Autor Tema: Aldehidi kod MTL i DTL atomizera  (Pročitano 3267 puta)

Na mreži bobpp

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 3993
  • -Receive: 5145
  • Ugled: +5970/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Aldehidi kod MTL i DTL atomizera
« poslato: Oktobar 02, 2017, 14:53:25 »
  • Publish

• Iako se ovi rezultati moraju uzeti sa rezervom mislim da se neka osnovna pravilnost moze sagledati.

Evidentno je da su odredjeni atomizeri na visim snagama za koje nisu predvidjeni "goreli" (CE4 prakticno na svim sto samo govori koliko je losa kombinacija fiber/grejac gore) ali kada je snaga bila primerena nisu bili nista znacajnije gori od drugih.Odredjeno povecanje postoji kod DTL atomizera ali zbog ogromne kolicine pare kao i nemogucnosti da se u realnim uslovima potpuno ravnomerno distribuira snaga i natapanje celom povrsinom grejaca to se i ne moze izbeci (bar ne na snagama na kojima su testirani).

Svaki atomizer,bilo MTL ili DTL,ima granicu ispod koje funkcionise sa minimumom stetnih materija i na nama je da se trudimo da ih tako i koristimo.Kod starih kliromizera gde je kolicina i provodljivost fibera ogranicavajuci faktor ta je granica mozda samo 5W ili 6W,kod novijih (pre svega gde se koristi vata) je mnogo veca ali postoji kod svakog.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 6542
    • -Receive: 9447
    • Ugled: +11882/-0
    Odg: Aldehidi kod MTL i DTL atomizera
    « Odgovor #1 poslato: Oktobar 02, 2017, 16:38:01 »
  • Publish
  • Meni nije jasno zasto su vrsili merenje na Kayfun 3.1 sa zicom nicr 0.30mm na 1.6 oma pri 5W jer sam misljenja da je parenje pri tom podesavanju skoro pa nikakvo i moze li se odrediti neka gornja granica aldehida ( stetnih materija ) preko koje nije preporucljivo pariti odnosno da se unosom istih preko neke mere na duze staze mogu stvoriti preduslovi za ozbiljnije posledice ( uzevsi u obzir da nismo svi podjednako imuni ) ?
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #2 poslato: Oktobar 02, 2017, 17:10:08 »
  • Publish
  • Pretpostavljam da je 5W samo zato sto ispitivanja nisu vrsili vaperi vec ljudi koji su samo "naculi" sta se koristi i na kakvim snagama.
    Sto je,po meni,nekako i u redu...Ispitivanja se i vrse da se otkrije sta se moze desiti u realnom zivotu kod nekog ko nema pojma o parenju ali je kupio svoju prvu ecig.A priznali mi ili ne,takvih je najvise.

Sto se tice kolicine...nemam pojma.Postoje neke dozvoljene kolicine u vazduhu,odnosno dozvoljeno izlaganje ali koliko je to primenjivo na nas...U te kolicine se ni jedan duvanski dim ne uklapa pa smo svi veselo godinama dimili ;D .Ja se orijentisem prema cigarama.
    Opet,nije ni to sasvim bezazleno - kayfun na 10W ima samo 15-20X manje formaldehida po povlacenju u odnosu na cigaru. Srecom,acetaldehid i akrolein su dosta manji.

A on je medju najboljima.Kod ovih koji su zagorevali kao i gore kod 75W/100W imamo odnos 1:1 ili cak i gore od toga.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #3 poslato: Oktobar 02, 2017, 17:18:52 »
  • Publish
  • Moze li malo pojasnjenje u odnosu na unetu kolicinu tecnosti , citao sam ranije da +30ml unetih na dnevnom nivou takodje mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija , ima li istrazivanja u tom smeru ?
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže Drako

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 529
    • -Receive: 1130
    • Ugled: +1329/-0
    • Mea culpa
    « Odgovor #4 poslato: Oktobar 02, 2017, 17:36:02 »
  • Publish
  • Za ove lokomotive me mrzelo da se smaram, ali po ovom istrazivanju, za kajfun, negde oko 300 pufova je stetno otprilike kao jedna popusena cigareta?
    Otišao sam da pronađem sebe. Ako dođem pre nego što se vratim, zadržite me.

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #5 poslato: Oktobar 02, 2017, 18:36:46 »
  • Publish
  • Zavisno od snage na kayfunu i koliko racunas da pufova ima u cigareti ali manje-vise toliko ispadne pri 10-tak W.
    Bar sto se formaldehida tice.Kod acetaldehida je mnogo veca razlika a akrolein se i ne pojavljuje ukoliko ne pocne da zagoreva dok ga u cigarama ima uvek.

Sto se tice 30+ml...Prvo to samo po sebi nije dobro jer ima tu i arome a cesto i nekih zasladjivaca i aditiva.

Ali,da kazem ovako: ako imamo dva razlicita atomizera,jedan DTL a drugi MTL,koji rade na slicnoj temperaturi (jer temperatura je,zapravo,najvaznija iako postoje i neke stvari nevezane za nju ali to drugom prilikom) i samim tim oslobadjaju slicnu kolicinu aldehida po ml tecnosti... nema rasprave - upotreba MTL atomizera je zdravija ili manje stetna. Jednostavno je kolicina na njegovoj strani- desetak puta je manji unos isparenja,samim tim aldehidi kod DTL treba da budu desetak puta manji tek da bi bilo isto.Opet,postoji tu i pitanje koliko se toga apsorbuje,dubina uvlacenja itd. ali to je individualno i nema svrhe uzimati u obzir  trenutno jer podatke nemamo.

