Autor Tema: Parite bezbedno  (Pročitano 136 puta)

Van mreže vukpavlovic74

• Newbie
  • *
  • Thank You
  • -Given: 23
  • -Receive: 49
  • Ugled: +49/-0
  • Pol: Muškarac
  • elektronske cigarete
Parite bezbedno
« poslato: Decembar 06, 2017, 01:53:05 »
  • Publish
  • @Bobpp
    Potpuno razumem da su teme koje se odnose na sigurnost parenja, već milion puta prežvakane i iskusnim forumašima već uveliko dosadne...ali...kad kod me slučaj nanese u neku od domaćih prodavnica u potpunoj sam neverici šta ljudi pitaju...a tek kad čujem odgovore koje im daju prodavci (čast izuzecima) nađem se u kompletnom šoku
    Sa druge strane u inostranstvu se uveliko vodi bitka za slobodu parenja i skoro svaki put kad pogledam neki review, pozivaju me da potpišem neku peticiju ili da se na neki način uključim u javnu raspravu...kod nas to nije čest slučaj...TPD je uveden u Evropi a ako FDA ščepa parenje u svoje kandže, to će biti kraj

U to ime (pošto si me već pitao :)) predlažem da i mi otvorimo javnu raspravu u kojoj bi se sumirale sve poznate strategije koje za rezultat daju najbezbedniju paru...kada se sve to sumira bilo poželjno napisati kraći manifest sigurnog parenja...i to onda zaista podebljati crvenim slovima...reći ljudima-ovako vam je najsigurnije pariti a vi sami odredite odnos bezbednost-para kakvu volite...iz onoga što sam ja do sad proučavao rekao bih otprilike ovako

1. MTL parenja sa temperaturnom kontrolom je najbezbednije
    2. DTL parenje je štetnije od MTL-a, ali ako parite tako, koristite TC

Van mreže bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 3710
    • -Receive: 4720
    • Ugled: +5545/-0
    • elektronske cigarete
    Odg: Parite bezbedno
    « Odgovor #1 poslato: Decembar 06, 2017, 15:57:10 »
  • Publish
  • U sustini se slazem sa tobom.

Slazem se da bezbednost upotrebe jeste bitna i da treba insistirati na njoj i mislim da je mnogi,pa i iskusniji korisnici, cesto zanemaruju cak i kad to ne znaci gubitak performansi i ne dovodi do smanjenja zadovoljstva upotrebe.

Kod nekog ko je tek nedavno usao u svet elektricnih cigareta to je donekle i razumljivo - on jos uvek vodi borbu sa osnovnim radom opreme i sa samim sobom.Iskusniji korisnici ili oni koji se profesionalno bave ovim vec nemaju to opravdanje.Naravno da su slobodni da svoju opremu koriste i na najpogresniji moguci nacin ali kad je pruzanje saveta u pitanju neka moralna odgovornost treba da postoji.

Tako da...da,mozemo pokusati da zapocnemo neku temu u smislu "po danasnjim saznanjima (sto ne znaci da u buducnosti nece biti drugacije ;D ) u ovim okvirima je parenje najsigurnije".
    Da se objasni zato bas do te temperature,zasto ta snaga uz ovu zicu,zasto ovaj sastav tecnosti a ne neki drugi itd.

Sve to vec postoji na forumu ali moze biti objedinjeno na jednom mestu,nesto kao zbirka saveta za pocetak. Meni to sada vise nije nuzno ali pre par godina,kad sam pocinjao, bi mi dosta znacilo i pomoglo da izbegnem neke greske koje sam pravio.Ili bar pomoglo da ih brze uvidim.

Takodje bi moglo nesto vise da se kaze i o TC kod MTL atomizera,kad je u pitanju mala snaga i niska temperatura jer mi se cini da ljudi imaju dosta problema sa tim a zapravo,kad se dobro podesi, nema razloga da se primeti u radu bilo kakva razlika u odnosu na VW (sem te dodatne sigurnosti u vidu max moguce temperature).

Kad uhvatim malo vremena (i inspiracije) ja cu poceti a ko zeli da se prikljuci slobodan je.

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 8746
    • -Receive: 8073
    • Ugled: +19825/-0
    « Odgovor #2 poslato: Decembar 06, 2017, 16:08:29 »
  • Publish
  • Negde smo pisali, ali ko sad to da nadje... TC se moze koristiti i kao zastita od zagorakisa, uz klasican VW. Naravno samo na modovima koji imaju mogucnost podesavanja snage u TC rezimu, sto su vecina savremenih modova. Jednostavno podesis snagu na koliko ti odgovara, a temperaturu podesis na malo vise nego sto ti odgovara. Ja sam probao na Presi, stavim 7.5W i 190C. Sve vreme uzivam u klasicnom VW dozivljaju, a kad nestaje tecnosti ili iz nekog drugog razloga natapanje nije dovoljno, pali se zastita od previsoke temperature.

Van mreže kinkel

• Full Member
    • Thank You
    • -Given: 237
    • -Receive: 258
    • Ugled: +258/-0
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #3 poslato: Decembar 06, 2017, 17:25:21 »
  • Publish
  • Naravno, tema mora postojati .. ali nije sve tako prosto .. mnogo nekih zackoljica ima .. nacin parenja, tecnosti, individualne tegobe itd. Pocetniku se osim saveta da koristi tc nista ne moze drugo savetovati.

Van mreže bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #4 poslato: Decembar 06, 2017, 17:48:53 »
  • Publish
  • Ta "zastita" je,u sustini, i najjednostavniji nacin da dobijemo sto nam treba - zastitu od aldehida koji se stvaraju na visokim temperaturama.Vecina modova to sasvim lepo radi,dobija se zastita koja nam je potrebna i nema promena u samoj pari.

