Autor Tema: Jos malo o ukusima  (Pročitano 8426 puta)

Van mreže LiberPrint

  • Hero Member
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 12198
  • -Receive: 11408
  • Poruke: 12413
  • Ugled: +23160/-0
Jos malo o ukusima
« poslato: Jul 22, 2014, 19:55:38 »
  • Publish
  • Pitam se, da li ja imam neko cudno culo ukusa, ili je ono sto se meni desava uobicajeno? :017:


    Volim sve vrste voca, ispratim od prvog do poslednjeg dana sve sezonske vocke, zimi tamanim ono sto ima da se nadje i u nedostatku kupujem kompote i zaledjeno voce pa ga nalivam medom, volim bukvalno svo voce i dnevno pojedem minimum pola kila rznog voca, a nikako mi ne leze vocne arome. Takodje ne volim ni vocne kolace, sladolede, sokove onako...


    Sa druge strane, cokoladu volim ali nisam lud za njom i nikad ne pojedem vise od jedne stangle, ali tecnosti/arome sa ukusom coklade su mi omiljene i mogu da ih koristim po ceo dan. Slicna je situacija i sa orasastim plodovima. Ne pamtim kad sam zadnji put pojeo orah, lesnik, badem... ne volim ih ni u kolacima nesto narocito, ali otkidam na tecnosti koje ih imaju u svom sastavu. Takodje volim cokoladne i lesnikaste sladolede :017:


    E sad, sve bi mi bilo lakse da razumem da ne postoje izuzeci. Suve i sveze smokve, suvo i sveze grozdje su mi omiljene vocke. Takodje, red sancho od ecig hellas koji je po meni cista suva smokva, mi je omiljena aroma, isto kao i raisin od TPA i bilo koja druga aroma suvog ili svezeg grozdja koje sam probao.


    zanima me kakva je situacija kod ostalih? Molim za potvrdu da ja imam uvrnuto culo ukusa, ili da je sa njim sve u redu ;D

    Van mreže bobpp

    • Global Moderator
    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 6176
    • -Receive: 10554
    • Poruke: 4772
    • Ugled: +11380/-0
    • Pol: Muškarac
    • elektronske cigarete
    Odg: Jos malo o ukusima
    « Odgovor #1 poslato: Jul 22, 2014, 20:06:24 »
  • Publish
  • Ma nije uvrnuto,veliki deo onoga sto mi osecamo kao ukus je,zapravo,miris.Kod hrane je to izrazeno na jedan nacin a kod ovih aroma,verovatno,na drugi.Mozda neko voli miris necega ali mu sam ukus ne odgovara- kod hrane je  tesko razdvojiti sta je sta.

    Van mreže Prle

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 0
    • -Receive: 13
    • Poruke: 1889
    • Ugled: +1981/-0
    • Pol: Muškarac
    Odg: Jos malo o ukusima
    « Odgovor #2 poslato: Jul 22, 2014, 20:11:44 »
  • Publish
  • Sa čulom ukusa ti je sve u redu čim osećaš realnost u ukusu voća kod aroma, naročito kod TPA koje su najbolje voćke koje sam do sada probao. Očigledno nešto drugo "neje pod libelu". ;D

    Šalim se malo naravno, a sada za ozbiljno.

    Ranije si kada si probavao voćne arome nailazio uglavnom na bombonaste i kolačaste ukuse voća drugih proizvođača i navikao si na taj "šmek" voća u tečnosti. Sada kada si krenuo sa TPA voćnim aromama koje su bezobrazno realne, tog bombonasto-kolačastog ukusa nema na koji je neka krivina u CNSu navikla i arome te ne oduševljavaju. Osim toga, pošto tamaniš voće u toj količini navikla je ta vijuga i na "sočnost" tog voća koje ovde nema i ne može da poveže ukus koji obrađuje sa konzumiranjem elektronske cigarete.

    Sa druge strane, orašaste plodove i čokoladu za kojima nisi lud i konzumiraš umereno ili nikako jer iz ovog ili onog razloga ih "duša neće" u prirodnom stanju a čije ti se arome sviđaju (a umeju da budu "teški" i otužni u pojedinim situacijama ili kada se pretera) u ovom obliku dobijaš samo ono što te kod njih i privlači i rado ih konzumiraš u obliku pare.