Ono sto je u praksi problem,posebno kod manje iskusnih korisnika je to sto je lakse pogresiti u setapu kod mtl odnosno,posto su i jedni i drugi skloni podizanju snage , prekoraciti onih "sigurnih" 200C u ocekivanju gomile pare ili TH kojih nema.

Na mreži ezgetap

• Sr. Member
    • Thank You
    • -Given: 252
    • -Receive: 342
    • Ugled: +342/-0
    • elektronske cigarete CEVKA & KLONOVI
    « Odgovor #6 poslato: Oktobar 02, 2017, 20:34:03 »
  • Publish
  • da li je neko probao da sa ic termometrom da proverava temperaturu direktno na grejacu pri radu kroz drip tip

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #7 poslato: Oktobar 02, 2017, 20:55:14 »
  • Publish
  • Temperatura se jedno vreme zadrzava malo iznad temperature isparavanja tecnosti (svako zna da izracuna na koliko mu isparava tecnost,zar ne?Moja je uglavnom nesto nize od 150C) posto je potrebno par stepeni vise za "proboj".Kada tecnosti nestane (ne bukvalno sva,dovoljno da je nema toliko na par delica mm od grejaca) temperatura se dize.Ukoliko je snaga (i temperatura) prevelika moze doci do stvaranja dzepova pare i prskanja tecnosti ("pucanja").Ako je snaga dovoljno niska a dotok tecnosti dovoljno dobar uglavnom ce se temperatura zadrzavati na vrednosti nesto visoj od temperature kljucanja.Naravno,u praksi je ovo tesko postici duze od 2 sek.

Posto pitas za merenje kroz DT pretpostavljam da nema povlacenja pa onda ne vredi da uzimamo u obzir promene u naponu pare na koje strujanje vazduha utice vec je kljucanje glavni proces.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #8 poslato: Oktobar 02, 2017, 21:03:19 »
  • Publish
  • Ima li neka tabela isparavanja ( kljucanja ) tecnosti u zavisnosti njenog sastava ?

Evo jos jedna tabela koja oslikava odnos pojedinih stetnih materija ecigarete i normalne..

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #9 poslato: Oktobar 02, 2017, 21:08:00 »
  • Publish
  • Naravno da ima tabela...za sve ima tabela  ;D .
    Zapravo ih imamo odavno ovde na forumu ali nije lose ponoviti.

za VG

za PG

i zajedno (mada ovde bi u kalkulaciju trebalo dodati i vodu koju vecina nas stavlja )

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #10 poslato: Oktobar 02, 2017, 21:12:43 »
  • Publish
  • A sta zapravo sve to znaci u praksi ? Ako moze neki primer..

Na mreži ezgetap

• Sr. Member
    • Thank You
    « Odgovor #11 poslato: Oktobar 02, 2017, 21:21:03 »
  • Publish
  • razmišljao sam o ovome i pošto Ako je snaga dovoljno niska a dotok tecnosti dovoljno dobar uglavnom ce se temperatura zadrzavati na vrednosti nesto visoj od temperature kljucanja.Naravno,u praksi je ovo tesko postici duze od 2 sek. i jako je kompleksna tema i uticu razni parametri,mislio sam da se simulira uvlacenje, duvanjem kroz dotok vazduha,mislim da bi se tad znalo 98% na cemu i na kojoj tem pari neku tecnost,a možda je samo sve to suvišno,mada mislim da je lako izvodljivo

Na mreži bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #12 poslato: Oktobar 02, 2017, 21:44:33 »
  • Publish
  • Pa tesko je videti sta se desava u svakom trenutku.Kao sto kazes,razni parametri su u igri i to sto je sada toliko ne znaci da sa pola tanka ili malo zaprljanim grejacem nece biti znacajno drugacije.Jedino mod sa TC moze relativno stabilno odrzavati temperaturu.

U idealnom sistemu uz adekvatnu snagu i savrseno natapanje temperatura bi zavisila od tacke kljucanja tecnosti i napona pare.U manje idealnom mozemo se samo nadati da to postignemo u periodu od par sekundi,po mogucnosti celo vreme dok povlacimo i dok je dugme pitisnuto.
    Nazalost,u praksi veoma cesto ne traje ni toliko jer niti je grejac savrsen niti natapanje niti povlacenje niti...

Na mreži ezgetap

• Sr. Member
    • Thank You
    « Odgovor #13 poslato: Oktobar 02, 2017, 21:54:58 »
  • Publish
  • ma da parametri se menjaju vremenom,zbog zaprljanosti,promene viskoziteta i zagrejanosti same tecnosti,..jedino mozda za tc rezim bi koristilo..

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #14 poslato: Oktobar 02, 2017, 22:01:54 »
  • Publish
  • Ukoliko nam je ovo poznato..

Kao i ovo ..

Mozemo li se na kraju sloziti da su e-cigarete ..