Autor Tema: Sta je to MTL a sta DTL atomizer?  (Pročitano 1532 puta)

Na mreži bobpp

• Moderator
  • Hero Member
  • Thank You
  • -Given: 3186
  • -Receive: 3641
  • Ugled: +4466/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Sta je to MTL a sta DTL atomizer?
« poslato: Novembar 25, 2016, 23:26:15 »
  • Publish
  • Nekada su vremena bila jednostavnija...Postojali su klirevi,postojao je Kayfun,neki driperi i genovi a glavna tema je bilo razbusivanje ;D .Uglavnom,nekako se znalo sta je sta.
    U poslednje vreme (a cini mi se najvise pojavom nove Ruze,Herona i K5) stvari su se malo iskomplikovale.Nisu se toliko iskomplikovale za iskusne korisnike koji uglavnom znaju sta hoce ali jesu za ljude koji tek pocinju ili imaju nameru da kupe neki od svojih prvih atomizera.Ovo bi najvise njima koristilo.

Citajuci strane (a i domace) forume,stekao sam utisak da su ljudi prilicno zbunjeni i da postoje sukobi oko toga sta spada u koju kategoriju.Naravno,sama kategorija je najmanje bitna ukoliko covek pronadje ono sto mu odgovara ali jeste bitna u kontekstu razgovora,opisa i uopste pisanja na forumu pa je cesto i uzrok raznih nesporazuma.

Moje pitanje je - sta je to MTL a sta DTL atomizer - po definiciji?I jednim i drugim izrazom se atomizeri (ponekad i isti atomizeri) redovno opisuju ali je to cesto proizvoljno i imam utisak da vise zavisi od onoga ko opisuje nego od konkretnog primerka koji opisuje.
    Da li atomizer treba da zadovolji neku opstu karakteristiku - ukupni protok/otpor vazduha,otvor ispod grejaca,natapanje...ili je to svrstavanje zaista proizvoljna stvar?

Samo napomena-ovde se radi samo o klasifikaciji atomizera,nisam imao nameru da uplicem pitanje o nacinu povlacenja.Prvo,to je individualna stvar a drugo,i MTL i DTL nacinom (i sve izmedju) se moze povlaciti bilo sta - pitanje je samo manje ili vise uspesno.
    Paralela-"sportskim" nacinom se moze voziti bilo koji automobil ali mali broj se moze nazvati "sportskim" (zapravo sam se iznenadio da postoji tacna definicija "sportskog automobila" u koju 90% onih koje tako nazivamo ne spadaju).

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 7998
    • -Receive: 7493
    • Ugled: +19245/-0
    Odg: Sta je to MTL a sta DTL atomizer?
    « Odgovor #1 poslato: Novembar 26, 2016, 13:24:18 »
  • Publish
  • Mislim da si na kraju u poredjenju sa sportskim automobilima i sportskim nacinom voznje dao najbolji moguci odgovor, pa se nema tu sta mnogo reci. Svasta se moze voziti kao M2L ako imamo dovoljno jak cug. Svasta, ali nikako sve. Navescu primer kolege Dzoa koji D2L atomizere koristi kao M2L. Covek ima jak cug, ne odgovaraju mu atomizeri koji imaju otpor pri povlacenju, pa u kombinaciji sa oko 20W dobija tipican M2L sa jako kratkim i ostrim povlacenjem. Ovo bi u kombinaciji sa nekim Kayfunom bila prevelika snaga i davalo pretoplu paru, ali sa jednim recimo Toptankom koji dobija dosta vise vazduha koji hladi grejac, dobija se jedan sasvim umeren vejp. Uzivo to sasvim pristojno i umereno izgleda, a ni potrosnja verovatno nije znacajno veca nego kod onih atomizera koje nazivamo tipicnim M2L. Kod klasicnih M2L atomizera imamo nize snage i dugo povlacenje, a ovde imamo vecu snagu i kratko povlacenje, pa mu to negde dodje na isto. Tu se nakako gubi granica izmedju M2L i D2L, pa se sve svodi na neke licne sklonosti. Medjutim, ne mogu se svi D2L koristiti na ovaj nacin. Ovo pre svega vazi za atomizere koji imaju grejac koji se nalazi u pravcu otvora za dovod vazduha, odnosno gde se grejac nalazi tacno izmedju rupe za dovod vazduha i dimnjaka i sece putanju vazduha. Za bilo kakav M2L neophodno je da vazduh prelazi preko grejaca. U zadnje vreme se pojavljuju neki atomizeri gde otvor za dovod vazduha masi grejac, pa je neophodno izuzetno jako strujanje vazduha da bi se u komori stvorio vrtlog i formirala para. Niko nema toliko jak cug da bi mogao ovakve atomizere da koristi kao M2L. Ovi atomizeri su najcesce driperi, gde je otvor za dovod vazduha bocno i dosta povise grejaca, ali ima i tankova. Ne mogu sad da se setim konkretnog primera jer na njih ne obracam paznju i ne pamtim im nazive, ali sam ih vidjao i znam da postoje, a neki su cak i popularni. Siguran sam da ovakvi atomizeri daju losu aromu i da je celokupan dozivljaj los, ali zahvaljujuci Kineskim podguznim muvama - recenzentima -  nekako dolaze do kupaca.

