Autor Tema: Aldehidi kod MTL i DTL atomizera  (Pročitano 1201 puta)

Na mreži bobpp

• Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 3474
  • -Receive: 4228
  • Ugled: +5053/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Odg: Aldehidi kod MTL i DTL atomizera
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 03, 2017, 11:43:35 »
  • Publish
  • Da pokusam da odgovorim

Izvor su razne zvanicne studije iz kojih sam pokusao da izvucem i svedem na iste jedinice rezultate sa namerom ne da bude apsolutno tacno vec da se uoci odredjena pravilnost.
    Uslov je bio da su upotrebljeni isti ili dovoljno slicni nacini testiranja,iste ili dovoljno slicne tecnosti (uglavnom ~50/50,znaci ne full VG vs full PG...),slicne masine slicno podesene na kojima je testirano itd.
    Sam rezultat,odnosno njegovu tacnost, nisam smatrao toliko bitnom - znaci da li je zaista 0,20 ili bi u nekom drugom ispitivanju to pre bilo 0,25 ili 0,30... smatrao sam manje vaznim od toga da se primeti da postoji okvir u kom svaki atomizer moze da radi.

Sto se tice mene i TC...
    Koristim potpuno isti setap i za TC i za VW. Ukoliko je zica SS onda je i bukvalno isti a ukoliko je kanthal korisitim istu debljinu,precnik grejaca,snagu itd da bih dobio isti heat flux.Titanijumsku zicu,iskreno,nikad nisam probao.Koristio sam samo NiCr80,Ni200,SS316l i Kanthal.
    Zica je 0.25 (redje 0,32),precnik grejaca 2mm,snaga 8W ali treba uzeti u obzir da su moji atomizeri svi veoma slicni pa nemam ni razloga da koristim nesto znacajno drugacije.Nemam ni jednu rupu preko 2mm,skoro sve su tankovi itd.

Temperatura koju postizem pri idealnom natapanju sa tim setapom je nesto nize od 160C.Pri natapanju manjem od tog "idealnog" ili sa grejacem prekrivenog naslagama vec nema granica,zato sam limit postavio na 180C,racunajuci da i uz potencijanu gresku moda necu prelaziti 200C nakon kojih pocinju da se oslobadjaju ozbiljnije kolicine nepozeljnih stvari.

Licno smatram da je natapanje najvaznija stvar(a u isto vreme i najteza za postici) u celom parenju a vezano za sigurnost.Naravno,tu je i strujanje vazduha koje utice na napon pare i time dalje hladjenje grejaca,dovoljno niska snaga da ne dolazi do stvaranja gasnih "dzepova",tacka kljucanja itd ali u vecini slucajeva,ukoliko smo umereni u svemu ostalom,  nedovoljno natapanje je osnovni razlog podizanja temperature.

To uslovno "nedovoljno" natapanje je teze primetiti u VW rezimu jer podizanjem temperature grejaca povecava se i napon pare a time dolazi do veceg obima isparavanja u kome se "izgube" stetne materije,tj i dalje su tu ali subjektivno manje primetne.Zato nije lose povremeno prekontrolisati setape na nekom modu sa TC.

Na mreži ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 5788
    • -Receive: 8629
    • Ugled: +11064/-0
    « Odgovor #31 poslato: Oktobar 03, 2017, 13:01:13 »
  • Publish
  • igrati se sa heat fluxom,tj zicama i...nadati se najboljem ;D .

Kolega ako nije problem da ovo malo obrazlozis i koji kalkulator koristis ?
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Na mreži bobpp

• Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #32 poslato: Oktobar 03, 2017, 13:17:28 »
  • Publish
  • Licno koristim onaj na http://www.steam-engine.org/coil.html ali vidim da ima i nekih za Android...

Inace,heat flux je jedna od najbitnijih stavki za sigurnost parenja.Preveliki heat flux i tecnost ne moze da "preuzme" isporucenu temperaturu na vreme pa dolazi do zagorevanja.Opet,sa previse malim HF necemo imati dovoljno pare,sto nije opasno samo po sebi ali je neupotrebljivo.