    E sada za onaj izuzetak - pa da nije tih izuzetaka koji nas zbunjuju život bi bio dosadan. Očigledno da i smokvu i grožđe obožavaš u bilo kom obliku i da ti je njihov ukus / aroma drag ma u kom obliku da dolazi.

    Krajnja dijagnoza: ne sekiraj se - uzmi testeru.


    P.S.: Ala se ja raspisah (da ne kažem nešto grđe). Posle ovoga me možete slobodno zvati čika Frojd. ;D

    Van mreže hybrid

    • Drug član
    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 1709
    • -Receive: 714
    • Poruke: 1719
    • Ugled: +2214/-0
    Odg: Jos malo o ukusima
    « Odgovor #3 poslato: Jul 22, 2014, 20:28:33 »
  • Publish
  • Meni se i desava za neke arome na koje otkinem na prvu posle 30,40 ml ne mogu da smislim.To mi se upravo desava sa yuco aromom.Ja recimo od voca obozavam samo jagode,kupine,maline i po malo banane.Dduse jagode,maline,kupine jedem sa kilo secera ili nekog slaga.Isto obozavam te vocne arome.Ne smetaju mi ni druge vocne arome uopste cak sta vise mnogo mi se svidjaju ali jako brzo mi dosade i smore me 1,2ml i to je kraj.Mada nisam ni istrazivao preterano polje vocki.Cokolade i cokoladne preradjevine unistavam,300gr cokoladu pojedem u dahu :smart: .Dok cokoladne arome makar do sada su mi sve bile odvratne osim yuco-a ali mi se i on smucio.
    Nemas uvrnuto culo ukusa jednostavno tako je kako je.Mada meni su makar 80% aroma odvratne,a ostalih 20% mi se smuce posle nekog vremena ;D .Za sada se samo jedna istice koja mi se ni dan danas nije smucila i dosadila i mogu da je konzumiram po ceo dan

    Van mreže LiberPrint

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 12198
    • -Receive: 11408
    • Poruke: 12413
    • Ugled: +23160/-0
    Odg: Jos malo o ukusima
    « Odgovor #4 poslato: Jul 22, 2014, 20:36:45 »
  • Publish
  • Posle ovoga me možete slobodno zvati čika Frojd. ;D
    Ne, nego cemo da osnujemo novu granu filozofije i nazvacemo je prlozofija ;D

    Van mreže billy

    • eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 482
    • -Receive: 522
    • Poruke: 1178
    • Ugled: +2917/-0
    • Pol: Muškarac
    Odg: Jos malo o ukusima
    « Odgovor #5 poslato: Jul 22, 2014, 21:53:41 »
  • Publish
  • Ima nas raznih, tako da su sve kombinacije u opticaju, shto daje zakljucak da su ti cula na svom mestu.  ;D

    Van mreže Toni

    • Newbie
    • *
    • Thank You
    • -Given: 41
    • -Receive: 76
    • Poruke: 23
    • Ugled: +76/-0
    • Pol: Muškarac
    • elektronske cigarete
    Odg: Jos malo o ukusima
    « Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2017, 10:47:00 »
  • Publish
  • Vidim da u ovoj temi nije niko dugo pisao pa cu ja reci nesto iz licnog iskustva po pitanju ukusa.
      Poznata je je stvar da se o ukusima ne raspravlja pa tako ni o culu ukusa, medjutim...
      Culo ukusa je uglavnom individualna stvar. Uglavnom je samo culo ukusa vezano za miris. Od ukusa kao onoga sto osecamo na jeziku, osecamo samo slano,slatko, kiselo i cini mi se ljuto. Sve one nijanse izmedju su kombinacija ova ceriri osnovna ukusa i cula mirisa. Uglavnom postoji misljenje da hrana ciji nam se miris ne svidja nece nam se svideti niti ukus. A nije uvek bas tako kako nauka tvrdi. Postoje mnogi izuzetci. Sta se sve jede u nekum kulturama a nema niti malo prijatan miris pa se opet samtra ukusnim i delikatesnim. Po mom skromnom misljenju,  pored mirisa u stvaranju slike o nekom ukusu veliku ulogu igra i sama covecija psiha, kao i predrasude i sam pristup nekom odredjenom ukusu. Pod pristup smatram recimo ovo: ako nesto ima neprijatan miris za mene ja cu odmah zauzeti stav da to i nije prijatno za moj ukus. Ili jos pribliznije: ako znam unapred sta je servirano kao hrana kod mene moze da se stvori odbojan stav prema istom i da moja psiha unapred "osudi to kao neukusno. Primer: puzevi, zablji bataci, skembici, beli bubrezi i sta ti ja znam sta bih sve nabrojao gde vecina ima vec unapred definisanu sliku u svojoj psihi o neprijatnom ukusu takvih specijaliteta.
      Naravno sam miris moze da nas odvrati od nekog ukusa dok nekome taj ukus prija bez obzira na pomenuti neprijatana miris, znanje sta jede i kulturoloske navike u samoj ishrani.
      Ukus se formira u samim ustima od cetiri osnovna ukusa, mesanjem istih, zvakanjem i delovanjem enzima iz pljuvacke. E to je ono sto pravi bitnu razliku po pitanju mirisa i ukusa. Miris osecamo onakvim kakav i jeste bez promene dok ukus bitno moze da se promeni i uticajem nekih drugih faktora.
      Prosto receno; ako nesto ima neprijatan miris ne mora da znaci da je isto tako i neprijatnog ukusa nego moze da bude skroz surotno.
      I opet tu je i osnovni problem po pitanju samog ukusa-miris. Miris koji najvecim delom utice na samo formiranje ukusa. I naravno vecina nas nece niti konzumirati ono sto im ima neprijatan miris.
      Moje licno misljenje u vezi vejpa i ukusa koji nam nisu prijantni a para nam bas prija i lepa nam je.
      Tecnosti unosimo parenjem tj unosimo paru sa nekom aromom na koju ne deluju faktori poput zvakanja i enzima iz pljuvacke. Znaci miris i ukus same tecnosti koji se bitno ne menja jer nema faktora koji bi ih bitno promenili sem isparavanja (ovde dolazi samo do isparavanja tecnosti sa grejaca a ne i do njenog sagorevanja. Kada dodje do sagorevanja to je vec druga i neprijatna prica). U ovom slucaju mozemo da korisrimo i neke recimo cvetne arome dok naravno necemo jesti cvece, bar ne vecina nas. Moj zakljucak: kada neke namirnice koje nam ne prijaju kao takve tj njihovi ukusi nas bas i ne privlace kada ih konzumiramo kao hranu, dok nam njihova para prija. Kod parenja ne dolazi do bitnijih hemijskih i fitickih promena koje bi uticale na sam ukus i obrnuto; neke tecnosti koje nam ne prijaju kao para peijaju nam kao hrana.
      Veoma, veoma opsirno ali nadam se da onima koje ne mrzi da citaju sada je malo jasnije, ili im tek sada nista vise nije jasno.

    Van mreže LiberPrint

    • Hero Member
    • *****
    • Thank You
    • -Given: 12198
    • -Receive: 11408
    • Poruke: 12413
    • Ugled: +23160/-0
    Odg: Jos malo o ukusima
    « Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2017, 11:49:40 »
  • Publish
  • Istina da citanje dugackih tekstova zadnjih godina nije popularno, ali ko odvoji vremena da ovo procita, procitace nesto stvarno korisno. Zapravo nije toliko opsitno koliko je korisno ;D  Odlican post kolega :00000003:

    Van mreže Toni

    • Newbie
    • *
    • Thank You
    • -Given: 41
    • -Receive: 76
    • Poruke: 23
    • Ugled: +76/-0
    • Pol: Muškarac
    • elektronske cigarete
    Odg: Jos malo o ukusima
    « Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2017, 15:25:16 »
  • Publish
  • Nije bas da je odlican ali moze da prodje. I pun je slovnih gresaka na kojima se izvinjavam.