Sa druge strane, postoje oni koji sa atomizerima sa dovodom vazduha oko 2 mm vuku diektno u pluca. Znam ih nekoliko, i oni su cak i cigare tako povlacili. Cak znam par njih koji su se sa ranijim modelima brzo vratli na cigare, jer su im usled jakog povlacenja svi atomizeri cureli. Ti atomizeri su imali dovod vazduha kroz 1mm i manje. Danasnji atomizeri su bolji, sa bolje resenim dovodom vazduha i natapanjem, pa su se vratili elektronici i koriste Eleaf GS Air, Joye eGo One, Aerotank...

Kao sto je Bob na pocetku rekao, neko obicne automobile automobile vozi sportskim stilom, a neko ciste sportake penzionerski, ali to ne menja konstrukciju auta, vec samo vlasnik nacinom voznje postize da to tako izgleda. Granica izmedju M2L i D2L postoji, ali nikako ne mozemo da se dogovorimo gde je ;D  Ja verujem da je negde oko 2.5mm

Van mreže teodorica

• eCiginfo prijatelj
    • Sr. Member
    • Thank You
    • -Given: 233
    • -Receive: 268
    • Ugled: +604/-0
    « Odgovor #2 poslato: Novembar 27, 2016, 14:02:29 »
  • Publish
  • Meni je nekako poredjenje D2l sa M2L kao poredjenje stepena korisnog dejstva parne masine i elektromotora.Kod D2L brdo pare ostaje neiskorisceno,puno vazduha ,puno tecnosti i puno arome,a isti efekat dobijam i laganim povlacenjem na M2l,isti koncentrat ali u korisnijem obimu.

Van mreže badja007

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 1345
    • -Receive: 867
    • Ugled: +872/-0
    « Odgovor #3 poslato: Novembar 27, 2016, 14:35:40 »
  • Publish

• Navescu primer kolege Dzoa koji D2L atomizere koristi kao M2L.

Covek ima jak cug, ne odgovaraju mu atomizeri koji imaju otpor pri povlacenju,

pa u kombinaciji sa oko 20W dobija tipican M2L sa jako kratkim i ostrim povlacenjem.
    Uzivo to sasvim pristojno i umereno izgleda, a ni potrosnja verovatno nije znacajno veca.

Ovo sto je rekao liber je za svaku pohvalu,i tvrdim da je zaista tako.
    Goblin minija koristim iskljucivo kao M2L.U stvari ovaj D2L atomizer radi jedino tako,i sa debljom zicom motanom  oko veceg precnika nece da radi kako valja,i nemoguce toliko vate ubaciti u takve male kanale.Pa ga ja koristim iskljucivo za M2L na mehanici,sa tanjom zicom i na manjim snagama do15w,sa kratkim povlacenjem..

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 7998
    • -Receive: 7493
    • Ugled: +19245/-0
    « Odgovor #4 poslato: Novembar 27, 2016, 16:16:47 »
  • Publish
  • I ja sam probao taj nacin i sasvim mi je ok. Vise volim tesnije atomizere i duze povlacenje, ali da nemam alternativu ne bih se mnogo bunio.

Van mreže ivanneko

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 5297
    • -Receive: 8204
    • Ugled: +10639/-0
    « Odgovor #5 poslato: April 26, 2017, 17:25:10 »
  • Publish
  • Koja koincidencija upravo razmišljam o tome kako dosta ljudi nasedne na priču kako su neki atomizeri super za MTL i onda kada nakupe dosta krša prisiljeni su da isti daju na prodaju jer im u stvari ne odgovaraju , primera radi to su najčešće Kayfun V3 , Kayfun V5 i Ruža V3 ..
    Cekaj stani , znaci uzmem saksiju probusim rupu na njoj i ja sam moder ? Ali rupu na saksiji nisam ja izmislio znaci li onda da sam cloner ? :D

Van mreže Drako

• eCiginfo prijatelj
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 472
    • -Receive: 1020
    • Ugled: +1219/-0
    • Mea culpa
    « Odgovor #6 poslato: April 26, 2017, 19:26:39 »
  • Publish
  • Ovo mogu da potvrdim na sopstvenom  primeru, jedino sto nisam naseo vec sam jednostavno hteo da probam.
    Dzabe im i reduciri i ostala budzenja, jednostavno nije to to.
    Otišao sam da pronađem sebe. Ako dođem pre nego što se vratim, zadržite me.