da agresivnijim praznjenjem kao i punjenjem preko 1A performanse odredjene baterije mogu opasti i u dosta kracem vremenskom periodu..
Umesto da se lepo prilagodimo i pevamo hvalospeve svakom govnetu, mi samo nesto kritikujemo :D

Van mreže bobpp

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 6176
  • -Receive: 10554
  • Poruke: 4772
  • Ugled: +11380/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #11 poslato: April 08, 2020, 02:51:18 »
Nije samo za 18650 ali moze biti korisno



Van mreže Milanez

  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 1289
  • -Receive: 683
  • Poruke: 2060
  • Ugled: +683/-0
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 21, 2020, 17:06:14 »
ima u mom lazarevcu super prodavnica baterija ali 18650 je male amperaze
ispod koliko ampera ne smem da idem
otpor koji koristim je oko 0,75 oma , volti 2,9 , rokam na 10 wati ?

Van mreže bobpp

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 6176
  • -Receive: 10554
  • Poruke: 4772
  • Ugled: +11380/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 21, 2020, 17:24:53 »
Pa za 10W ti nije problem,tu vuce mozda do 4A pa ce raditi skoro bilo koja... Licno volim one od 3000mAh (Sony VTC6/LG HG2/Samsung 30Q) zato sto mi 3000 dovoljno a ostane mi i malo prostora sto se struje tice ali mogu i razne druge.
Evo ovde imas nesto da vidis gde je to sto se nudi  u odnosu na ostale  https://lygte-info.dk/info/batteryIndex.html

Van mreže Milanez

  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 1289
  • -Receive: 683
  • Poruke: 2060
  • Ugled: +683/-0
Odg: Koju 18650 bateriju da kupim?
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 22, 2020, 08:40:24 »
kupio 18650 bateriju kod naseg coveka iz lazarevca ,u radnji, on inace je dzezer shef ,
kabum ne daj boze da bude
videcu kolko ce da traje
400 rsd