Autor Tema: Kantal, namotaji, otpor  (Pročitano 1946 puta)

Van mreže Dio96

• Newbie
  • *
  • Thank You
  • -Given: 31
  • -Receive: 11
  • Ugled: +11/-0
  • Pol: Muškarac
Kantal, namotaji, otpor
« poslato: Maj 05, 2017, 14:45:47 »
  • Publish
  • Koristim Ego mega v2 atomizer sa CLR grejačem, pa bih hteo malo da probam sa premotavanjem. Dok sam koristio vapeonly v2, motao sam na 7 namotaja, kantal od 0.25 mm, ali ne znam koliko mi namotaja treba ovde za 1ohm i za 0.5ohma i na koliki obim rupe.
    Gledao sam onu tabelu grejača, ali mi je teško da se pokupim sa AWG standardom.

Nadam se da razumete šta hoću da pitam  ;D

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 5317
    • -Receive: 8218
    • Ugled: +10653/-0
    Odg: Kantal, namotaji, otpor
    « Odgovor #1 poslato: Maj 05, 2017, 15:05:14 »
  • Publish
  • Ne rece koju zicu zelis da motas na 1 i o.5 oma , ukoliko je to kanthal 0,25mm zaboravi na taj otpor  ;D
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže Dio96

• Newbie
    • *
    • Thank You
    « Odgovor #2 poslato: Maj 05, 2017, 15:09:18 »
  • Publish
  • Ne, ne, samo kažem koju imam, ona mi je išla za 1,8  ;D
    Zanima me koju da kupim i koliki promer da bude.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #3 poslato: Maj 05, 2017, 15:32:47 »
  • Publish
  • Mozda pomognu ove tabele..

« Poslednja izmena: Maj 13, 2017, 13:46:53 ivanneko »
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže Dio96

• Newbie
    • *
    • Thank You
    « Odgovor #4 poslato: Maj 05, 2017, 15:39:35 »
  • Publish
  • Jasnije mnogo, hvala.
    Koji bi prečnik rupe odgovarao mom grejaču onda?

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #5 poslato: Maj 05, 2017, 15:43:48 »
  • Publish
  • Moj odgovor na tvoje pitanje ..

Ne kazem da je to najbolja kombinacija za taj atomizer jer meni on ne lezi ni sa jednim setupom ....

Van mreže Dio96

• Newbie
    • *
    • Thank You
    « Odgovor #6 poslato: Maj 05, 2017, 15:50:47 »
  • Publish
  • Dobro, šta je - tu je, meni kao početniku ovo veoma odgovara.
    Hvala  :great:

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #7 poslato: Maj 05, 2017, 16:19:39 »
  • Publish
  • Otpor grejaca nije presudan ukoliko koristis bateriju promenljivog napona-snage medjutim ukoliko ne mozes stelovati snagu trebao bi da gadjas otpor u zavisnosti debljine kanthala drugim recima nisam siguran koju debljinu ( i vrstu ) zice su koristili u fabrickim grejacima posto su taj atomizer namenili da radi u kompletu sa baterijom ..

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 8012
    • -Receive: 7494
    • Ugled: +19246/-0
    « Odgovor #8 poslato: Maj 05, 2017, 16:36:07 »
  • Publish
  • Ima VW bateriju, Joye twist, tako da je otpor skoro pa nebitan. Dio, namotaj 5-6-7 namotaja oko 2mm i uzivaj, ne zamaraj se nepotrebnim stvarima ;D

Van mreže Dio96

• Newbie
    • *
    • Thank You
    « Odgovor #9 poslato: Maj 05, 2017, 20:27:44 »
  • Publish
  • Da motam onda na ovoj žici koju si mi poslao?  ;D
    Svakako, moraću i ovo jednom da naučim, pa što da ne pitam  :great:

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #10 poslato: Maj 05, 2017, 22:05:48 »
  • Publish
  • Joj... Pisasmo o tome vise puta, na par mesta i prilicno detaljno, al' ko sad to da trazi :-[  Probacu da skratim a da bude jasno ;D