Jeste lepo kad osetis kako se podnote suptilno menjaju podizanjem ili spustanjem temperature za par stepeni ali je vise za igranje nego sto ima stvarnu namenu.Tu mora,sem brzog i preciznog moda,biti i odgovarajuci atomizer,dobro postavljen setap,odlicno natapanje...puno stavki od kojih uvek neka moze da pravi problem.
    A neka najcesce i pravi pa se uglavnom se cela prica zavrsi ili odustajanjem od TC ili podizanjem temperature na neke vrednosti  gde se gube sve prednosti same kontrole temperature.

Prakticno,nemojte (bar u pocetku) pokusavati da "kontrolisete temperaturu".Jednostavno je ogranicite.
    200C je lepa,okrugla cifra od koje se moze poceti.
    Dovoljno visoko da prakticno svaka tecnost isparava na njoj (uvek se moze dodati jos koji % vise vode i jos oboriti tacka kljucanja) i dovoljno niska da se jos uvek (cak i uz gresku moda) ne oslobadja prevelika kolicina aldehida.Naravno,ukoliko lepo radi i na manjoj jos bolje - 190C,180C...Sto nize to bolje.
    Sa druge strane,ako na 200C ne radi onda treba proveriti setap,tecnost,preciznost ocitavanja otpora,spojeve itd. radije nego je podizati u nedogled.

Van mreže teodorica

• eCiginfo prijatelj
    • Sr. Member
    • Thank You
    • -Given: 327
    • -Receive: 346
    • Ugled: +682/-0
    « Odgovor #5 poslato: Decembar 06, 2017, 18:13:16 »
  • Publish
  • Najbolje bi bilo pariti dok organizam ne oseti zasicenje nikotinom i nastaviti kad crv zavisnika ponovo proradi.Tako je bilo kod mene u startu i bio sam disciplinovan sve dok nisam presao na prvi regulisani mod i naravno mod atomizer kajfun.Jeste da naprednija oprema pospesuje usvajanje nikotina i arome,ali i vodi ka automatizmu u koriscenju opreme.Mislim da je vecina nas parila i onako u dokolici,iz ciste dosade.Zavaravao sam se time da snizavanjem nikotina u tecnosti bitno uticem na zdravlje.Povecavao sam potrosnju,jer organizam trazi nikotin.Sad sam duplirao nikotin u svim tecnostima i osecam rasterecenje.Parim manje,ali taj automatizam i dalje postoji.
    Znaci ko uspe da postigne tu mentalnu disciplinu u koriscenju opreme i da razgranici sa sobom da ovo nije hobi,vec samo manje zlo od cigareta koja nas uravnotezava,taj ce u buducnosti mozda napraviti i korak vise,prekidanje parenja, za sta je elektronska cigareta u pocetku i stvorena.
    Sve ovo je naravno upuceno novajlijama  :smile1: ,mada striktno sam se drzao naslova teme pa sam napisao uopsteno sta je za mene bezbedno parenje.Naravno da mislim da je MTL najbezbedniji nevezano TC ili VW ako se ispostuje ono sa pocetka posta.

Van mreže LiberPrint

• Hero Member
    • Thank You
    • -Given: 8746
    • -Receive: 8073
    • Ugled: +19825/-0
    « Odgovor #6 poslato: Decembar 08, 2017, 18:02:38 »
  • Publish
  • Glad za nikotinom i zelja da ga izbacimo su nas zajedno doveli dotle da nosimo tranzistore, ditafone, elektropokretace i ostale cigle sa sobom. Najsrecniji sam bio sa ego-c. Direktorski- penkalo u dzep, jedna baterija od 650mAh dovoljna za ceo dan, 1.5-2ml... Ako se transformacija iz direktora u zidara zove napretkom, onda je ova oblast stvarno napredovala ;D  Ja se tesim sto sam potrosnju ''samo'' duplirao i koliko-toliko se drzim tih mini varijanti modova, i rado se secam egice i 1.5ml, a znam da nema nazad.

Van mreže bobpp

• Global Moderator
    • Hero Member
    • Thank You
    • elektronske cigarete
    « Odgovor #7 poslato: Decembar 08, 2017, 19:52:23 »
  • Publish
  • Pa zastranili smo.

Zapravo nam je tehnologija omogucila da preterujemo,u smislu modova od 300-400W i atomizera sa armaturama ali nije jos na tom stepenu razvoja da nam omoguci mali i efikasan uredjaj.Naravno,ljudi,takvi kakvi su,odmah su se primili i zato smo tu gde jesmo i zato uopste i imamo potrebu za ovakvim temama.

Ali verujem da ce u buducnosti ipak biti bolje.Pojavljuju se neki mali uredjaji sa kertridzima (istina,tek treba da otkriju stabilan napon,nesto sto su ego baterije imale pre 5 godina ;D ),ponovo se po forumima (stidljivo) pominje MTL,u smislu "umerenost je ponovo in",dosta se traze i minijaturni uredjaji...

Ali sve to napreduje polako.Ovaj period me podseca na momenat kad su se u USA pojavio prvi "muscle car",pa su se nakon toga svi takmicili da ubace sto veci motor i sto vise KS bez ikakve dorade na sasiji,kocnicama,upravljanju itd.Bilo,proslo (bar u tom "sirovom" obliku),izginuo ko je izginuo i danas ipak imamo automobile sa kojima je moguce i skrenuti i zaustaviti se.

Nadam se da ce i ovde biti slican slucaj.
    A dok ne bude...pa tu smo i govorimo "umerenost" svakome ko hoce da slusa.