Licno se trudim da mi bude ispod 200 mW/mm²   posto sa vecim dobijam iritaciju grla ali nekom odgovara i malo veci.U svakom slucaju ne postoji "preporuka" kao takva,svi mi sami pronalazimo ono sto nam odgovara.Ali svako ko ima neke smetnje od parenja,osetljivost grla i sl. pored odnosa PG/VG i kolicine nikotina treba da proveri i koliki mu je flux.Mozda cak i pre svega ostalog,ako nista drugo bar je lakse i brze nego testirati razlicite tecnosti.

U svakom slucaju,kao i sa vecinom stvari kod parenja,manje je bolje.Naravno,u granicama upotrebljivosti.

Na mreži bobpp

• Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #33 poslato: Oktobar 03, 2017, 13:43:54 »
  • Publish
  • Da objasnim i sta je "napon pare" ("vapour pressure") koje se pominje ranije.

Zapravo,ne moram ja...ovde lepo pise  ;D   https://sh.wikipedia.org/wiki/Napon_pare

U svakom slucaju ,sam protok vazduha kroz atomizer nema toliko znacaja direktno na temperaturu grejaca (sem kad je grejac suv) vec pre utice na napon pare.Strujanjem vazduha vise molekula se "otkida" sa povrsine i stvara se vise pare.Ili - izadjite na vetar suvi i na isti vetar izadjite mokri ili oznojani i imacete veoma dobar primer o cemu se radi .Bukvalno cete ga osetiti na "svojoj kozi" ;D .

Napon pare kod VG je znacajno veci ( <1 mm Hg ( 20 °C)) nego kod PG  (0.08 mm Hg ( 20 °C) ) sto je i razlog da VG daje vise pare od PG iako mu je temperatura kljucanja mnogo veca (290C vs 188C).

Van mreže kinkel

• Jr. Member
    • **
    • Thank You
    • -Given: 75
    • -Receive: 86
    • Ugled: +86/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #34 poslato: Oktobar 03, 2017, 13:56:45 »
  • Publish
  • puno hvala ..
    kao sto sam i mislio, ja na mojim kajfunima sa kantalom 0.25 i precnikom od 2mm (otpor oko 1,5oma) i sve to na 7-8w .. prilicno je bezbedna prica.

Na mreži bobpp

• Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #35 poslato: Oktobar 03, 2017, 14:04:39 »
  • Publish
  • Ukoliko ti je natapanje dobro rekao bih da jesi.Mada,tesko je reci ovako napamet...
    Ako je grejac vecinu vremena suv (ne potpuno suv,samo nedovoljno natopljen) onda je i 3W previse.Sa dobrim natapanjem verujem da kajfun moze da radi i nesto iznad 10W bez znacajnijih posledica (mada se ne bih priblizavao 20W,mislim da konstrukcijski i nije predvidjen,bar ne KLV2+).Opet,sve to zavisi i od debljine zice tj heat flux-a...
    U svakom slucaju sve zavisi...

Van mreže kinkel

• Jr. Member
    • **
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #36 poslato: Oktobar 03, 2017, 14:11:22 »
  • Publish
  • trebalo bi da budu .. tecnost je 50/50 sa vodom .. e sad koristim nano tankove koji nemaju dimnjak te se moze pogledati na grejac odozgo. Deluje mi prilicno vlazno.
    ---------------------------------
    uzgred .. koristim i nautilus grejace, kakva je situacija sa fabrickim grejacima .. po onome sto je dato na pocetku teme, deluje mi ok, mada moji grejaci su od 1,8 oma ... mislim da je isti djavo.

Na mreži bobpp

• Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #37 poslato: Oktobar 03, 2017, 14:14:54 »
  • Publish
  • Pa znas kako...neke osnovne smernice postoje ali sta se kod nas u praksi desava mozemo samo da nagadjamo i da se trudimo da budemo bolji.
    Ako ti je para ok,vata nije gorela,grlo nije iritirano...to je ono sto mi mozemo da vidimo.Za sve ostalo trebaju masine i oprema koje nemamo.
    Zato i izvlacimo ove rezultate iz studija koji mozda i nisu najtacniji ali bolje nemamo.

50/50 i voda bi trebalo da ima prilicno nisku tacku kljucanja tako da je sa te strane ok.Takodje i 7-8W sa tom zicom je prilicno umereno...Ne znam sta bi mogao bolje da uradis od toga sto vec jeste.

Na mreži ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 5788
    • -Receive: 8629
    • Ugled: +11064/-0
    « Odgovor #38 poslato: Oktobar 03, 2017, 14:21:30 »
  • Publish
  • Pa jedino da pocne koristiti i kontrolu temperature , nema drugo sta po mom misljenju..
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Na mreži bobpp

• Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #39 poslato: Oktobar 03, 2017, 14:23:43 »
  • Publish
  • To da.
    Bar prekontrolisati kako se ponasa kroz neki period pa se posle moze i vratiti na VW.

Mislim da je Nautilus sasvim ok,bar prema onoj tabeli.Iskreno nisam koristio ali kao kod svega ostalog zavisi od snage.Ako je njima radio ok i na 13W ne vidim zasto tebi ne bi.Napominjem da nemam pojma o njima tako da je moguce da je zica ili rupa ili bilo sta drugo potpuno razlicito izmedju 1,8 i 2,2 ohma

Na mreži ezgetap

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 85
    • -Receive: 162
    • Ugled: +162/-0
    • elektronske cigarete cevka & russian91%
    « Odgovor #40 poslato: Oktobar 04, 2017, 08:54:42 »
  • Publish
  • @ezgetap nisam siguran da li mislis na ovo: http://www.e-ciginfo.net/index.php?topic=2938.msg31893#msg31893
    e nije to.u ovom kalk ima i koeficijent toplote koji se oslobađa pri opterecenju grejaca u c,videcu da nađem
    šab me gabri

Van mreže kinkel

• Jr. Member
    • **
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #41 poslato: Oktobar 04, 2017, 15:52:50 »
  • Publish
  • ** nenadjoh pravilo za postavljanje linkova prema drugim web stranicama pa cu to uraditi umetanjem hiper linka .. ako sam pogresio izvinite**
    -----------------------------------------

https://www.e-cigarette-forum.com/forum/blog-entry/actual-temperatures-inside-a-nautilus-atty.7905/
    kada smo vec pricali o nautilus grejacima, istrazivah malo i evo interesantnog eksperimenta jednog blogera. On se poziva na Wang studiju koja direktno dovodi u vezu temperaturu grejaca i stetnih isparenja, te u svom eksperimentu navodi koji je to napon odnosno snaga kriticna za nautilus grejace.

Na mreži bobpp

• Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #42 poslato: Oktobar 04, 2017, 17:37:49 »
  • Publish
  • Da vidimo sta moze da se tu uporedi...
    Prvo,jos uvek nemam pojma jel su to isti grejaci samo sa kracom zicom ili je i zica razlicita  :Scratch-Head: .Ali ok.

Na 10-tak W ,tacnije 10.3W on je dobio temperaturu od 522F.To je nekih 272.2C.
    Na 272C se,po Wang studiji http://www.e-ciginfo.net/index.php?topic=8343.msg83194#msg83194 , "odokativno" dobija oko 2μg aldehida po ml tecnosti (tesko je proceniti ,tu svaki sledeci stepen vise pravi veliku razliku) a po merenju u prvoj tabeli u ovoj temi su dobili ...mislim da im je tu greska kod 8.9W,moralo bi biti nize od 11W...nesto ispod 0,2 μg po puff-u,verovatno tu oko 0.18-0.19μg.
    Sad,Nautilus nije bas najmanji potrosac ali sumnjam da je cak i masina mogla da "svuce" 1ml u 15-tak puff-ova  ;D sto govori da im natapanje najverovatnije nije bilo idealno i da je u realnosti situacija nesto bolja.Posebno sto su kod nekih drugih testiranih atomizera razlike bile ociglednije sa promenom snage.

Ako uzmes rezultate testiranja sa linka koji si postavio kao tacne onda na 10-tak W dobijas tu temperaturu a sa njom po Wang imas oko 2μg po potrosenom ml.Znas koliko trosis,mozda znas i koliko puff-ova imas dnevno ili po ml pa mozes sam izracunati koliko je to μg po povlacenju.