Otpor nam je bio bitan dok smo koristili modove sa promenljivom voltazom (VV). Tada smo na osnovu otpora grejaca i napona baterije izracunavali W(snagu). Danas to modovi rade automatski - prilagodjavaju napon prema otporu da bi dobili podesenu snagu. Takodje, otpor nam je jos bio bitan dok modovi nisu po pravilu poceli da rade step down do dosta malog napona. Prvi VW modovi nisu imali i step up(podizanje iznad napona baterije) i step down(spustanje ispod napona baterije. U glavnom su radili ili jedno ili drugo, ili oba ali ne tako dobro. Step up modovi su bili obicno sa jednom baterijom, i oni su napon podizali sa napona baterije koji je u zavsinosti od napunjenosti 3-4,2V na podeseni napon. Step down modovi su obicno imali po dve baterije koje zajedno daju 6-8.2V, i taj napon su spustali na podeseni, sto je bolja varijanta, ali vecih dimenzija. Ipak, posto smo tad u glavnom jos bili normalni i koristili pretezno modove sa jednom baterijom, razvoj je isao u smeru razvoja chipova koji rade oba. Kod chipova koji nisu radili step down, mi smo morali da pretpostavimo koji je napon baterije na osnovu merenja, i da tome prilagodimo otpor bez obzira na to sto pise na ekranu. Danas modovi rade step down do vrlo niskih napona (ispod 1V), i step up do napona koji dozvoljava celija baterije. Znaci - savremeni modovi rade ono sto smo mi nekad radili - citaju otpor i njemu prilagodjavaju napon da bi dobili snagu koju smo mi podesili. Bez obzira da li je otpor 0.2, 1 ili 3 oma, ako smo podesili 10W imacemo 10W na grejacu, a napon ce biti srazmerno manji ili veci. E sad, psotoje razlike izmedju 10W na otporu 0.2 i otporu 2om, ali one se ticu samo i iskljucivo debljine zice. Normalno, deblja zica se teze greje, pa je potrebna veca snaga da bi dobili istu temperaturu kao na tanjoj. Ali, ako uzmemo dve zice iste debljine, na primer kantal i nikl, namotamo isti broj namotaja, imacemo gotovo  isti efekat na istoj snazi i ako je jedan grejac 0.2 a drugi 2 oma. Kazem gotovo isti, jer se ovde javljaju minimalne razlike u zavisnosti od brzine reakcije zice, ali to je vec prica u nedogled a nije narocito bitna.

I molim da se ova tema zalepi da se ne ponavljamo vise ;D

Van mreže Dio96

• Newbie
    • *
    • Thank You
    « Odgovor #11 poslato: Maj 05, 2017, 22:41:02 »
  • Publish
  • Izvinjavam se na muci koju sam priredio  :-[  Čitao sam i gledao tutorijale neke, ali najlakše skapiram kada mi neko ovako lepo objasni. Hvala Liber!

Šteta što nema nekih okupljanja više, poneo bih blokče s gomilom pitanja  ;D

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    « Odgovor #12 poslato: Maj 05, 2017, 22:46:22 »
  • Publish
  • Ma pitaj ti slobodno, bez imalo ustrucavanja. Forum tome i sluzi. Problem je sto imamo gomilu vaznih pitanja zatrpanih ko zna gde. Nije na odmet ni da se ponovi po neki put, cita to jos po neko, tako da slobodni opleti ;D

Van mreže MaDaj

• Newbie
    • *
    • Thank You
    • -Given: 1
    • -Receive: 3
    • Ugled: +3/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #13 poslato: Maj 06, 2017, 01:55:13 »
  • Publish
  • Ja motam 5 krugova oko 2.5mm zicu 0.4 za grejac sa sirom rupom, tj taj koji se prodaje kao 0.5 Ohma, i 6 krugova oko 2.5mm sa zicom 0.3 za grejac sa uzom rupom tj 1 Ohm kako se prodaje. Ne bude tacko 0.5 Ohm i 1 Ohm, ali to mi se pokazalo po performansama najblize fabrickom grejacu

Van mreže Dio96

• Newbie
    • *
    • Thank You
    « Odgovor #14 poslato: Maj 06, 2017, 11:45:53 »
  • Publish
  • Hvala  :yes: